Αναπαραγωγή Διαχωριστικό ζευγαρώστρας

bluespyros

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2017
Μηνύματα
222
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα μια έχω μια απορία.
Έχω ετοιμάσει πέντε ζευγάρια σε 60αρες ζευγαρωστρες για την άνοιξη.
Αυτό πούμε μπερδεύει είναι αν πρέπει να βλέπονται.
Διάβασα ότι δεν πρέπει να βλέπονται, επίσης ότι πρέπει να βλέπονται για να συνηθίσουν το ένα το άλλο.
Πια άποψη είναι η σωστή;
 
Αφού μιλάμε για καναρίνια, όχι δεν θα πρέπει να υπάρχει από τώρα οπτική επαφή...
Θα πω επίσης πως είναι μικρός ο χώρος για να ξεχειμωνιάσουν τα ζευγάρια...
Προσπάθησε να έχεις μόνα τους τα αρσενικά και τα θηλυκά όλα μαζί, αφού μάλλον δεν γίνεται αλλιώς, σε 90άρα ή 76άρα ζευγαρώστρα...
Τα βάζεις μαζί με χώρισμα για να γνωριστούν τον τελευταίο μήνα πριν τα ενώσεις...
 
Έχω ετοιμάσει πέντε ζευγάρια σε 60αρες ζευγαρωστρες για την άνοιξη.
Πολύ νωρίς για να μας απασχολούν τέτοια θέματα.
Για μένα κακώς έχεις βάλει ζευγάρια...
Κανονικά θα έπρεπε να είχες σε μια ζευγαρώστρα όλα τα θηλυκά και να είναι σε άλλο χώρο που την επίμαχη εποχή (στην προετοιμασία ζευγαρώματος) θα είναι και πιο κρύος αλλά και πιο σκοτεινός.
Η συνύπαρξη του ζευγαριού καναρινιών στις ίδιες συνθήκες δύσκολα θα φέρει επιτυχημένη την πρώτη γέννα αυγών γιατί δεν προετοιμάζονται το ίδιο τα γρήγορα τα αρσενικά όσο τα θηλυκά.
Θα πρέπει τα αρσενικά να μπουν σε συνθήκες ζευγαρώματος τουλάχιστο ένα μήνα νωρίτερα από τα αρσενικά και μόνο όταν αυτά είναι έτοιμα θα πρέπει να μπουν με τα αρσενικά.
Προτείνεται από τους περισσότερους να μπαίνουν τα αρσενικά στο κλουβί που υπάρχει το θηλυκό... Προσωπικά όμως εφαρμόζω το ακριβώς αντίθετο...
Διάβασα ότι δεν πρέπει να βλέπονται, επίσης ότι πρέπει να βλέπονται για να συνηθίσουν το ένα το άλλο.
Όταν τα αρσενικά είναι έτοιμα... Τοποθετώ το διαφανές χώρισμα στη ζευγαρώστρα και από την άλλη μεριά το θηλυκό.
Λίγες μέρες αργότερα και αφού διαπιστώσω ταΐσματα και προσπάθειες ζευγαρώματος απομακρύνω δοκιμαστικά το διαχωριστικό και επιτρέπω στα πουλιά να συνεχίσουν αυτό που ξεκίνησε.
Υπάρχουν και κάποιες παλιές συζητήσεις που μπορεί να σου φανούν χρήσιμες:
 
Back
Top