Γενικά Δυο αρσενικα καναρινια σταματησαν να κελαηδουν

lefterisk

PB Member
Εγγραφή
8 Ιαν 2009
Μηνύματα
35
Πόλη
Πέραμα
Έχω 4 καναρίνια 2 αρσενικά και 2 θηλυκά:D. Εδώ και περίπου 1 μήνα τα αρσενικά κελαηδούν ελάχιστα έως καθόλου ☹ (ενώ πριν δεν σταματούσαν μέχρι να σκοτεινιάσει) ! Ανά ζευγάρι βλέπονται κλουβάκια δίπλα δίπλα (πριν δεν έβλεπε κανένα κάποιο από τα άλλα) αλλά όχι με τα άλλα δύο. Και τα δύο αρσενικά χάνουν φτερά κυρίως της ουράς τους αλλά και πούπουλα. Από όσα έχω διαβάσει εδώ δεν είναι φυσιολογικό αυτήν την περίοδο. Τα κλουβάκια τους καθαρίζονται κάθε 3-4 μέρες, τροφή επώνυμη που αναφέρεται εδώ, αυγοτροφή 2-3 φορές την βδομάδα επίσης όπως αναφέρεται εδώ, φρούτα λαχανικά, κτλ. Μπάνιο κάθε 2 μέρες. Δεν ξέρω τι συμβαίνει😕. Τι μπορεί να συμβαίνει; Να τα χωρίσω να μην βλέπουν τα θηλυκά;
 
εγω πιστευω οτι εχουν πρωορη πτεροροια. Αν ψαξεις θα βρεις σχετικα θεματα!
 
Δέν εχω αλάξει κάτι ο΄θτε στην διατροφή ούτε στην καθαριότητα κτλ. Μόνο οτι βλέπουν της θηλυκές!
 
οχι παθολογικη εχουν πτερορορια φυσιολογικη μην ανησυχεις
 
σήμερα ο ένας άρχισε να κελαηδά και είναι πολύ κινητικός (τα χώρισα από χθες το απόγευμα) ο άσπρος κάθετε σαν φοβισμένος αλλά δεν έχει φουσκωμένα τα φτερά του (τρώει κανονικά κτλ)
 
τον είδε πτηνίατρος και τελικά ειναι ψυχολογικό μου ειπε! Με συμβούλεψε να τον έχω μέσα και όχι εξω και να του βάλω σπόρους υγείας και όχι φρούτο και πρασινάδα για λίγο καιρό!
 
Παιδια παντα υπαρχουν εξαιρεσεις στον κανονα που λεει οτι η πτερορροια ξεκιναει τελη καλοκαιριου. Υπαρχουν πουλια που ξεκινανε νωριτερα & αλλα αργοτερα ειναι συνηθες, αλλοι παραγοντες που επιταχυνουν αυτη τη διαδικασια ειναι αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας, εντονο στρες που οφειλεται σε πολλους λογους, ενδεικτικα πεσιμο κλουβιου-επιθεση γερακιου -γατας κτλ...
 
Back
Top