Γενικά Διλημμα, ρινγκνεκ ταϊσμενο στο χερι η οχι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Billy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Billy

PB Member
Εγγραφή
14 Απρ 2008
Μηνύματα
363
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδια ειμαισε διλημμα... Να παρω ρινγκνεκ με 100 ευρω που βρηκα η ταισμενο στο χερι με 180 και;δεν ξερω τι να κανω; Πιστευετε οτι θα ειναι δυσκολη η συμβιωση με ενα που δεν ειναι ταισμενο χερι;δεν θα τ καταφερω να τ εξημερωσω;αξιζει να δωσω τοσα λεφτα γ τ ημερο;
 
κοιτα σιγουρα το ταϊσμενο στο χερι ειναι καλυτερα και ευκολοτερα εκπαιδευσιμο! Προσεχε ομως αν το παρεις απο petshop γιατι ειναι καποιοι τυποι που πουλανε δηθεν ημερα ringneck σου τα δινουν τα βαζεις και στο χερι σου κτλ αλλα τα κακομοιρα δεν ειναι ημερα απλα ειναι νοχελικα και αρρωστα (π.χ. μαγαζι στην Αθήνας πηγαινε και δες και θα καταλαβεις) μηλαμε για πουλια ποθ το φτερωμα τους εχει αλλαξει ακομα και χρωμα και στην κοιλιτσα τους ειναι γκρι και σου λενε "οχι ειναι ετσι γιατι ειναι μωρο ακομα" και κοιτας το δαχτυλιδι και ειναι 2 χρονων 😀! Τεσπα δεν ειμαι ο αρμοδιος να μιλησω περι αυτου μιας και προτιμησα την αγορα ringneck ταϊσμενο απο τους γονεις του το ειδα ετσι δυναμικο και ζωηρο και μαρεσε! απλα θελει περισσοτερο χρονο και κοπο για να σταματησει να σε φοβαται! Εμενα εκει που ερχεται δειλα δειλα εκει σταματαει και αρχιζει να φερνει βολτες στο κλουβι! Υπομονη θελουν! Ειναι τι θες εγω προτιμησα αυτο το ειδος γιατι θεωρησα πιο ντομπρο τον καταστηματαρχη που μου πε χημα (αν και τον ηξερα) πως φιλε μου το ποθλι ειναι ταϊσμενο απο τους γονεις του προτιμω να σου δωσω αυτο παρα το δηθεν ταϊσμενο στο χερι ισως και να μην ειναι ετσι! (και αυτος απο καποιον εκτροφεα τα παιρνει φανταστηται deals που παιζονται εις βαρος των ζωων και πισω απο την πλατη του καταναλωτη) αυτα αν ειναι παρεις απο pet shop αν τωρα πας και παρεις κατευθειαν απο εκτροφεα παρε ταϊσμενο στο χερι υπαρχουν εδω καποια ονοματα εμπειστων εκτροφεων! Ελπιζω να μην σε μπερδεψα!
 
Εγώ το κοκατίλ μου το ημέρωσα μόνη μου, ενώ τον Σενεγαλέζο τον πήρα ταϊσμένο στο χέρι. Όσο και αν δεν δυσκολεύτηκα να ημερέψω το κοκατίλ μου, σου λέω ότι ακόμη και Budgie να είναι το επόμενο πουλάκι μου, πάλι ταϊσμένο στο χέρι θα διάλεγα! Είναι ίσως διαφορετική περίπτωση κάπως τα δικά μου, αλλά σίγουρα με την διαφορά στην τιμή, βλέπω να αξίζει να πάρεις το ήμερο, αν όντως είναι και δε σου λέει φούμαρα ο καταστηματάσρχης! Αυτή είναι η δική μου ταπεινή γνώμη!
 
ευχαριστω πολυ εφη... Και εγω ειχα αγριο κοκατιλ κ=που το ημερεψα και μετα πηρα και ηρεμο και ηταν φανταστικο και ακομα πιο ωραιο σε σχεση με το αλλο...
 
