Αναπαραγωγή Διαχωρίζουμε τους νεοσσούς Lovebirds απ τους γονείς μετά από κάποια ηλικία;

Spirosmpant

PB New Member
Εγγραφή
5 Ιουλ 2019
Μηνύματα
17
Διαχωριζουμε τους νεοσσους Lovebirds απ τους γονείς μετά από κάποια ηλικία;
 
Χωρίς να είμαι σίγουρος και να έχω πείρα νομίζω πως αν τα θέλετε ήρεμα πρέπει να τα χωρίσετε λίγο πριν ανοίξουν τα μάτια τους αλλιώς τα αφήνετε.. Μπορεί να λέω και βλακιες οπότε περίμενε καλύτερα κάποιον ποιο έμπειρο
 
Τα μικρά είναι 7-8-10 ημερών, για ποιο λόγο τα χωριζουμε απ τους γονείς;
 
Χωρίζουμε τους γονείς από τους νεοσσούς στις 45 περίπου μέρες (αφού μιλάμε για lovebirds) και αφού είμαστε σίγουροι ότι πίνουν και τρώνε μόνοι τους. Αυτό κράτα. Τα χωρίζουμε γιατί οι γονείς μπορεί να γίνουν επιθετικοί προς τους νεοσσούς και μπορεί να έχουμε σοβαρούς τραυματισμούς μέχρι και θάνατο.
 
@Μιχαλης Χαν. Αυτοί που ταΐζουν με κρέμα παίρνουν τους νεοσσούς από τη φωλιά στις 20 με 25 μέρες (κακώς κατά την προσωπική μου πάντα άποψη) και πάντα μιλώντας για μικρού μεγέθους παπαγάλους όπως είναι τα πάρροτλετ και τα lovebirds. Αυτό που περιγράφεις αφορά νεοσσούς 10 -12 ημερών και είναι εγκληματικό. Αν δεν γνωρίζουμε δεν απαντάμε. Κανόνας.
 
Αυτοί που ταΐζουν με κρέμα παίρνουν τους νεοσσούς από τη φωλιά στις 20 με 25 μέρες (κακώς κατά την προσωπική μου πάντα άποψη)
Δηλαδή είναι λίγο το διάστημα που ταιζονται από τους γονείς;
 
Τόσο είναι περίπου το διάστημα που συνήθως τα αφήνουν στους γονείς όσοι ξέρω και για όσους έχω διαβάσει.
Το ξέρω.. Και τα δικά μου 20 μέρες τα ταισαν οι γονείς και μετά ο εκτροφεας.
Είπες ότι θεωρείς κακό που τα παίρνουν από τη φωλιά στις 20 με 25 μέρες..
Για ποιο λόγο κακό? Για αντισώματα;
 
Αν ξέρει κάποιος να μας πει κ για τα δαχτυλίδια παιδιά ευχαριστώ
 
@Μιχαλης Χαν. Αυτοί που ταΐζουν με κρέμα παίρνουν τους νεοσσούς από τη φωλιά στις 20 με 25 μέρες (κακώς κατά την προσωπική μου πάντα άποψη) και πάντα μιλώντας για μικρού μεγέθους παπαγάλους όπως είναι τα πάρροτλετ και τα lovebirds. Αυτό που περιγράφεις αφορά νεοσσούς 10 -12 ημερών και είναι εγκληματικό. Αν δεν γνωρίζουμε δεν απαντάμε. Κανόνας.
Οκ συγνώμη. Να βοηθήσω ηθελα😥
 
Οκ συγνώμη. Να βοηθήσω ηθελα😥
Δεν σε μαλώνω αλλά είναι κακό να δίνουμε λάθος κατευθύνσεις και οδηγίες. Και σίγουρα έτσι δεν βοηθάς.
[automerge]1565183720[/automerge]
Και σίγουρα έτσι δεν βοηθάς
Αν ξέρει κάποιος να μας πει κ για τα δαχτυλίδια παιδιά ευχαριστώ
Αν θες άνοιξε ένα καινούργιο θέμα με το τι ακριβώς θέλεις να μάθεις σχετικά με τα δαχτυλίδια για να μη φορτώνουμε το ήδη υπάρχον.
[automerge]1565184194[/automerge]
Το ξέρω.. Και τα δικά μου 20 μέρες τα ταισαν οι γονείς και μετά ο εκτροφεας.
Είπες ότι θεωρείς κακό που τα παίρνουν από τη φωλιά στις 20 με 25 μέρες..
Για ποιο λόγο κακό? Για αντισώματα;
Είναι εντελώς προσωπική άποψη διαμορφωμένη από διαβάσματα εδώ μέσα και από το ίντερνετ γενικά, καθώς και από συζητήσεις με άλλους εκτροφείς. Το θεωρώ κακό για την ψυχολογία και την συμπεριφορά των πουλιών μελλοντικά. Πάντα αναφέρομαι για τα πάρροτλετ που εκτρέφω και γνωρίζω. Δεν θα ήθελα να αναλύσω και να επεκταθώ παραπάνω, είμαστε ήδη εκτός θέματος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top