Αναπαραγωγή Διπλό πρόβλημα (θάνατος κανάρας - ανατροφή νεοσσών)

Βασιλης

PB Member
Εγγραφή
18 Ιουν 2006
Μηνύματα
1.849
Πόλη
Αθήνα
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.. ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΑΣΑ ΜΙΑ ΚΑΝΑΡΑ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΑΦΌΤΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΟΙ 4 ΝΕΟΣΣΟΙ ΤΗΣ. ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΠΕΚΤΗΣΕ ΔΥΣΠΝΟΙΑ, ΕΙΧΕ ΔΙΑΡΡΟΙΑ ΑΝΟΙΧΤΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΚΑΘΗΣΕ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ "ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΟ" ΣΤΗ ΦΩΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΘΑΝΕ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΦ'ΕΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΦ'ΕΤΕΡΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΕΟΣΣΟΥΣ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
 
βασιλη, καταρχην λυπαμαι για το ασχημο περιστατικο.☹
τωρα οσον αφορα την αιτια του θανατου της,τι να σου πω; ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ! Ετσι ραγδαια μεσα σε μια μερα τα παρουσιασε;
για τα μικρα υπαρχει λυση:D
μπορεις εσυ να τα ταισεις με συριγγα κ τωρα στην αρχη με οδοντογλυφιδα!
εκτος βεβαια κ αν εχεις κ αλλες καναρες με νεοσσους στην ιδια ηλικια περιπου στις οποιες θα μπορουσες να τους βαλεις!
 
κ μεσα στο φορουμ εχουν δοθει αναλογες απαντησεισ στο προβλημα σου!
δες αυτο το link [x]
 
ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ... ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟ ΤΑΙΣΜΑ ΜΕ ΣΥΡΙΓΓΑ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΣΣΟΥΣ ΟΠΩΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ, ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΖΕΣΤΑΙΝΕΙ Η ΚΑΝΑΡΑ... ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΛΕΣ ΜΟΥ ΟΙ ΚΑΝΑΡΕΣ ΤΩΡΑ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΦΩΛΙΑ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΗΤΑΝ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΚΛΩΣΣΟΥΣΕ...ΑΣΕ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΗ TIMBRADO ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΦΕΡΑ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΑΠΟ ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ... ΠΙΚΡΑ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ...
 
εφοσον εχεις εμπειρια απο ταισμα με συριγγα εισαι οκ! Τωρα οσο για το κρυο, πιστευω οτι ο καιρος τωρα ειναι αρκετα ζεστος! Ειδικα αν τα εχεις μεσα κλειστο χωρο δεν νομιζω να αντιμετωπισεις κανενα προβλημα! Θα το παλεψεις το θεμα!
πιστευω πως ολα θα πανε καλα!
α κ για την καναρα πιθανον να δηλητηριαστηκε απο κατι! Ετσι νομιζω εγω τουλαχιστον!
 
ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΔΕ ΘΑ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ Ο ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΛΟΥΒΙ; ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΑΙ ΚΟΛΟΒΑΚΙΛΛΩΣΗ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΗΤΑΝ ΣΥΝΤΟΜΟ... ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΑ...ΑΥΤΟ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΧΑΡΙΣΕΙ ΑΛΛΑ 5 ΜΙΚΡΑ (ΕΙΝΑΙ 40 ΗΜΕΡΩΝ ΤΩΡΑ) ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΚΛΙΑ...
 
Εχεις δικιο, αν ειχες κ το αρσενικο μαζι ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ Κ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΙΧΕ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΤΕΙ. ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΗΤΑΝ!
ο καναρος τι συμπεριφορα εχει τωρα απεναντι στα μικρα;
τα ταιζει;
ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ Κ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ,ΦΙΛΕ! ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΑ ΤΑΙΣΕς ΚΑΘΟΛΟΥ! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗ ΜΕΙΝΟΥΝ ΝΗΣΤΙΚΑ ΠΑΝΤΩς!
 
ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΑΝΑΡΟ ΤΟΝ ΕΧΩ 2 ΧΡΟΝΙΑ... ΕΧΕΙ ΦΩΝΗ ΠΟΥ "ΣΚΟΤΩΝΕΙ", ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 20 ΠΟΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΚΑΚΟ: ΜΟΛΙΣ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΩΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΚΥΝΗΓΑ ΠΑΛΙ ΤΙΣ ΚΑΝΑΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΝΑ ΤΑ ΤΑΙΣΕΙ... ΗΡΘΕ ΚΙ ΕΔΕΣΕ ΔΗΛΑΔΗ... ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΤΑ ΤΑΙΣΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ...
 
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ... ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΜΗΝΥΜΑ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ...
 
Φιλε Βασιλη απο την στιγμη που τα ταιζεις εσυ! Εχει λυθει ιδη το ενα προβλημα!
Τωρα για να μην χασεις τα μικρα λογο κρυου (επιδη δεν υπαρχει καναρα να τα σκεπαζει) πρεπει να βγαλεις την φωλια και να την βαλεις μαζι με τα μικρα κατω απο μια λαμπα και σε αποσταση τοση ωστε το φως της λαμπας να ζεστενει τα μικρα. (εγω χρισημοποιω λαμπες 60 watt σε αποσταση περιπου 15 cm απο την φωλια) αυτο ρυθμισετο εσυ αναλογα την ισχη της λαμπας...
Φιλικα
Δημήτρης
 
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ, ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΚΑΝΟΝΙΣΤΗΚΕ, ΗΔΗ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΣΑΝ ΤΡΕΛΑ
 
Οποτε του χρονου βαζεις τον πατερα με καμια κορη του και δεν χανεις και τη ρατσα 😉!
 
Μην παρεξηγητε ρε παιδια ενα μυαλο εχουμε χειμωνα-καλοκαιρι τι να σου κανει;Καποιες φορες κολλαει.
 
να βαλει τον πατερα με την κορη να ζευγαρωσουν; ΗΜΑΡΤΟΝ
 
Back
Top