καλημερα! Εχεις χρονο να διαθεσεις; Τοτε το να ημερεψεις ενα αγριο παπαγαλο ειναι συναρπαστικο και δημιουργειτε αλλος δεσμος... αν δεν εχεισ παρε ενα ταισκενο με χερι σημαντικο οπως σου ειπε ο πανος να μην σου πουλαει φουμαρα και μεταξωτες κορδελες ο καταστηματαρχης οτι πουλι και να διαλεξεις ειμαι σιγουρος οτι θα το αγαπας πριν το παρεις δες τα απο μακρια να δεις αν ειναι ζωηρα... Πολυ βασικο εγω τοπυλαχιστον ετσι εκανα στο ζακο μου οταν πηγα να τον παρω τουλαχιστον 30 ςρα κοιτουσα τα πουλια μεχρι που σιγουρευτηκα για να παρω τον σειριο...
 
Σαφως και τα μεγαλωμενα στο χερι πουλια γινονται ευκολοτερα κατοικιδια, εξοικειωνονται με περισσοτερα πραγματα στο περιβαλλον και ανθρωπους και εχεις τη δυνατοτητα να τα κοινονικοποιησεις σωστα στο διαστημα που η κοινωνικοποιηση ειναι ευκολη γι αυτα.

Αποψη μου ειναι να παρεις το μωρο ταισμενο στο χερι διοτι ειναι κριμα να ψαχνει για σπιτι το μη εξημερωμενο πουλακι σε περιπτωση που απογοητευτεις μαζι του. Το οτι καποιος καταφερε και εξημερωσε ενα μη εξημερωμενο ringneck η cockatiel η macaw δε σημαινει οτι αυτο που θα παρεις εσυ θα ειναι το ιδιο (και δεν αναφερομαι προσωπικα σε εσενα ουτε και θελω να σε υποτιμησω) αλλα ουτε κι οτι σιγουρα θα τα καταφερεις εσυ με το συγκεκριμενο πουλι που θα βρεθει στα χερια σου.

Εαν εχεις τη δυνατοτητα να αγορασεις το μωρο δεν τιθεται καν θεμα για εμενα προσωπικα, θα το χαρεις απο την αρχη και ολα ειναι διαφορετικα.:)
 
Αυτη η υπομονη για να το εξημερωσεις δεν πληρωνεται, αξιζουν τα 80ευρω παραπανω!
 
ευχαριστω παιδια... Βλεπω οι περισσοτεροι υποστριζεται οτι αξιζει να παρω ημερο και ας δωσω πιο πολλα...
 
Και έγω σκεφτόμουν να πάρω ringneck ταισμένο στο χέρι αλλα εγώ το είχα βρεί μόνο με 150Ε εδώ Κυριάκος Αργυρού - Παπαγάλοι Πώληση και Αγορά - Ρόδος...
Και όντος αξήζει παραπάνω άν είναι ταισμένο στο χέρι...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ναι αλλά μου φαίνεται πληρώνεις κάτι παραπάνω τη μεταφορά του αν δεν πας εσύ να το πάρεις..
 
ναι ναι ταισμενο στο χερι μην το σκεφτεσε.
ενας φιλος εδω στη ναξο εχει ειναι το κατι αλλο..
ταισμενο στο χερι απο μωρο και ενα μια χαρα..
 
Θα συμφωνησω με τους υπολοιπους,ταισμενο στο χερι καλυτερα.
Και η τιμη του ειναι πολυ καλη 180 μονο;η χαμηλοτερη τιμη που εχω δει για ringneck ειναι 200 ευρω!
 
Και εγω συμφωνω! Δινεις κατι παραπανω αλλα αξιζει τον κοπο! Αν επαιρνα παπαγαλο θα τον αγοραζα ταισμενο στο χερι!
 
ναι παιδια...ηδη εχω αρχισει να μαζευω λεφτα... Τωρα δεν ξερω που θα βρω ταισμενο στο χερι, αλλο παλι κ αυτο... Θελει ψαξιμο
 
εγω παντος παιδια η τιμη που βρηκα πανω απο 5,6 καταστηματα ταισμενη στο χερι, ηταν απο 250 η πρασινοι, (φυσικα 4,5 μηνων ετσι) 300 η γκρι και 400 η μπλε.. εκτος απο το μαγαζι στην ροδο που δεν εχει ρινκνεκ. και καποια αλλα πολυ μακρινα εκτροφεια τετοια.
 
Back
Top