Αναπαραγωγή Διαχωρισμός ζευγαριών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης zefyri
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

zefyri

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιαν 2008
Μηνύματα
72
Πόλη
Αθήνα
Μπορει να έχω 20 πουλάκια αλλά δεν γνωριζω πολλά καθώς τα έχω αγοράσει τους τελευταίους μήνες και τα έχω βάλει όλα σε μεγάλη κλούβα πτήσης σε εξωτερικό χώρο. Θα ήθελα, λοιπόν, να σας ρωτήσω πότε πρέπει να επιλέξω τα ζευγάρια που θα ξεχωρίσω από την κλούβα και θα τα βάλω για ζευγάρωμα σε κατάλληλα κλουβιά και επίσης αν είναι σωστό να βάλω στο κλουβί μαζί τον αρσενικό με την θηλυκιά.
 
Ας τα πάρουμε ένα ένα από την αρχή...

Σε τι χώρο θα μπουν οι ζευγαρώστρες; Εσωτερικό ή εξωτερικό; Θερμοκρασία χώρου;
 
Σε εξωτερικό χώρο και κατά συνέπεια σε θερμοκρασία περιβάλλοντος...
 
Τότε λοιπόν θα έλεγα να τα αφήσεις ως έχουν και να συνεχίσουμε τη συζήτηση προς τα μέσα του Μάρτη :)

Εκτός αν κάποιος έχει να σου προτείνει κάτι διαφορετικό.
 
Νίκο, εγώ δεν έχω να σου προτέινω κάτι διαφορετικό σχετικά με το θέμα που σε απασχολεί, απλά επειδή διαβασα σε προηγούμενο πόστ σου οτι έχεις μέσα στην κλούβα σου καναρίνια μαζί με αγριοπούλια, να σου επιστήσω την προσοχή στο θέμα της διατροφής τους μιας και έχουν διαφορετικές διατροφικές ανάγκες το κάθε έιδος που διαφοροποιείται ανάλογα την χρονική περίοδο.

Αν θές ρίξε μια ματιά στα θέματα διατροφής των άγριων πουλιών.
 
Οχι μόνον αγριοπούλια με κανάρια πρέπει να χωριστούν
αλλά και αρσενικά απο θηλυκά κανάρια πρέπει να διαχωριστούν.
Τέλος Φλεβάρη η συνέχεια.
Τώρα είναι ώρα για 1ον) καλή διατροφή
2ον)καλή διατροφή
3ον)καλή διατροφή.
 
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά, απλά μην νομίζετε ότι γίνεται χαμός μέσα στην κλούβα η οποία είναι πολύ μεγάλη (1*1,2*1,8). Μέσα στην κλούβα απλά συμβιώνουν τα εξής αρσενικά: μία καρδερίνα, ένα λούδαρο και ένας φλώρος. Να υποθέσω, πάντως, πως πρότασή σας είναι να χωρίσω από τώρα τα αρσενικά με τα θηλυκά. Οπότε μάλλον θα μπω σε έξοδα γιατί τώρα οργανώνομαι...
 
καλά θα είναι να έχεις 3 κλούβες. Μια για τα αρσενικά, 1 για θηλυκά και μια για τα ιθαγενή. Αυτό είναι το ιδανικό.
 
εγω θα προτεινα το ιδιο με τον σακη αλλα καθε αρσενικο μονο του να το εχεις γιατι ςεκτος του οτι κελαϊδαει αν ειναι μονο του δεν εχει και με ποιον να τσακωθει αν ειναι ολα μαζι τα αρσενικα τσακωνονται συνεχεια τα θηλυκα οχι
 
θα σου συνιστουσα να βαλεις τα αρσενικα μονα τους σε κλουβια και να αφησεις τα θηλυκα στην κλουβα μεχρι τελη φλεβαρη οι ανοδικες πτησεις τις βοηθουν να πυρωσουν. Αρχες μαρτη βαλε τα ζευγαρια σου αφου στο μεταξυ διαστημα φροντισεις να εμπλουτισεις την διατροφη τους
 
Back
Top