Γενικά Διπλός κρόκος μεσα σε ενα αυγό

alexandros04

PB New Member
Εγγραφή
14 Νοε 2015
Μηνύματα
81
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Σήμερα έκανα ωοσκοπηση στα αυγά π εκανε η καναρα είδα οτι στο τελευταίο αυγό που έκανε πριν 2 μερες υπήρχε μέσα 2 κροκους είχε 2 μπάλες μεσα γιατί; Για ποιό λόγο;
Αυτό καλό είναι η κακό;
Θα είναι γόνιμο και θα γεννηθούν 2 καναρίνια δεν μπορώ να καταλάβω.
ας μου εξηγήσει κάποιος
 
ήταν κάτι σαν αυτό
(η φωτο δεν είναι δικιά μου)
 

Συνημμένα

  • ωοσκόπηση_δίκροκου_αυγού.webp
    ωοσκόπηση_δίκροκου_αυγού.webp
    49,9 KB · Προβολές: 21
Παρόλα αυτά άστο στη θέση του.
Αυτό Ανέστη επειδή το έχεις αναφέρει ξανά, δεν είναι σωστό αν δεν γνωρίζουμε όλες τις πτυχές του ζητήματος.
Εν ολίγοις εξαρτάται απο τον συνολικό αριθμό των αυγών, απο το μέγεθος της φωλιάς και απο την εμπειρία της κανάρας.
Παράδειγμα, πέντε αυγά δεν ζεσταίνονται με τον ίδιο τρόπο ούτε τα γυρίζει με την ίδια ευκολία συγκριτικά με 4 αυγά.
Τα στηρίγματα,όταν υπάρξουν νεοσσοί, μπορούν να είναι και ψεύτικα.
Υπάρχουν λεπτομέρειες σε κάθε ζήτημα.
 
Αυτό Ανέστη επειδή το έχεις αναφέρει ξανά, δεν είναι σωστό αν δεν γνωρίζουμε όλες τις πτυχές του ζητήματος.
Εν ολίγοις εξαρτάται απο τον συνολικό αριθμό των αυγών, απο το μέγεθος της φωλιάς και απο την εμπειρία της κανάρας.
Παράδειγμα, πέντε αυγά δεν ζεσταίνονται με τον ίδιο τρόπο...

Δημήτρη 5 δεν έκανε το πουλί; Δεν μπορεί να τα διαχειριστεί αλλά παρόλα αυτά τα έκανε; Γιατί να βάλει κάποιος "χέρι" στα αυγα πριν καν βγει ο πρώτος νεοσσός; Ποσά περιστατικά είχαμε στα τελευταία θέματα του φόρουμ με κουνημένες φωλιές από χέρια και σπασμένα αυγά; Αμέσως θυμάμαι 2 στα καναρίνια και μια στις ροζελες της Αριάδνης. Τι πειράζει να το αφαιρέσει στην πορεία αφού βγουν όσα είναι να βγουν; Δεν έχει 8 αυγά αλλά 4 και μάλιστα σε βαθουλωτη φωλιά καναρινιου που όλα κάθονται μαζί στο κέντρο. (Τα μπάτζι γεννούν έως κι 8 και παρότι σε απλωτή φωλιά μπορούν να τα εκκολάψουν κι όλα.)
 
Δημήτρη 5 δεν έκανε το πουλί;
Δεν ξέρω πόσα έκανε.
Δεν μπορεί να τα διαχειριστεί αλλά παρόλα αυτά τα έκανε;
Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση.Αποδίδεις πρόθεση στο πτηνό;
Γιατί να βάλει κάποιος "χέρι" στα αυγα πριν καν βγει ο πρώτος νεοσσός;
Με αυτή τη λογική να μην κάνει και ωοσκόπηση; Γιατί κάνουμε ωοσκόπηση;
Ποσά περιστατικά είχαμε στα τελευταία θέματα του φόρουμ με κουνημένες φωλιές από χέρια και σπασμένα αυγά; Αμέσως θυμάμαι 2 στα καναρίνια και μια στις ροζελες της Αριάδνης.
Σε αυτά Ανέστη,τουλάχιστον εγώ, δεν έβγαλα κανένα συμπέρασμα. Είναι σα να μην έγιναν για εμένα. Δεν μπορώ να ξέρω τί κανει και τί λέει ο καθένας.
Τι πειράζει να το αφαιρέσει στην πορεία αφού βγουν όσα είναι να βγουν;
Αν δεν τα γυρίζει, δεν θα εκκολαφθούν όσα θα μπορούσαν, αν δεν τα ζεσταίνει καλά,το ίδιο.
Δεν έχει 8 αυγά αλλά 4 και μάλιστα σε βαθουλωτη φωλιά καναρινιου που όλα κάθονται μαζί στο κέντρο.
Δεν ξέρω πόσα αυγά έχει κάνει, δεν το αναφέρει.Απάντησα γενικά.
Τα μπάτζι γεννούν έως κι 8
Δεν ξέρω για τα μπάτζι.
σε απλωτή φώκια
Το χόντρυνες τώρα!:D Ποιός θα το πιστέψει;
 
