Ασθένειες Διφθεροειδής ευλογιά σε κοκατίλ

Maria Mitrogianni

PB New Member
Εγγραφή
24 Νοε 2020
Μηνύματα
18
Πόλη
Αθήνα
Το κοκατιλ μου που το εχω περίπου 2 μήνες απο την αρχή σχετικα μαδαγε αρκετα τα φτερά του.Τον πηγα σε κτηνιατρο και του έκανε μια ενεση γιατί είχε ακαρεα.Λιγες μέρες πριν να είναι η δεύτερη ενεση για τα ακαρεα παρατήρησα κατι γκρι στην γλώσσα του.Το είπα στον γιατρό και μου είπε οτι της θυμίζει διφθεροειδη ευλογία αλλά επειδή τρώει κανονικά και είναι δραστήριο μου είπαν να περιμένω μέχρι να δω κατι περιεργο και τοτε να παω σε εξειδικευμένο γιατρό προκειμένου να του κάνουν εξέταση.Δεν ξέρω ομως μήπως αν περιμένω να φτάσει στο σημείο που δεν μπορεί να φαει είναι αργα.Επισης δεν ξέρω πόσο ακριβη μπορεί να είναι η εξέταση και όσοι πτηνολογοι εχω βρει είναι μια ώρα μακριά.Γενικα τι μου προτείνετε να κάνω;
 
Καλημέρα, νομίζω ότι είναι μονόδρομος η επίσκεψη σε εξειδικευμένο γιατρό - το συντομότερο - . Το κόστος της εξέτασης μπορείς να το μάθεις και τηλεφωνικά λογικά όταν θα πάρεις να κλείσεις ραντεβού, μη το καθυστερείς όμως.
 
Μπορείς να δεις εδώ τις παρουσιάσεις των ιατρών και τις αξιολογήσεις που έχουν γίνει για αυτούς.
Τα δικά μου τα πηγαίνω στην Patricia Gray - Animal Medical Center, με τα στραβά τους και τα καλά τους τα πουλάκια μου είναι υγιεί!

Αν τους επιλέξεις να επιμείνεις να κλείσεις ραντεβού με την ίδια την Patricia Gray και όχι με κάποιον συνεργάτη της.

Έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για τον κ. Ακριβό επίσης, ρίξε μια ματιά στις παρουσιάσεις και στις κριτικές - εμπειρίες που θα δεις και αποφάσισε , κράτησε μας ενήμερους όσο μπορείς.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά.
 
@Maria Mitrogianni άν είναι ακαρεα η διφθεροειδης ευλογιά όχι δεν είναι κολλητική.Από την στιγμή που δεν γνωρίζεις τί ακριβώς έχει καλό είναι να πέρνεις τις απαραίτητες προφυλάξεις.Κοίτα κι αυτό,:Thread 'Ασθένειες των πτηνών που προσβάλλουν τον άνθρωπο' https://community.petbirds.gr/threads/Ασθένειες-των-πτηνών-που-προσβάλλουν-τον-άνθρωπο.18450/
 
Ευχαριστώ πολυ το διάβασα και ηταν πολυ χρήσιμο, αν και αγχώθηκα λίγο γτ εχθες στν κτηνίατρο δάγκωσε και εμένα και την γιατρό.Θα το παω σε πτηνιατρο αυτη τη φορά και θα δω.Να είστε καλά
 
Back
Top