Αναπαραγωγή Διευκρινίσεις σχετικά με την αναπαραγωγή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης apistolos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

apistolos

PB New Member
Εγγραφή
18 Σεπ 2015
Μηνύματα
89
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα. Χθες έβγαλα το χώρισμα από τη ζευγαρώστρα, η θηλυκιά ήδη χτίζει τη φωλιά κι ο αρσενικός κάνει ανα τακτά χρονικά διαστήματα τη "δουλειά" του. Έπειδή είμαι πρωτάρης στο ζήτημα και παρόλο που μελέτησα αρκετά διάφορα σχετικά άρθρα, έχω κάποιες απορίες:

1. Tο νήμα το αφαιρώ με το που βλέπω το πρώτο αυγό?
2. Το αυγό και την αυγοτροφή τη βγάζω επίσης όταν η θηλυκιά αρχίσει να κλωσσάει και την επαναφέρω μετά τη γέννα των νεοσσών;
3. Αυτή τη στιγμή πέρα από συσκευασμένους σπόρους, αυγοτροφή, αυγό, μηλαράκι και κανα λαχανικό που και που χρειάζεται να προσθέσω και κάτι αλλο στη διατροφή τους; (Εννοείται ότι τους δίνω φρέσκο νερό καθημερινα με πολυβιταμίνες και σουπιοκόκκαλο).
4. Όταν γεννήσει το 1ο αυγό και το αντικαταστήσω με ψέυτικο όπως και τα υπόλοιπα, μέχρι να τα επαναφέρω πού και πώς τα αποθηκεύω; Και τα ξαναβάζω όταν γεννηθεί και το 4ο αυγό?

Αυτά. Κάθε άλλη παρατήρηση και σχόλιο από γνώστες του θέματος επίσης ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Tο νήμα το αφαιρώ με το που βλέπω το πρώτο αυγό?
Όταν αρχίσει να επωάζει συστηματικά. Δεν υπάρχει λόγος να σε απασχολεί και πολύ το θέμα. Όποτε θέλεις από τη στιγμή που θα μένει μόνιμα στη φωλιά.
Το αυγό και την αυγοτροφή τη βγάζω επίσης όταν η θηλυκιά αρχίσει να κλωσσάει και την επαναφέρω μετά τη γέννα των νεοσσών;
Μια δύο μέρες πριν από την ημέρα που υπολόγισες ότι θα εκκολαφθούν.
Αυτή τη στιγμή πέρα από συσκευασμένους σπόρους, αυγοτροφή, αυγό, μηλαράκι και κανα λαχανικό που και που χρειάζεται να προσθέσω και κάτι αλλο στη διατροφή τους; (Εννοείται ότι τους δίνω φρέσκο νερό καθημερινα με πολυβιταμίνες και σουπιοκόκκαλο).
Το μηλο μπορείς να το αντικαθιστάς συχνότερα με πράσινα λαχανικά, όπως μπρόκολο, σπανάκι κ.λπ.. Καλό είναι το πρώτο δεκαήμερο της ζωής των μικρών, να μην δίνεις λαχανικά.
Όταν γεννήσει το 1ο αυγό και το αντικαταστήσω με ψέυτικο όπως και τα υπόλοιπα, μέχρι να τα επαναφέρω πού και πώς τα αποθηκεύω; Και τα ξαναβάζω όταν γεννηθεί και το 4ο αυγό?
Διάβασε αυτή τη συζήτηση σχετικά με την αποθήκευση των αυγών.

Ναι με τη γέννηση του τέταρτου μπορείς να τα επιστρέψεις.
 
1. Ναι το νήμα το αφαιρείς μόλις η καναρα κάνει το πρώτο αβγό.
2. Το αβγό και την αβγοτροφη τα σταματάς μόλις η καναρα γεννήσει τα αβγά και τα αρχίζεις μόλις σκάσουν μύτη οι νεοσσοι.
3. Ασβέστιο στο νεράκι μετά τη γέννηση του δεύτερου αβγου για δύο μέρες.
4. Θα τα βάλεις σε ένα μπολάκι με σπόρους. Εγώ προσωπικά τα βάζω με τη μύτη του αβγου προς τα κάτω και δεν τα γυρίζω πότε. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα

Καλή επιτυχία! Εύχομαι όλα να πάνε καλά!
 
Όταν αρχίσει να επωάζει συστηματικά. Δεν υπάρχει λόγος να σε απασχολεί και πολύ το θέμα. Όποτε θέλεις από τη στιγμή που θα μένει μόνιμα στη φωλιά.

