Ασθένειες Διογκωμένο πίσω δάκτυλο καναρινιού

Kostaskar

PB Member
Εγγραφή
16 Ιουλ 2019
Μηνύματα
526
Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα το μεσημέρι κάνοντας έναν έλεγχο στα καναρίνια μου διαπίστωσα ότι το δάκτυλο ενός από αυτά είναι διογκωμένο και έχει έναν λευκό χρωματισμό. Μήπως γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς είναι και πως μπορεί να αντιμετωπιστεί; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

IMG_20190929_181429.jpg
 
Ποδάγκρα ειναι. Χρειάζεστε άμεσα θεραπεία με epithol ή με podagrine solution. Είναι σε αρχικό στάδιο η προσβολή άρα η θεραπεία θα διαρκέσει λίγο καιρό. Στο διάστημα αυτό φρόντισε να πετάξεις τις πλαστικές πατήθρες και να τις ανταλλάξεις με ξύλινες. Το κλουβί θα πρέπει να λάμπει από καθαριότητα σε καθημερινή βάση.
 
Ποδάγκρα ειναι. Χρειάζεστε άμεσα θεραπεία με epithol ή με podagrine solution. Είναι σε αρχικό στάδιο η προσβολή άρα η θεραπεία θα διαρκέσει λίγο καιρό. Στο διάστημα αυτό φρόντισε να πετάξεις τις πλαστικές πατήθρες και να τις ανταλλάξεις με ξύλινες. Το κλουβί θα πρέπει να λάμπει από καθαριότητα σε καθημερινή βάση.
Ευχαριστώ για την απάντησή σας. Ευτυχώς έχω προμηθευτεί το podagrine solution της TAFARM, οπότε αύριο το πρωί θα ξεκινήσω την χρήση του και θα κάνω την αντικατάσταση των πατηθρών με ξύλινες.
 
Κώστα, αγόρασε διπλές πατήθρες από όσες χρειάζεσαι, ώστε καθημερινά να τις καθαρίζεις και μέχρι να στεγνώσουν οι μεν, να τις αντικαθιστάς με τις δε. Επίσης για την περίπτωση που έχει ακάρεα των ποδιών, (@Γιαννης17 , Γιάννη αυτό εννοείς με τον όρο ποδάκρα) θα πρέπει καθημερινά για όσο κρατά η θεραπεία να καθαρίζεται και το κλουβί, και μάλιστα σχολαστικά. Με άλλα λόγια να καθαρίζονται και τα μέρη της ταΐστρας στα οποία πατά το πτηνό, και η σχάρα και τα κάγκελα εσωτερικά εφόσον τα πόδια του ακουμπούν εκεί, διότι διαφορετικά το πιθανότερο είναι να κολλήσει πάλι τα ακάρεα, και να ταλαιπωρείστε.
Τέλος, ίσως θα ήταν ωφέλιμο να ανοίξεις ένα θέμα στο πεδίο της Φροντίδας των καναρινιών ώστε να βάλεις μερικές φωτογραφίες από το κλουβί, να δούμε τις διαστάσεις, κενούς χώρους, εσωτερική διάταξη, διότι καθώς βλέπω τα κάγκελα πρέπει να έχουν φθαρεί και τόσα πολλά αποτυπώματα κουτσουλιών πάνω στην πατήθρα της φωτό, μάλλον σημαίνει ότι δεν έχεις την κατάλληλη εσωτερική διάταξη.
Καλή συνέχεια στην ενασχόλησή σου.
 
Μόλις επιστρέψω σπίτι θα φροντίσω να γίνουν οι αλλαγές που μου αναφέρατε και να ανεβάσω φωτογραφίες με την νέα διαρρύθμιση του κλουβιού. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!
 
Μόλις μετέφερα το πουλάκι στο συγκεκριμένο κλουβί το οποίο προτίμησα ως αναρρωτήριο λόγω του μικρού του μεγέθους, το οποίο καθιστά ευκολότερο τον χειρισμό του πτηνού μειώνοντας έτσι το στρες που του προκαλώ στην προσπάθειά μου να το πιάσω. Επίσης άλλαξα τις πατήθρες με κλαδάκια από μουριά τα οποία έχουν στεγνώσει πλήρως. Προτιμώ να αφήνω τον πάτο των κλουβιών άδειο καθώς αυτό με διευκολύνει στον καθαρισμό με ζεστό νερό και μηλόξυδο. Οποιαδήποτε διόρθωση θεμιτή.

rsz_img_20191001_140842.webp
 
Αλλαξε διαταξη στις πατηθρες, βαλε αυτη στην μερια της ταιστρας επανω και την αλλη την τραβας πιο μεσα προς το κεντρο του κλουβιου ετσι ωστε οταν κανει "στροφη το πουλακι να μην βρισκει η ουρα του στα πλαινα καγκελα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κώστα, αυτό το κλουβί που φαίνεται στη φωτογραφία είναι το "αναρρωτήριο";
Γενικά λάβε υπόψη σου ότι οι πατήθρες δεν πρέπει να εκτείνονται άνω της ταΐστρας διότι το πουλί θα κουτσουλά και θα λερώνεται το πατηθράκι της.
 
Κώστα, αυτό το κλουβί που φαίνεται στη φωτογραφία είναι το "αναρρωτήριο";
Γενικά λάβε υπόψη σου ότι οι πατήθρες δεν πρέπει να εκτείνονται άνω της ταΐστρας διότι το πουλί θα κουτσουλά και θα λερώνεται το πατηθράκι της.
Ναι το συγκεκριμένο κλουβί είναι το αναρρωτήριο, βέβαια έγινε εκ νέου τοποθέτηση των πατηθρων στο κλουβί. Θα φροντίσω να ανεβάσω αύριο το πρωί φωτογραφία για να μην ταράζεται το καναρίνι. Ευχαριστώ για την συμβουλή σας.
 
Έπειτα από τις συμβουλές σας, άλλαξα τις θέσεις στις πατήθρες έτσι ώστε να αποφευχθεί το λερωμα της ταΐστρας από κουτσουλιές. Επίσης θα φροντίσω να αλλάξω ορισμένα από τα υπάρχοντα κλουβιά μου, αντικαθιστώντας τα με καλύτερα για την διαβίωση των καναρινιών μου, καθώς και να κάνω μια παρουσίασή τους.
 

Συνημμένα

  • rsz_img_20191002_191803.webp
    rsz_img_20191002_191803.webp
    271,1 KB · Προβολές: 17
2 (1000 x 750) (500 x 375).webp
Προτείνω αυτή την διάταξη, ώστε να υπάρχει υψομετρική διαφορά για περισσότερη εκγύμναση του. Η δεξιά πατήθρα μπορεί να παραμείνει όπως έχει τοποθετηθεί αλλά σε άλλο ύψος 🙂
 
View attachment 67186
Προτείνω αυτή την διάταξη, ώστε να υπάρχει υψομετρική διαφορά για περισσότερη εκγύμναση του. Η δεξιά πατήθρα μπορεί να παραμείνει όπως έχει τοποθετηθεί αλλά σε άλλο ύψος 🙂
Αύριο το πρωί θα γίνει η μετακίνηση 👍
 
Back
Top