Αναπαραγωγή Δυο από τους τρεις νεοσσούς νεκροί

Χρηστος_21

PB New Member
Εγγραφή
7 Απρ 2016
Μηνύματα
54
Πόλη
Καλλιθέα
Δυστυχώς σημερα το μεσημέρι ειδα τους δυο απο τους τρεις νεοσσούς νεκρούς με φουσκωμένη την κοιλιά τους!
Τι μπορει να φταίει;
 
Έχεις τι δυνατότητα να βγάλεις τους νεκρούς νεοσσούς μερικές φωτογραφίες;
Γιατί έτσι όπως καταλαβαίνεις αποκλείεται να δοθεί απάντηση που να πλησιάζει έστω και λίγο στην πραγματικότητα.
 
Έχεις τι δυνατότητα να βγάλεις τους νεκρούς νεοσσούς μερικές φωτογραφίες;
Γιατί έτσι όπως καταλαβαίνεις αποκλείεται να δοθεί απάντηση που να πλησιάζει έστω και λίγο στην πραγματικότητα.
Τα έθαψα κατευθείαν τα πουλάκια δυστυχώς!
Στεναχωρήθηκα πολυ φαινόταν λες και ηταν σκασμένα απο το φαγητό!
 
Τα έθαψα κατευθείαν τα πουλάκια δυστυχώς!

Καλό είναι σε περιπτώσεις θανάτου πριν κάνουμε την ταφή να τραβάμε μερικές φωτογραφίες. Θα βοηθήσουν πολύ να έχουμε μια εκτίμηση για τα πιθανά αίτια του θανάτου.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά για το μικρό που απέμεινε.
 
φαινόταν λες και ηταν σκασμένα απο το φαγητό!
Αν ήταν παραταισμένα θα ήταν πολύ πρησμένος ο λαιμός τους και όχι η κοιλιά τους.. Λόγω πρησμένης κοιλιάς σίγουρα υποβόσκει κάτι άλλο που δεν ξέρω.. Πάντως σίγουρα δεν φταίνε οι γονείς και το έλλειπες τάισμα..
 
Μήπως είχες grit στο κλουβί;και μήπως οι νεοσσοί έμοιαζαν έτσι;
20160421_094234-jpg.40702
20160421_094324-jpg.40704
 
Παιδιά τι είναι το grit;Εξηγήστε και σε μένα γιατι ετσι κάπως ηταν και οι νεοσσοι που έχασα.
 
Εξηγήστε και σε μένα γιατι ετσι κάπως ηταν και οι νεοσσοι που έχασα.
Δεν θα βγεί κάποιο πόρισμα, σου το ανέφερα για να έχεις το νού σου. Κάθε τι ψόφιο μοιάζει κάπως έτσι, αφού φουσκώνει. Δυστυχώς δεν έχω το κινητό μου να σου στείλω πασχαλινά σπουργιτάκια κάτω απ'τη φωλιά,όλα νεκρά και τουμπανιασμένα. Η μόνη σίγουρη άποψη θα έβγαινε αν έκανες τομή στο στομάχι και έβρισκες άμμο ή στην αντίθετη σκουλήκια.
Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει καταληκτική απάντηση στο αν το grit αποτελεί κίνδυνο για τους νεοσσούς και μέχρι στιγμής δεν έχει στοχοποιηθεί αυτό που σου έστειλε η @maria p πιο πάνω, αλλά η άμμος με grit.
σχετικό θέμα: https://community.petbirds.gr/threads/Χρειάζονται-το-grit-τα-καναρίνια-και-γιατί.22787/
θέμα απο το οποίο πάρθηκαν οι φωτογραφίες: https://community.petbirds.gr/threads/Η-θηλυκιά-τσιμπάει-το-νεοσσό.26985/
 
Back
Top