Γενικά Διαχωρισμός φύλου μπάτζι

Εγγραφή
28 Μαρ 2016
Μηνύματα
624
Πόλη
Αθήνα
Το θηλυκο μου μπατζι ειναι περιπου 7μηνων και ο χαλινος τις απο που εμοιαζε με θηλυκο με προβληματζει λιγο το οτι εχει αλλαξει χρωματα σαν αρσενικο αλλα δεν ειμαι συγουρος. (φοτο θα μπουν σε λιγο "μαλλον" απο το μυνημα που θα στειλο στο petbirds info.)

χαλινός-μπατζι-min.webp
 
είναι θολή οπότε δεν μπορώ να πω με σιγουριά αλλά ποντάρω στο αρσενικό, λογικά όσο ήταν μικρό είχε το "παιδικό" χρώμα στο χαλινό που σε μπέρδεψε με το θηλυκό
 
Δεν ξέρω, πρέπει να βγάλεις φωτογραφία με φυσικό φως ημέρας όχι με φλας. Έχει μεγάλη αντανάκλαση η φωτογραφία.
Αν οι λευκοί δακτύλιοι που φαίνονται υπάρχουν, το πιθανότερο είναι θηλυκό.
 
Μαρια εχει τους δακτιλιους αλλα πολλες φορες προσπαθει να ζευγαρωσει τονναρσενικο και ο αρσενικος κανει εναν γρηγορο ηχο και προσπαθει μετα αυτος αλλα τα χωριζω οποτε τα βλεπω
 
Επησις οι δακτιλιοι ειναι πολυ μικροι και πιστευω οτι οτι φυλο και να ειναι δεν θα το ειχε διξει νοριτερα δλδ πριν 2-2 μηνες η κανω λαθος;

Εννοω πριν 1-2μηνες σορρυ
 
Μαρια εχει τους δακτιλιους αλλα πολλες φορες προσπαθει να ζευγαρωσει τονναρσενικο και ο αρσενικος κανει εναν γρηγορο ηχο και προσπαθει μετα αυτος αλλα τα χωριζω οποτε τα βλεπω
Να αφήσεις τα πουλιά να κάνουν ότι θέλουν και να μην παρεμβαίνεις. Έχεις φωτογραφία με το χρώμα του χαλινού όπως ήταν πριν; Σωστή όμως, όπως σωστή να βάλεις και αύριο.
 
Θα δούμε αύριο.
Κάνεις κάποια θεραπεία; Κάποιο πρόβλημα είχαν.
 
Οχι στην θηλθκια στον αρσενικο εβαζα μεχρι προχθες επιθολ γιατι μαλλον ειχε σκαλγ φασε αλλα εβαλα προλιπτικα για τρεις μερες σε αυτην τωρα δεν εχουν τιποτα και ειναι μια χαρα επησις και οι κουτσουλιες ιδιες μια χαρ τρωνε πινου κανουν μπανιο...

IMG_20160708_124704-min.webp IMG_20160708_124809-min.webp
 
Στην δεύτερη φώτο φαίνεται σίγουρα αρσενικό!
Ναι, μάλλον αρσενικό είναι.
Δεν πειράζει Ηλία μου, κάθε εμπόδιο για καλό. Μια χαρά ζουν δυο αρσενικά μαζί, θα κάνουν παρέα και δεν θα έχεις και τον πονοκέφαλο των αυγών, που δεν νομίζω να νομίζεις πως είσαι ακόμα έτοιμος να διαχειριστείς γέννες.
Φρόντιζέ τα καλά, κοίτα να τους μάθεις και κανένα κολπάκι, κανένα λογάκι και όλα καλά.
 
Back
Top