Αναπαραγωγή Διαχωριστικό στην αναπαραγωγή καρδερίνας

kristhegreek

PB Member
Εγγραφή
27 Νοε 2007
Μηνύματα
829
Πόλη
Τήνος
Χρειάζεται το διαχωριστικό της ζευγαρώστρας στην αναπαραγωγή καρδερίνας;
Αν ναι, πότε το βγάζουμε;

To ζευγάρι είναι μαζί από τον Οκτώβρη και έχουν ταιριάξει.
Στο σχετικό με την αναπαραγωγή καρδερίνας άρθρο, λέει ότι ο καρδερίνος βοηθά στο κτίσιμο.
 
Χρήστο αν έχεις καταλάβει ότι τα πουλιά έχουν ταιριάξει δηλαδή βλέπεις φιλάκια τάισμα μέσα από τα κάγκελα, να κελαηδά ό αρσενικός και η θηλυκιά να ψιλοστήνεται τότε μπορείς να βγάλεις το χώρισμα.
 
Θα συμφωνησω απολυτα με τον φιλο Ισιδωρο καλο θα ηταν να το βγαλεις το χωρισμα και καλη σου επιτυχια 😉
 
Και βέβαια θα πρέπει να το βγάλεις. Καλή συνέχεια. Καλούς απογόνους. Περιμένουμε φωτογραφίες.
 
Καλησπερα παιδια, θελω να ρωτησω πανω στο ερωτημα του Χρηστου αν ειναι αναγκαιο το χωρισμα η οχι πριν τα πουλια ερθουν σε αναπαραγωγικο σταδιο(πυρωσουν). Δηλ εγω το ζευγαρι το εχω χωρις χωρισμα απο αρχες Μαρτη και ο αρσενικος ειναι πυρωμενος τωρα, η θυλικια ενω στις αρχες ηταν μελι-γαλα, φιλακια κτλ τωρα που την κυνηγα για να την βατεψει εχει χασει το ενδιαφερον της και δεν τον θελει κοντα της, μηπως εκανα λαθος που τα ειχα χωρις χωρισμα; Παντως υπαρχουν καποιες μερες που ειναι ολα τελεια και τα βλεπω μαζι αλλα τις πιο πολλες ειναι υπερενεργητικα και η θυληκια δεν δειχνει ετοιμη ακομα.Λετε οτι επρεπε να τα εχω με χωρισμα; Μηπως αυτο θα εφερνε και την θυληκια πιο νωρις σε ερωτικη διαθεση;
 
Φιλε απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι το διαχωριστικο της ζευγαρωστρας χρειαζεται να μπει μολλις η θηλυκια γεννησει τα αυγα, πολλα αρσενικα που εχουν πρωτητερα ζευγαρωσει με το θυληκο(ειτε αυτο ειναι καρδερινα ειτε καναρα) το πρωτο που θα κανουν ειναι να πανε να σπασουν τα αυγα (δεν γνωριζω γιατι το κανουν υποθετω οτι το κανουν για να ξαναβατεψουν) αν εισαι τυχερος και οι καρδερινες σου ταιριαξανε και κανουν φωλια και αυγα τοτε βαλε χωρισμα να μην λυπηθεις μετα..
Αλλες παλι αρσενικες καρδερινες δεν πειραζουν τα αυγα αλλα ποιος το εγγυηται;

καλη επιτυχια σε οτι κανεις
Δημητρης
 
  • Like
Αντιδράσεις: g-kiss
Back
Top