Τι πειράζει να το αφαιρέσει στην πορεία αφού βγουν όσα είναι να βγουν;
Δεν υπάρχει καμία ελπίδα γι αυτό το αυγό Ανέστη...
Αντίθετα μόνο προβλήματα φέρνει.
Είναι πάντα μεγαλύτερο από τα υπόλοιπα και δυσκολεύει πολλαπλά την κανάρα σε όλες τις "εργασίες" της.
Μόνο σε πειραματικό στάδιο σε αυγά μεγαλύτερων πτηνών κατάφεραν να έχουν αποτελέσματα κι αυτό μόνο υπό τη στενή παρακολούθηση ειδικών και με το άνοιγμα του αυγού νωρίτερα... όταν οι ρυθμοί καρδιάς στο ένα έμβρυο μειώνονταν, με πορεία του εμβρύου προς το θάνατο.
Γιατί πάντα αυτό συμβαίνει...
Πεθαίνει λόγω χώρου το πρώτο έμβρυο και ακολουθεί από σηψαιμία το άλλο.
Είχα και προσωπικό παράδειγμα...
 
@Deukalion Δημήτρη μιας και γράφω από κινητό δεν μπορω να απαντήσω με πολλες παραθεσεις. Θα τα γράψω χωρίς αυτές. Αν ένα πουλί γεννήσει 5 αυγα δεν του αποδίδω εγώ καμία πρόθεση όμως η φύση το έκρινε και το έκανε ικανό να τα καταφέρει. Λίγα καναρίνια βγάζουν 5 νεοσσούς; Τα ατυχήματα συμβαίνουν όμως άσχετα αν τα παρακολουθείς κι είναι συχνά. Χέρι στα αυγα εννοώ την απομάκρυνση.

@misalouris Γιάννη δεν ήλπιζα να εκκολαφθεί αλλά να αποφύγουμε τυχόν ατυχήματα.

Παρόλα αυτά αν η εμπειρία σας λέει ότι το καλύτερο είναι να απομακρυνθεί άμεσα θα συμφωνήσω σαφώς με αυτήν.
 
να αποφύγουμε τυχόν ατυχήματα
Ως προς τα ατυχήματα και τα κακά που επακολουθούν οφείλω κι εγώ να συμφωνήσω μαζί σου...
Λογικότατη η ανησυχία σου.
 
Συμβαίνουν και θαύματα, σπανίως φυσικά. Είναι το αυγό αυτό μεγαλύτερο από τα άλλα;

http://www.sialis.org/weirdeggs.htm#doublemore
  • Double-yolked: happens when two yolks are released at the same time, or when one yolk is lost in the body cavity for a day and is picked up by the funnel when the next day's yolk is released. Heredity may be a factor, or it may occur more in young hens just starting to lay. Double-yolked eggs rarely hatch either because the embryos die early on, or because of difficulties pipping. Twin Eastern Bluebirds reportedly hatched from a larger than normal egg (Gerald Clark of State College PA) in 2013. Excellent discussion on double yolks and viability here: https://blog.lauraerickson.com/2012/04/normal.html
 
Και εγώ συμφωνώ με τον Ανέστη. Δε θα πείραζα καθόλου τη φωλιά. Θα έκανα μονο ωοσκόπηση τηςν 7η και την 12η μερα να δω αν αναπτυσσονται φυσιολογικα τα εμβρυα.
Πόσο πιο μεγαλο να είναι βρε παιδιά ένα αυγό? Πόσο πιο δύσκολο να κάνει το έργο της κανάρας; Δε θεωρώ πως θα προκαλέσει τόσο μεγάλο θέμα... αντιθέτως αν βγει θα ειναι κατι πολυ μοναδικο! Και γιατι να μην του δωσει μια ευκαιρια; Ποτε δε ξερεις...
 
Back
Top