Διατροφή Δοσολογία και προεργασία νωπής γύρης και κινόα στην αυγοτροφή

Kostas Angelo

PB New Member
Εγγραφή
15 Δεκ 2013
Μηνύματα
166
Πόλη
Αθήνα
καλησπέρα παιδιά,
ψάχνω σε προηγούμενα ποστ αλλά δεν βγάζω άκρη..
Θα μπορούσατε να μου προτείνετε δοσολογία νωπής γύρης και κινόα ανά 100 γραμμάρια αυγόψωμου;
επίσης την γύρη πως την χορηγούμε. Ανακατεμένη στο μούλτι στη μορφή που είναι τώρα ή πρώτα την διαλύουμε σε νερό και μετά ανακατεύουμε με την υπόλοιπη αυγοτροφή;
Την κινόα; την βράζουμε πρώτα και μετά ανακατεύουμε;
Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά και τα δύο υλικά είναι πολύ καινούργια για μένα..
 
Την ιδια απορια για την γυρη ειχα κι εγω. Με τι τροπο χορηγειτε την γυρη παιδια; Εγω που την βαζω μαζι με την αυγοτροφη στο μουλτι παντως ουτε που την ακουμπουν. Εξαφανιζεται ολη η αυγοτροφη και μενει μονο η γυρη...
 
καλησπέρα παιδιά,
ψάχνω σε προηγούμενα ποστ αλλά δεν βγάζω άκρη..
Θα μπορούσατε να μου προτείνετε δοσολογία νωπής γύρης και κινόα ανά 100 γραμμάρια αυγόψωμου;
επίσης την γύρη πως την χορηγούμε. Ανακατεμένη στο μούλτι στη μορφή που είναι τώρα ή πρώτα την διαλύουμε σε νερό και μετά ανακατεύουμε με την υπόλοιπη αυγοτροφή;
Την κινόα; την βράζουμε πρώτα και μετά ανακατεύουμε;
Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά και τα δύο υλικά είναι πολύ καινούργια για μένα..
Κάθε απορία είναι εξαιρετικά χρήσιμη για να μαθαίνουν όσοι δεν γνωρίζουν και να θυμούνται όσοι τα "ξεχνούν" , οπότε @Kostas Angelo μην αισθάνεσαι ενοχές.
Τη γύρη (όποτε τη βρίσκω) τη χρησιμοποιώ μόνη της.. σε μια αυγοθήκη, ως εξαιρετικό έδεσμα με πολλές και καλές επιδράσεις του οργανισμού των πουλιών (ενίσχυση ανοσοποιητικού κλπ).
Προφανώς βάζω ποσότητα για ημερήσια κατανάλωση και όχι παραπάνω.
Μόνο που πρέπει να θυμόμαστε να την αποθηκεύουμε στο ψυγείο και οι ποσότητες που θα προμηθευόμαστε θα πρέπει να είναι ικανές να μας καλύπτουν αλλά να αναλωθούν σύντομα ώστε να μη μένουν πολύ καιρό...
Καλύτερα και ποιο ολοκληρωμένα είναι γραμμένα στο θέμα που αφορά τη Γύρη, ένα κοκτέιλ δύναμης από τις μέλισσες και ένα καλό διάβασμα θα μας κάνει καλό.
Τώρα μπορείς να διαβάσεις πως θα μπορέσει να ενταχθεί O σπόρος ΚΙΝΟΑ (QUINOA SEED) στη διατροφή των πτηνών
Εδώ θα πρέπει να θυμόμαστε πως αυτούσιος ο σπόρος μπορεί να πικρίζει (άμυνα στην εξέλιξη του σπόρου) και χρειάζεται κατά τη γνώμη μου την επεξεργασία που περιγράφεται μέσα στο ποστ.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Επίσης η κάθε παρατήρηση του κάθε ενός είναι καλό να αναφέρεται για να βοηθηθούν και οι υπόλοιποι.
Έκανα λοιπόν πειραματισμούς στις δοσολογίες και για τα δύο αυτά αγαθά και μέσα από την παρατήρηση των πουλιών είδα τα παρακάτω.
Την γύρη στη μορφή που είναι δεν την αποδέχονται εύκολα τα πουλιά. Εβαζα στην αρχή στην αυγοτροφή μου όμως έμενε τελευταία και επειδή δεν αντέχει για αρκετή ώρα έξω από το ψυγείο τελικά την πέταγα.έπειτα την έλιωσα καλά στο μπλέντερ μαζί με τη βάση της αυγοτροφής μου πρόσθεσα φρέσκο θυμάρι και τσουκνίδα, λίγο νιζεράκι και γκότζι και έγινε ανάρπαστη χωρίς να αλλάξω της αναλογία γύρης προς το αυγόψωμο. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ πλέον ένα κουταλάκι του γλυκού γύρη ανά εκατό περίπου γραμμάρια αυγόψωμου. Θέλει όμως αρκετό χτύπημα στο μούλτι γιατί δεν λιώνει εύκολα.
την κινόα την προτιμούν βρασμένη γύρω στα 2 λεπτά και καθώς στραγγίζει ρίχνω και λίγη φλούδα πορτοκαλιού και γίνεται πάρτι..
 
Back
Top