Αναπαραγωγή Δυο αυγα θαμμενα κατω απο το υλικο της φωλιας

Vasilis1966

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιαν 2017
Μηνύματα
121
Πόλη
Σέρρες
Καλημερα και παλι πριν λιγο καιρο ειχα ανοιξει θεμα για πιθανη αναπαραγωγη lovebird. Αυτη την στιγμη το θυληκο μου εχει 2 αυγουλακια τα ειδα το πρωι. Γυριζωντας σπιτι τσεκαρα παλι και ελειπαν τα αυγα. Θεωρησα οτι τα φαγαν αλλα με την ακρη του ματιου μου τα ειδα θαμμενα κατω απο τα υλικα που εχει βαλει στη φωλια. Τι να κανω;να βγαλω λιγα υλικα καιι να τα φερω στην επιφανεια;sos και ευχαριστω εκ των προτερων
 
Ναι, με μια οδοντογλυφίδα κούνησέ τα λίγο να φανούν στην επιφάνεια, μην τα πιάσεις με το χέρι σου.
Τώρα γιατί το έκανε και αν θα τα κλωσσήσει, είναι θέμα για παρατήρηση.
Να στρωσω κατι εννιαιο στην φωλια της ωστε να μην ξαναγινει; Παρατηρωντας αλλες φωλιες απο λοβ εδω ισως την παραγεμισε με υλικο
 
Θα έλεγα όχι, ίσως να αφαιρέσεις ένα τσικ. Όχι όμως κάτι εμφανές να σοκαριστεί. Θυμούνται τι έχουν φτιάξει και δεν θέλουν παρεμβάσεις.
Ευχαριστω πολυ. Κατι τελευταιο; Ποτε ξεκιναει να τα καθεται; Για να παρατηρω τι γινεται;
 
Κανονικά μετά το τρίτο αυγό πρέπει να κάτσει. Εξαρτάται πάντα και από το πουλί.
Καλησπερα και παλι υστερα απο αρκετες μερες. Τα αυγουλακια στην φωλια γιναν 4 και οπως μου ειπατε τα καθεται απο το τριτο και μετα. Ισα που βγαινει για φαι και νερο μια δυο φορες και αυτο ειναι ολο. Θα ηθελα να ρωτησω τι πρεπει να κανω εαν τα αυγουλακια ειναι ασπορα;να την αφησω μεχρι τελους η να τα αφαιρεσω; Και αν τα αυαιρεσω ποτε πρεπει να το κανω;απλα δεν θελω το πουλι να στρεσαρηστει και να στεναχωρηθει. Ευχαριστώ
 
Θα τα αφήσεις συνολικά 23-24 μέρες και μετά αν δεν εκκολαφθεί κανένα θα τα αφαιρέσεις μαζί με την φωλιά.
Πιστεύω πως μέσα σ' αυτό το διάστημα και η ίδια αν είναι άσπορα θα έχει απογοητευθεί και θα αρχίσει να τα αμελεί.
 
Θα τα αφήσεις συνολικά 23-24 μέρες και μετά αν δεν εκκολαφθεί κανένα θα τα αφαιρέσεις μαζί με την φωλιά.
Πιστεύω πως μέσα σ' αυτό το διάστημα και η ίδια αν είναι άσπορα θα έχει απογοητευθεί και θα αρχίσει να τα αμελεί.
Οκ να εισαι καλα μαρια και παλι ευχαριστω
 
Θα τα αφήσεις συνολικά 23-24 μέρες και μετά αν δεν εκκολαφθεί κανένα θα τα αφαιρέσεις μαζί με την φωλιά.
Πιστεύω πως μέσα σ' αυτό το διάστημα και η ίδια αν είναι άσπορα θα έχει απογοητευθεί και θα αρχίσει να τα αμελεί.
Μαρια για σου και παλι. Νεες αποριες γεννηθηκαν εκτος απο τα αυγα που γιναν 5.λοιπον σου παραθετω το εξης ερωτημα, στη φωλια εχουμε 5 ωραιοτατα αυγουλακια ασχετο αν ειναι ασπορα η ενσπορα. Και τα δυο πουλια κοιμουντε στη φωλια.η θυληκια κανει το χρεος της σχολαστικοτατα καμια βολτιτσα μονο με το πρωτο φως νερο φαι και μεσα παλι.η απορια δημιουργηθηκε πριν λιγη ωρα που ακουγα τα πουλια μεσα στη φωλια και σαν να μετακινουσαν τα αυγα. Ανοιξα να δω προς τι ο αναστατομος και ειδα πως δεν μπορουσε να κατσει και τα 5 αυγα και πως στο ενα αυγο καθοταν το αλλο πουλι. Παιζει τετοιο πραγμα; Ευχαριστω
 