Μια δύο μέρες πριν από την ημέρα που υπολόγισες ότι θα εκκολαφθούν.

Το μηλο μπορείς να το αντικαθιστάς συχνότερα με πράσινα λαχανικά, όπως μπρόκολο, σπανάκι κ.λπ.. Καλό είναι το πρώτο δεκαήμερο της ζωής των μικρών, να μην δίνεις λαχανικά.

Διάβασε αυτή τη συζήτηση σχετικά με την αποθήκευση των αυγών.

Ναι με τη γέννηση του τέταρτου μπορείς να τα επιστρέψεις.
Εάν δε τα αντικαταστήσω με ψεύτικα, είναι βέβαιο ότι θα χάσω νεοσσούς;
 
Εάν δε τα αντικαταστήσω με ψεύτικα, είναι βέβαιο ότι θα χάσω νεοσσούς;
Όχι βέβαια δεν είναι σίγουρο. Απλά το κάνουμε για να δώσουμε ίσες ευκαιρίες επιβίωσης σε όλους τους νεοσσους. Πέρυσι δεν εκανα αντικατασταση σε δύο φωλιές και βγήκαν πέντε και τέσσερις νεοσσοι αντίστοιχα και επιβίωσαν όλοι. Αν δεν έχεις εμπειρία θα σου πρότεινα να μην κάνεις αντικατασταση αβγων, αν και δεν το θεωρώ δύσκολο απλά χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή.
 
Όχι, δεν είναι βέβαιο. Μπορεί να μην εκκολαφθεί ούτε ένα. Η αντικατάσταση γίνεται για να αυξηθούν οι πιθανότητες να τα καταφέρουν όλα τα πουλάκια να αναπτυχθούν διεκδικώντας την τροφή από τη μητέρα τους με ίσους όρους, αφού θα έχουν όλα την ίδια ηλικία και τις ίδιες δυνάμεις πάνω κάτω. Αν δεν αντικαταστήσεις τα αυγά, η πιθανότητα αυτή μειώνεται όσο αυξάνεται ο αριθμός των μικρών στη φωλιά.

Επομένως δεν υπάρχει σαφής απάντηση σε αυτό που ρωτάς. Αν βγουν δύο τρία πουλάκια, πιστεύω ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
 
Επομένως δεν υπάρχει σαφής απάντηση σε αυτό που ρωτάς. Αν βγουν δύο τρία πουλάκια, πιστεύω ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Προσωπικά είμαι της άποψης ν' αφήσω τη φύση να κάνει τη δουλεια της κι ας είναι ενίοτε σκληρή... Όλο αυτό με τα ψεύτικα αυγά μου φαίνεται κάπως..

Αν δεν έχεις εμπειρία θα σου πρότεινα να μην κάνεις αντικατασταση αβγων, αν και δεν το θεωρώ δύσκολο απλά χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή.
Μάλλον αυτό θα κάνω..
 
τόσο ο Σταύρος όσο και η Παναγιώτα πιστεύω πως σε κάλυψαν πλήρως! Ενα πολύ σημαντικό σημείο ''ζωής'' κατά την αναπαραγωγή όμως είναι πως..
Αν δεν έχεις εμπειρία θα σου πρότεινα να μην κάνεις αντικατασταση αβγων, αν και δεν το θεωρώ δύσκολο απλά χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή.
πάρα μα πάρα πολύ προσοχή και λεπτούς χειρισμούς..
 
τόσο ο Σταύρος όσο και η Παναγιώτα πιστεύω πως σε κάλυψαν πλήρως! Ενα πολύ σημαντικό σημείο ''ζωής'' κατά την αναπαραγωγή όμως είναι πως..
πάρα μα πάρα πολύ προσοχή και λεπτούς χειρισμούς..
Χειρουργικούς... Οκ, κατάλαβα. Σας ευχαριστώ όλους.
 
To σπανάκι Σταυρο για παράδειγμα κανει την περίοδο που ρωτα ο φίλος;Έχω διαβάσει οτι εμποδίζει την απορόφηση ασβεστίου λόγω κάποιου οξέος που περιεχει.
 
Έχω διαβάσει οτι εμποδίζει την απορόφηση ασβεστίου λόγω κάποιου οξέος που περιεχει
Τα οξαλικά οξέα.

Βρε παιδιά ας μη μας πιάνει υστερία με τις μονάδες και τις υπομονάδες θρεπτικών συστατικών που έχει το κάθε τρόφιμο. Δεν έχουν και τόση σημασία σε μια πλήρη διατροφή, η οποία είναι και το ζητούμενο εδώ. Δεν πρόκειται να πάθει ούτε έλλειψη ασβεστίου ούτε τίποτα αν φάει σπανάκι.
 
