Γενικά Δραπετευσαν τα lovebirds μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης micagr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

micagr

PB New Member
Εγγραφή
5 Ιαν 2013
Μηνύματα
13
Ηθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα γεγονός που μου συνέβει χθες. Εδώ και 2 χρόνια είχα ένα blackfaced lovebird μόνο του. Πριν 3 μήνες πήρα ένα ακόμα 2 μηνών και το είχα σε καραντίνα δίπλα του σε δικό του κλουβί. Τα πήγαιναν μία χαρά μεταξύ τους και αφού είδα ότι το νέο πουλί ήταν υγειέστατο αποφάσισα να τα βάλω μαζί στο μεγάλο κλουβί που είχα το πρώτο lovebird. Σάββατο τα παρατηρούσα όλη την ημέρα και η συμπεριφορά τους ήταν απίστευτη. Δεμένα στην κυριολεξία χωρίς κανένα πρόβλημα μεταξύ τους. Σάββατο βράδυ τα σκεπάζω για ύπνο και την Κυριακή το πρωί όταν πήγα να τα ανοίξω για να τα καθαρίσω άφαντα και τα δύο! Ηταν ανοιχτή η πλαϊνή πόρτα του κλουβιού και τα πουλιά είχαν εξαφανιστεί. Πάγωσα. Προσπαθούσα όλη την ημέρα να τα καλέσω (ειδικά το μεγάλο που άκουγε και ανταποκρινόταν στο σφύριγμα μου). Κάποια στιγμή το μεσημέρι άκουσα το κελάιδασμα του μικρού βγήκα στο μπαλκόνι και έκοβε βόλτες ψηλά πάνω από την πολυκατοικία για αρκετή ώρα! Μέχρι σήμερα το πρωί δεν τα έχω ξαναδεί. Εχω αφήσει και τα δύο κλουβιά ανοιχτά μήπως και γίνει κανένα θαύμα και επιστρέψουν.
Μεγάλη συμβουλή και μάθημα… Ποτέ δεν αφήνεις για κανένα δευτερόλεπτο πόρτα σε κλουβί χωρίς ασφάλεια! Μ.
 

Συνημμένα

  • lovebirds.webp
    lovebirds.webp
    94,2 KB · Προβολές: 97
Πολυ κριμα, ευχομαι να μεινουν εκει τριγυρω και μολις πεινασουν να επιστρεψουν. Τα λαβμπερντς φημιζονται γι'αυτο. Ασε τα κλουβια σε εμφανες σημειο ανοιχτα με μπολικο φαγητο μεσα. Επισης βαλε κανενα αφισακι στη γειτονια σε περιπτωση που τα πιασουν αλλοι και ενημερωσε μαγαζακια κι αν υπαρχει κτηνιατρειο τριγυρω μηπως ακουστει τιποτα.

Η καραντινα πρεπει να κρατιεται σε τελειως διαφορετικο χωρος αλλιως δεν ειναι καραντινα, να το γνωριζεις για επομενη φορα. 😉
 
Πολυ κριμα, ευχομαι να μεινουν εκει τριγυρω και μολις πεινασουν να επιστρεψουν. Τα λαβμπερντς φημιζονται γι'αυτο. Ασε τα κλουβια σε εμφανες σημειο ανοιχτα με μπολικο φαγητο μεσα. Επισης βαλε κανενα αφισακι στη γειτονια σε περιπτωση που τα πιασουν αλλοι και ενημερωσε μαγαζακια κι αν υπαρχει κτηνιατρειο τριγυρω μηπως ακουστει τιποτα.

Η καραντινα πρεπει να κρατιεται σε τελειως διαφορετικο χωρος αλλιως δεν ειναι καραντινα, να το γνωριζεις για επομενη φορα. 😉
Φοίβο ευχαριστώ, και για την πληροφορία με την καραντίνα...
 
Λυπαμαι για ο, τι συνεβει.. Το καλο ειναι οτι τα πουλια αν θελησουν και μπορεσουν να προσανατολιστουν σωστα θα εχουν τη δυνατοτητα να επιστρεψουν, αφου τα ειδες να πετανε πανω απ υην πολυκατοικια.. Υπαρχουν πουλια που φευγουν και επειτα δεν μπορουν να πεταξουν στο υψος του μπαλκονιου για να γυρισουν πισω.. Οπως ειπες σου εγινε μαθημα, αλλη φορα να εισαι πιο προσεκτικος, οι παπαηαλοι δραπετευουν πανευκολα 😎
 
Μην ανυσηχεις πολυ πιθανο να ξαναγυρισουν βαλε το κλουβι σε εμφανες σημειο με πολυ φαγητο και νερο και... Που ξερεις; Μπορει να επιστρεψουν. Ειχα παθει το ιδιο με μωρο σπουργιτακι και ειχε γυρισει.
;)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Εχουν περάσει 3 ημέρες και δεν έχω ούτε ένα σημάδι επιστροφής των πουλιών…
 
Καλημέρα σας.
Κρίμα φίλε, είχα και εγώ 2 red rumped και δυστυχώς έπαθα τα ίδια με εσένα.
Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω δεν επέστρεψαν...
 
Τελευταία ημέρα αναμονής η σημερινή. Κάνω απολύμανση στο κλουβί και πάω για άλλα…
Ζorro και Margalon ελπίζω να είστε καλά εκεί… έξω! MissU
 
Back
Top