Πέντε αυγά χωράνε κάτω από το πουλί και παραπάνω, μέχρι 7 ίσως.
Δεν ξέρω γιατί το κάνουν, μπαίνουν στο μυαλό μου και πάλι τα σενάρια περί δύο θηλυκών.
Τώρα ότι μπορεί και το αρσενικό να βοηθήσει ναι αλλά μοιρασιά στην επώαση προσωπικά δεν έχω ξανά ακούσει.
Για να περιμένουμε και κάποιον άλλον. @kouklakis ,@Sissy ,@Φοίβος; @ilie mp :)
 
Καλημερα :)
Μαρια συμφωνω μαζι σου. Απο την αρχη για καποιο λογο θεωρουσα οτι ειναι και τα 2 θηλυκα.
Αν δουμε και ειναι ασπορα ολα τα αυγα, θα ειναι μια ενδειξη. Αν και οχι η απολυτη!
Αλλιως μπορεις να τους κανεις και τεστ DNA με 5 ευρω :)
 
Τα έχεις δει να ζευγαρώνουν; Ένα απο τα δυο πουλιά κουβαλούσε το υλικό μέσα στη φωλιά ή και τα δύο; Δεν είναι ασυνήθιστο που μπήκαν και τα δυο στη φωλιά και κάθονταν μαζί στα αυγά, έχω ξανακούσει το ίδιο για άλλα ζευγάρια λαβμπερντ να μοιράζονται τις υποχρεώσεις. Ζευγάρωναν, ταΐζονταν μπροστά σου συχνά; Γιατί πιστεύετε ότι μπορεί να είναι άσπορα; Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι φυσιολογικός ο κύλος ωοτοκίας απο τις 10 Φρβ. μέχρι σήμερα να εμφανίζονται αυγά με τέτοια απόσταση αλλά εγώ έχω μια επιφύλαξη ότι μπορεί να μην τα πρόσεξες όταν γεννήθηκαν αφού τα έκρυβαν. Εγώ στην παρούσα φάση θα έκανα ωοσκόπηση. Είναι μια απλή κι εύκολη διαδικασία και θα σου λύσει την απορία. Πλύνε καλά και στέγνωσε τα χέρια σου και πιάστα απαλά, μην φοβάσαι και γόνιμα να είναι δεν χαλάνε. Κάντην σε σκοτεινό δωμάτιο για καλύτερη ευκρίνεια, δεν θα χρειαστείς πάνω απο 2 λεπτά για να επιστρέψεις τα αυγά στη φωλιά και να συνεχιστεί η επώαση αν είναι γόνιμα.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τα έχεις δει να ζευγαρώνουν; Ένα απο τα δυο πουλιά κουβαλούσε το υλικό μέσα στη φωλιά ή και τα δύο; Δεν είναι ασυνήθιστο που μπήκαν και τα δυο στη φωλιά και κάθονταν μαζί στα αυγά, έχω ξανακούσει το ίδιο για άλλα ζευγάρια λαβμπερντ να μοιράζονται τις υποχρεώσεις. Ζευγάρωναν, ταΐζονταν μπροστά σου συχνά; Γιατί πιστεύετε ότι μπορεί να είναι άσπορα; Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι φυσιολογικός ο κύλος ωοτοκίας απο τις 10 Φρβ. μέχρι σήμερα να εμφανίζονται αυγά με τέτοια απόσταση αλλά εγώ έχω μια επιφύλαξη ότι μπορεί να μην τα πρόσεξες όταν γεννήθηκαν αφού τα έκρυβαν. Εγώ στην παρούσα φάση θα έκανα ωοσκόπηση. Είναι μια απλή κι εύκολη διαδικασία και θα σου λύσει την απορία. Πλύνε καλά και στέγνωσε τα χέρια σου και πιάστα απαλά, μην φοβάσαι και γόνιμα να είναι δεν χαλάνε. Κάντην σε σκοτεινό δωμάτιο για καλύτερη ευκρίνεια, δεν θα χρειαστείς πάνω απο 2 λεπτά για να επιστρέψεις τα αυγά στη φωλιά και να συνεχιστεί η επώαση αν είναι γόνιμα.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Καλησπερα φοιβο. Ναι το ενα πουλακι εφτιαχνε την φωλια και το αλλο παρακολουθουσε και καμια φορα επαιζε με κανα χαρτακι. Εχω δει να την ταιζει και στη φωλια της και εξω οταν βγαινει για να φαει. Γενικα ο αρσενικος δεν ειναι ολη μερα στη φωλια το βραδυ μπαινει μονο και απλα χθες παρατηρησα οτι ανεφερα πιο πανω. Οσο για βατεμα οποτε τον καλουσε το θυληκο με τα φτερα ανοιχτα οταν ημουν εγω μπροστα το αρσενικο παντα με κοιτουσε με επιφυλαξη. Μια φορα μονο τα πετυχα το ενα πανω στο αλλο αλλα μολις με ειδαν σταματησαν και μια φορα μπροςτα μου για αρκετη ωρα αλλα μου ειπαν μπορει να μην την βατεψε. Τωρα για τα αυγα εμφανιζονταν καθε δυομιση μερες περιπου.
 
