Αναπαραγωγή Δολοφονία του αρσενικού μπάτζι από το θηλυκό;

pepe&pipi

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2015
Μηνύματα
84
Πόλη
Πάτρα
καλημερα σε όλους! Εγινε κάτι που δεν μπορώ να το εξηγήσω και με στενοχώρησε πολύ. το θηλυκό μου μπάτζι κατασπάραξε το αρσενικό μου. Δεν ξέρω γιατί έγινε αυτό. ηταν πολλά χρόνια μαζί και ποτέ δεν είχαν τσακωθεί. έγινε μια και παει το πουλάκι. τώρα το ψάχνει και την επόμενη μέρα βρήκα ένα αυγό κάτω στο κλουβί. Θέλω την γνώμη σας τι να κάνω τώρα.
 
το κλουβι ειναι μεσα στο σπιτι και το παραθυρο κλειστό. η κυρια ηταν γεματη αιματα κατω απο την μυτη της. αυγο εκανε ενα την επομενη μερα.
 
καλημερα σε όλους! Εγινε κάτι που δεν μπορώ να το εξηγήσω και με στενοχώρησε πολύ. το θηλυκό μου μπάτζι κατασπάραξε το αρσενικό μου. Δεν ξέρω γιατί έγινε αυτό. ηταν πολλά χρόνια μαζί και ποτέ δεν είχαν τσακωθεί. έγινε μια και παει το πουλάκι. τώρα το ψάχνει και την επόμενη μέρα βρήκα ένα αυγό κάτω στο κλουβί. Θέλω την γνώμη σας τι να κάνω τώρα.

Το έχω ξανακούσει για θηλυκό μπάτζι, δεν θεωρείται πρωτοφανές αν και δεν συμβαίνει πολύ συχνά. Και συμβαίνει μόλις αρχίσει η ωοτοκία απο το θηλυκό. Να έχεις στο νου σου ότι κι άλλο αρσενικό να της πάρεις είναι πολύ πιθανό να κάνει το ίδιο. Άστην να γεννήσει όσα είναι να κάνει και να τα κλωσήσει κι αν είναι γονιμοποιημένα τα αυγά (ναι υπάρχει περίπτωση να είναι αν ζευγάρωναν ως τώρα) θα μπορέσει να τα μεγαλώσει μόνη της. Προσωπικά όμως θα ήμουν διστακτικός να την ξαναφήσω να αναπαραχθεί μετά απο αυτό.
 
Σοκαριστικό θέαμα. Λυπάμαι πολύ.
Πρόσφατα δημοσίευσε ένας εκτροφέας παροτλετ από την Άγκυρα μια φωτογραφία με τη θηλυκιά του που είχε σκοτώσει τον αρσενικό. Πηγαίνοντας στην κτηνιατρική σχολή, κάνοντας εξετάσεις στην μικρή του και συζητώντας για το περιστατικό, του είπαν ότι το θηλυκό σκοτώνει το αρσενικό (χτυπώντας το στο "κεφάλι" ) πριν την ωοτοκία όταν έχει έλλειψη σε κάτι, βιταμίνες ή τέλος πάντων δεν θυμάμαι τι ακριβώς. Θα ψάξω να το βρω, θα το μεταφράσω και θα σας το μεταφέρω. Αν και δεν ξέρω αν έχει και τόση σημασία στη συγκεκριμένη περίπτωση.
Εγώ δεν θα την ξαναζευγαρωνα.
 
Το θέαμα ήταν πραγματικά πολύ άσχημο. Άλλο αυγο δεν έκανε. Και Εννοείται δεν την ξανάζευγαρωνω. Έλεγα να της πάρω άλλο για παρέα αλλά είναι 5 χρόνων. Να την δώσω δεν θέλω. Όποτε θα την αφήσω μόνη της κ ας μιλάει... Με τα καναρίνια
 
Υπάρχει και μια περίπτωση το αρσενικό να ήταν άρρωστο σε αρχικό στάδιο. Εσύ μπορεί να μην το κατάλαβες αλλά τα πουλιά το καταλαβαίνουν λόγω ενστίκτου και ουσιαστικά, όσο κυνικό και να ακούγεται, το αποτελείωσε. Ο κανιβαλισμός απέναντι σε κάποια αδύναμα άτομα είναι ένα φαινόμενο παρατηρημένο σε κάποια είδη παπαγάλων. Έχω και αντίστοιχη προσωπική εμπειρία στα πάρροτλετ μου. Σουπιοκόκκαλο είχες μέσα στο κλουβί και γενικά πηγή ασβεστίου;
 
Αν κατάλαβα καλά Κωνσταντίνα είχες ένα ζευγάρι χωρίς φωλιά. Τα θηλυκά μπάτζι είναι τα πιο δυναμικά ανάμεσα στα 2 φύλα και οι ορμόνες τους που δεν εκτονώνονται όπως επιθυμούν μπορούν να φέρουν τέτοια αποτελέσματα. Πολλά μπορεί να της έφταιγαν. Μπορούμε να δούμε μια φωτογραφία κοντινή ανφας απο το κεφάλι της; Το αυγό πότε το έκανε; Ζευγάρωναν, τους έβλεπες/άκουγες;
 
Είχα φωλιά. Είχαν ζευγαρώσει περισυ δυο φορές κ τα αυγά τους ήταν κούφια. Είπα δεν ξανά βάζω φωλιά. Αλλά την ειδα ότι το ήθελε κ ζευγάρωσαν όποτε τους έβαλα φωλιά. Είχαν τα πάντα. Κ ασβέστιο κ βιταμίνες αυγοτροφη. Κ όλα
 
Είχα φωλιά. Είχαν ζευγαρώσει περισυ δυο φορές κ τα αυγά τους ήταν κούφια. Είπα δεν ξανά βάζω φωλιά. Αλλά την ειδα ότι το ήθελε κ ζευγάρωσαν όποτε τους έβαλα φωλιά. Είχαν τα πάντα. Κ ασβέστιο κ βιταμίνες αυγοτροφη. Κ όλα

Πότε γέννησε το αυγό, εννοώ ημερομηνία. Συμφωνώ με την επιλογή σου να την αφήσεις μόνη της χωρίς άλλο ταίρι, στη θέση θα έκανα το ίδιο.
 
Back
Top