Έτσι, εξάλλου τα οξαλικά ενεργούν συνδυαστικά με τα στοιχεία των τροφών της ίδιας μέρας όχι γενικά και αόριστα.
 
Δεν ξέρω το συνδιαστικο της ίδιας μέρας (οπως και ολοι μας)αλλα και να το γνωριζα παλι δεν θα μπορουσα να πω ξέρω. Ναι είναι γενικά και αόριστα αν θέλεις ακριβως γιατί τουλαχιστον εγω δεν γνωρίζω το συνδιαστικο Μαρια της ιδιας μερας.Αν και αναφέρομαι όχι γενικά και αόριστα, αλλα για την συγκεκριμένη "στιγμη" που αναφέρει ο φίλος στη διατροφή τους και για προληπτικούς λογους και όχι υστερίας. Το συνδιαστικα που αναφερεις έτσι, για μένα είναι γενικά και αόριστα εφοσον δεν το γνωρίζουμε και ουτε γίνετε να το ξέρουμε.
 
Το οξαλικό οξύ, εμποδίζει την καλή αφομοίωση του ασβεστίου.
Γι' αυτό λένε σ' εμάς οι γιατροί, δεν έχει νόημα να φας τυρί με σπανακόρυζο γιατί χάνει το τυρί όλες τις ουσίες του. Το προσδοκώμενο ασβέστιο δηλαδή.
Όχι ότι πάει το οξαλικό και "τρώει" διαθέσιμα ασβεστίου.
Το ίδιο και στα πουλιά την ημέρα που δίνουμε σπανάκι, έχουμε λιγότερα οφέλη από τις ασβεστούχες τροφές.
Όχι ότι τα βλάπτουμε, αντίθετα τους παρέχουμε σίδηρο, ένα στοιχείο που δεν αντλούν εύκολα από άλλες τροφές. Τίποτα παραπάνω.
Γι' αυτό έχουμε γράψει σε χιλιάδες σημεία, η ισορροπία, η ποικιλία και η πλούσια διατροφή, μας βγάζει από αυτές τις έγνοιες.
 
Την περίοδο που το θηλυκό ετοιμάζει τα αυγά του, έχει εξαιρετικά αυξημένες ανάγκες σε ασβέστιο και ακόμα και μια μέρα χαμένη είναι πολυτέλεια.
Γι' αυτό λέμε τον τελευταίο μήνα πριν την αναπαραγωγή να αποφεύγουμε τα χόρτα/λαχανικά με οξαλικό , καθώς και μετά την γέννα που έχει στερέψει κι έχει φτάσει στα όριά της. Το ίδιο ισχύει και όταν ο αρσενικός την ταΐζει όταν κλωσσάει.
Αφού ανακάμψει από τις γέννες, γυρνάει στην φυσιολογική ρουτίνα της.
Αν δεν κατάλαβα κάτι συγγνώμη :)
 
Αυτό που εγραψες ευκρινεστατα λέω και γω τόση ωρα. Δεν ηταν ευκρινές οτι μιλουσα για αυτή την περίοδο που αναφερεσαι και αναφέρεται ο φίλος;
 
Δεν διαφωνούμε, πουθενά, εγώ συνέχισα με αφορμή αυτό που έγραψε ο Σταύρος, όχι το δικό σου ποστ. Αλλά τώρα βλέπω ότι είχες ερωτηματικό, άρα κάποιος έπρεπε να απαντήσει.
Πάντως δεν είναι μόνο το σπανάκι που το έχουμε δαιμονοποιήσει, τα φύλλα του μπρόκολου πχ έχουν παραπάνω, γι' αυτό έβαλα το link να τα δείτε όλα :)
 
Το ερωτηματικό υπηρχε αν αναφέρεσαι σε αυτό το ποστ
To σπανάκι Σταυρο για παράδειγμα κανει την περίοδο που ρωτα ο φίλος;Έχω διαβάσει οτι εμποδίζει την απορόφηση ασβεστίου λόγω κάποιου οξέος που περιεχει.
. Και μετα υπήρχε και μια σύντομη πρόταση που εξηγούσε γιατί.
Στη συνέχεια υπήρξε απάντηση απο τον Σταυρο σε αυτό που εθεσα ως ερωτηματικό (το ερωτηματικό ηταν για την συγκεκριμένη περιοδο). Μου φάνηκε οτι συμφωνεις και με το ποστ σου με τον Σταυρο στη συνέχεια
γιαυτό εκφρασα την διαφωνία μου μαζί σας.
 
Back
Top