Καλησπερα φοιβο. Ναι το ενα πουλακι εφτιαχνε την φωλια και το αλλο παρακολουθουσε και καμια φορα επαιζε με κανα χαρτακι. Εχω δει να την ταιζει και...

για τα αυγα εμφανιζονταν καθε δυομιση μερες περιπου.
Όλα φυσιολογικά μου ακούγονται. Εγώ όπως σου ξαναείπα θα έπαιρνα ένα φακό led και θα έκανα ωοσκόπηση.
 
Όλα φυσιολογικά μου ακούγονται. Εγώ όπως σου ξαναείπα θα έπαιρνα ένα φακό led και θα έκανα ωοσκόπηση.
Παιδια καλημερα θα ηθελα να κανω μια ερωτησης και δεν δημιουργησα καινουργιο post μιας και δεν ηξερα που να το βαλω. Τα αυγα ηταν ασπορα τελικα ηρθε και τα ειδε φιλος που ασχολειτε με lovebird πολλα χρονια τωρα. Το πουλακι που καθοταν τοσες μερες στα αυγα εχει χασει αρκετο αριθμο πουπουλων απο το στηθος και την κοιλιτσα. Εχω ακουσει οτι συμβαινει οταν κλοσσανε. Απλα της πεσανε κανα 2 μερες τωρα που αποσυραμε την φωλια και οχι οταν καθοταν στα αυγα. Πρεπει να χωρηγησω κατι;
 
Από ασβέστιο τι έχεις κάνει; Καλή τροφή και μπόλικες πρασινάδες εποχής. Από λαχανικά καλαμπόκι και από δημητριακά βρώμη-κουάκερ.
 
Από ασβέστιο τι έχεις κάνει; Καλή τροφή και μπόλικες πρασινάδες εποχής. Από λαχανικά καλαμπόκι και από δημητριακά βρώμη-κουάκερ.
Ασβεστιο χωρηγω στο νερακι ενα της tabernil και εχω σουπιοκοκκαλο. Πρασιναδες και ξηρους καρπους δινω συνεχεια και καλης ποιοτητας σπορους. Ειναι λογικο που της πεσαν;
 
ειναι λογικο που της πεσαν;
Ναι, αφού είναι στην κοιλιά και όχι γενικευμένη πτερόρροια, είναι απόλυτα φυσιολογικό, μην ανησυχείς. Συνέχισε την καλή διατροφή και μπόλικα αρωματικά βότανα. Το α και ω της σωστής πρόληψης προβλημάτων. Θυμάρι, θυμάρι, θυμάρι :)
 
Back
Top