Διαχωριστής σπόρων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Τα περισσότερα κατοικίδια πουλιά ξεφλουδίζουν τους σπόρους πριν να τους φάνε με αποτέλεσμα να γεμίζουν τις ταΐστρες φλούδια τα οποία δεν τρώνε.
Έτσι δεν μπορείς να ξέρεις πόση τροφή έχει μέσα η ταΐστρα... υπάρχουν κάποιοι τρόποι όπως το φύσημα κτλ αλλά δεν είναι τοσο αποτελεσματικοί.

Έχοντας αυτό το πρόβλημα έψαχνα λύση ώστε να μπορώ εύκολα να διαχωρίζω τους σπόρους απο τις φλούδες σκέφτηκα κάποιες ιδέες έκανα και μια αναζήτηση στο ιντερνετ και κατέληξα στο να κατασκευάσω την παρακάτω διάταξη :

fvto3.webpfvto1.webp

τι είναι αυτό; μια "μηχανή" που διαχωρίζει τα φλούδια απο τους σπόρους!

20150906_105138 - analytiko.webp

Μπλε ->σπόροι
Κόκκινο -> αέρας
Πράσινο -> φλούδες

Όπως φαίνεται και απο το παραπάνω σχήμα το μείγμα (σπόρων -φλουδών) μπαίνει απο επάνω κατρακυλάει στην διαδρομή ως που το φυσάει ο αέρας διώχνοντας τα "ελαφριά" τσόφλια και αφήνοντας να πέσουν τα "βαριά" σπόρια.
Έτσι στα δύο μπολάκια έχουμε έτυμα και διαχωρισμένα τα σπόρια και τις φλούδες!

Σαν κινητήρα η συγκεκριμένη κατασκευή έχει ένα πιστολάκι μαλλιών και το υπόλοιποι σύστημα είναι απο ένα κουτί παπουτσιών και χαρτόνι!

20150906_110701.webp
 
Ωραία κατασκευή και πολύ εύκολη Γιώργο. Για πες μας τις εντυπώσεις σου. Κάνει δουλεια; Καθαρίζει καλά τους σπόρους από τα φλουδια;
 
Εχω φτιαξει κι εγω καθαριστη σπορων, το μονο πραγμα που θελει η προσοχη ειναι να μην φευγει ο αερας απο πανω ή κατω ή γενικα απο την πορεια που κοιταει ο ανεμιστηρας.
Αν φευγει ο αερας ταπεταει οπου να'ναι..
 
αυτή η κατασκευή δουλεύει μια χαρά :) προς το παρόν έχω μείνει ευχαριστημένος σε 5 λεπτάκια ανεβάζω και βιντεάκι να δείτε

Αναμενουμε!
Εγω την εκανα ξυλινη την κατασκευη και μπροστα στην φατσα εβαλα πλεξι γκλας!

Μπροστα στην φατσα δεν εχεις βαλει τιποτα;
 
Να το μόλις ανέβηκε!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Παλιότερα κι εγώ καθάριζα τους σπόρους με παρόμοιο τρόπο. Φαίνεται χρήσιμο εργαλείο, ειδικά αν έχεις πολλά πουλια και όχι 2-3 ζευγάρια. Σίγουρα εξοικονομούμε πολύ τροφή... Αλλα υπάρχει ένα μεγάλο θεματάκι σε όλη αυτή τη διαδικασία...

Είναι ένας γρήγορος, εύκολος και σίγουρος τρόπος να μεταδώσουμε ασθένειες σε όλα τα πουλια μας με μια μονο κίνηση. Από ένα κι μονο άρρωστο πουλί που τυχαία δεν προσέξαμε ότι έχει πρόβλημα, αρκεί να κάνει μια κουτσουλιά στη τροφή του.

Προσωπικά απέρριψα αυτή τη μέθοδο ως αρκετά επικινδυνο.
Αν θέλετε να φυσήξετε τροφή να το κάνετε χωρίς να την ανακετέβετε με τροφή των άλλων πουλιών. Φυσήξτε το με πιστολάκι, ή φυσήξτε το απλά στο χέρι σας, αλλα μακρυά από τα υπόλοιπα πτηνά... ή να μην φυσήξτε καθόλου, πετάξτε την... Να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο...

... Είπα κι εγώ τη γνώμη μου. :)
 
Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Πωλίνα @Wind-sa . Είναι ένας εύκολος, γρήγορος τρόπος να μεταδώσουμε ασθένειες. Σε καμία περίπτωση Γιώργο, @George98 δεν μειώνω την αξία της κατασκευής σου αλλά καλό είναι να λέμε και τα προβλήματα που πιθανόν να υπάρξουν.

Τελειώνοντας πόσο μεγάλη θα είναι η οικονομία; Αξίζει να θέσουμε σε κίνδυνο την υγεία των καναρινιών - πτηνών;
 
... Είπα κι εγώ τη γνώμη μου. :)
Γνώμη με την οποία κι εγώ συμφωνώ...
Μπορεί ο καθένας μας να κάνει καθαρισμό (φύσημα) σπόρων για πολλούς και ίσως βάσιμους λόγους...
Όμως όλοι μας πρέπει να παραδεχτούμε πως αυτό δεν είναι το σωστό...
Αυτή η οικονομία των σπόρων στις εκτροφές... μπορεί να αποδειχθεί μπούμερανγκ ... χάνοντας πουλιά που η αξία τους πρέπει να προστεθεί στην αξία της τροφής που "γλιτώνουμε"... και που στην ουσία την κάνει ακριβότερη σε βάθος χρόνου.
 
Προφανώς και υπάρχει σοβαρός κίνδυνος αν αναμειγνύουμε τους σπόρους

Εγω προσωπικά το είχα σκεφτεί και δεν θα το διακινδύνευα όπως μπορεί να φανεί με την πρώτη ματιά... αν παρατηρήσατε και στο βίντεο καθάρισα μονο δύο ταΐστρες(απο ένα κλουβί δηλαδή) για αυτό άλλωστε είναι και τοσο μικρή κατασκευή αν ήταν για όλα τα πουλιά μαζί αυτο το μέγεθος δεν θα αρκούσε.

Καθαρίζω τους σπόρους του κάθε κλουβιού ξεχωριστά δεν τους ανακατεύω
 
Βλέποντας κάποιες κατασκευές σου νομίζω πως αξίζεις το δίπλωμα ευρεσιτεχνιας!
και αυτές είναι μόνο όσες αφορούν τα πουλιά 🙄 φαντάσου... 😀

είναι το ένα απο τα δύο χόμπι μου τι να κάνω κατασκευές(+υπολογιστής) και πουλιά
 
Back
Top