Γενικά Δικαιούμαι άραγε άλλο καναρινάκι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vkoul
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vkoul

PB New Member
Εγγραφή
6 Οκτ 2011
Μηνύματα
50
Πόλη
Βριλήσσια
Γειά σας παιδιά!
Μετά την ατυχία που είχα, την μια μέρα το καναρινάκι μου να είναι έτσι

rsz_pili15.webp

και την άλλη μέρα να το χάσω... μήπως πρέπει να μου απαγορευθεί να ξαναέχω καναρινάκι;
 
Μα Βάσω μου, αν δεν δικαιούσαι εσύ που έχεις τόσο ενδιαφέρον και τέτοια ευαισθησία, τότε δεν δικαιούται κανείς.
Μην σκέφτεσαι ότι φταις σε κάτι, γιατί δεν φταις.
Θα σου έλεγα να ξαναπάρεις φυσικά. Μην πάρεις από κατάστημα. Έχουμε τόσα μέλη εκτροφείς πάρε ένα που θα γνωρίζεις ότι είναι προσεγμένο και να πάρεις και συμβουλές από τον πωλητή ώστε να έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να είναι ένα υγιές και προσεγμένο πουλάκι και όχι να προσπαθείς να γιατρέψεις άγνωστες προηγούμενες ασθένειες και τυχόν αβαρίες υγείας του πουλιού.
 
Μήπως έκανα λάθος χειρισμούς. Γιατί μερικές φορές η υπερβολική αγάπη σκοτώνει..
 
Τέτοιες σκέψεις είναι αναπόφευκτες σε όλες τις απώλειες αλλά όλοι γνωρίζουμε ότι κατά βάθος είναι λάθος, γιατί απλώς όλοι κάνουμε ό,τι μπορούμε την ώρα που γίνονται τα γεγονότα. Αμέλεια δεν έχεις. Εκ των υστέρων πολλά μπορούν να ειπωθούν και περισσότερα να σκεφτεί κάποιος αλλά είναι μάταια.
Η πολλή αγάπη σώζει δεν σκοτώνει.
Μην αυτοτιμωρείσαι ενώ δεν έχεις κάνει κάτι.
 
Μαρία μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
Μου δίνεις απαντήσεις και για άλλα πράγματα...
 
Απο τα λαθη μας μαθαινουμε... κανε λοιπον μια νεα αρχη!
Η ζωη δυστυχως ειναι γεματη χαρες και λυπες αλλα τι να κανουμε; ετσι ειναι!

Αυτή είναι η σωστή στάση ζωής!
Ευχαριστώ Γιάννη! Θα κάνω μια προσπάθεια..
 
Bάσω, μην ακούω βλακείες!
Αν δεν το βιάζεσαι, θα σου δώσω εγώ από την καινούργια ''φουρνιά'' που έσκασε μύτη σήμερα...άτομα που αγαπάνε και να φροντίζουν, είναι αυτά που αξίζει να κατέχουν και να διαχειρίζονται μικρές ζωούλες..
 
μην το βαζεις κατω... Εγω πριν 10 χρονια περιπου ειχα βρει στη σκαλα του σπιτιου μου ενα καναρινακι και μου εζησε 1,5 χρονο περιπου...ηταν αρρωστο απο αρχη αλλα ηθελα να ζησει οσο γινοταν περισοτερο...
εκανα 10 χρονια να το ξεπερασω, αλλα θα επρεπε πολυ νωριτερα γιατι τα λατρευω τα καναρινακια!
 
Πιστεύω πως πρέπει να κάνεις μια προσπάθεια γιατί όπως είπε ο Ian32 από τα λάθη μας μαθαίνουμε. 😉
 
Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να κάνεις περισσότερες από 1 προσπάθειες! Σε όλους λίγο-πολύ έχουν συμβεί διάφορα! Εγώ πριν λίγο καιρό, έχασα το καλύτερο αρσενικό καναρίνι που είχα ποτέ, από μιά ατυχή (μάλλον..) απερισκεψία! Έτυχε! Δεν το κάναμε επίτηδες! Ήταν υγιέστατο.. Αλλά όλα συμβαίνουν σε αυτή τη ζωή. ΔΕΝ τα παρατάμε ποτέ. Κοιτάμε μπροστά και με τη βοήθεια όλων εδώ, όλα θα πάνε καλά (και να μην πάνε, πάλι εδώ είμαστε!). Και για αρχή, πάρε 2 και όχι 1. Εδώ, μετά από 2 απανωτές γέννες, έχουμε 9 ψυχούλες που τιτιβίζουν όολη μέρα!
:)
 
Back
Top