Αναπαραγωγή Δυο γέννες - δυο κλούβες

maritinamou

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουν 2014
Μηνύματα
38
Πόλη
Λεμεσός
Παιδια γεια σας.
Εχω μια ερωτηση σχετικα με τους νεοσσους μου απο δυο διαφορετικα ζευγαρια ζεμπρακια.
Να σας πω καταρχην πως ειμαι Κυπρο κ ειναι μονιμα εξω σε διπατη κλουβα σε ημιυπαιθριο σκεπασμενο χωρο. Η καθε κλουβα ειναι περιπου 1Χ1Χ1.
Το ζευγαρακι της πανω κλουβας ειναι ημερο οπως κ τα 3 μικρα τους. Το ζευγαρακι της κατω κλουβας ειναι τα κλασσικα ζεμπρακια που οταν πλησιαζεις τρελαινονται.
Τα μικρα μου εχουν αρχισει κ βγαινουν στο κλαδι. Τα πανω πριν μια βδομαδα τα κατω απο σημερα.
Ειναι πρωτη γεννα κ για τα δυο ζευγη. Εβαλα φωλιες εδω κ καιρο τα αφησα στην ησυχια τους κ χωρις καμια δικη μου παρεμβαση βγηκαν τα μικρα κ αρχισαν πλεον να πετουν. Screenshot_20180221-165427.webp Screenshot_20180221-165406.webp Screenshot_20180221-171017.webp

Το ερωτημα μου ειναι το εξης:
Τωρα που τα μικρα θα γινουν ανεξαρτητα πως προτεινετε να τα βαλω στην κλουβα;
Καποιος μου ειπε να αφησω τον καθε γονιο με τα μικρα του κ τελος. Αλλος μου ειπε να μην αφησω την καθε οικογενεια μαζι (αιμομιξιες κλπ) κ οταν ολα τα μικρα ανεξαρτητοποιηθουν πληρως να παρω τα νεαρα κ να τα αλλαξω ουσιαστικα κλουβα.
Να παρω δηλαδη τα μικρα απ τους γονεις τους. Αλλος χωρος δεν υπαρχει παρα μονο η διπατη κλουβα.
Ποιο ειναι το σωστο; Ποιος ειναι ο καλυτερος συνδυασμος.
 
Νομίζω ότι ο καλύτερος συνδιασμός είναι να χωρίσεις αρσενικά από θηλυκά ζεμπράκια ώστε να μην ζευγαρώσουν ξανά, εφόσον δεν έχεις άλλον χώρο να τα στεγάσεις και δεν σκοπεύεις να δώσεις κάπου που να τα προσέχουν τους απογόνους, διότι στο τέλος θα κάνουν και άλλα παιδιά και η κατάσταση στις κλούβες θα είναι αποπνικτική.
Οπωσδήποτε λοιπόν θα πρέπει να αποφύγεις τις αιμομειξίες αλλά και κάθε επόμενο ζευγάρωμα.
Εναλλακτικά θα μπορούσες εφόσον η κάθε κλούβα έχει ύψος περίπου 1 μέτρο, τις δύο κλούβες να τις κάνεις 4 χωρίζοντας τες καθ' ύψος (δλδ το ύψος της κάθε νέας να είναι λίγο λιγότερο των 50 εκτατοστών) και σε αυτές να χωρίσεις πάλι κατά φύλο τα ζεμπράκια
Μπορείς αν θέλεις να εφαρμόσεις και τις δύο λύσεις και χωρίς να κάνεις αιμομειξία, επειδή το προσδόκιμο ζωής τους είναι σχετικά μικρό (δεν θυμάμαι τώρα μέχρι ποια ηλικία φτάνουν), κάθε λίγα χρόνια θα μπορούσες να ζευγαρώνεις δύο μη συγγενικά ζεμπράκια και να έχεις έπειτα τους απογόνους τους.
 
Ευχαριστω για την απαντηση.
Δυστυχως να χωρισω την κλουβα μου ειναι δυσκολο δεν μπορω.
Τις φωλιες θα τις βγαλω ουτως η αλλως σε λιγο.
Οποτε η λυση ειναι μονο αρσενικα θηλυκα; κριμα! Δε μου αρεσει καθολου
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ευχαριστω για την απαντηση.
Δυστυχως να χωρισω την κλουβα μου ειναι δυσκολο δεν μπορω.
Τις φωλιες θα τις βγαλω ουτως η αλλως σε λιγο.
Οποτε η λυση ειναι μονο αρσενικα θηλυκα; κριμα! Δε μου αρεσει καθολου
Γιάννη, όλο και κάποιος θα μπορεί να χωρίσει τις κλούβες, αν και εφόσον κρατήσεις τον ίδιο αριθμό πουλιών και η αναλογία αρσενικών θηλυκών είναι περίπου 1/1, χωρίζοντάς τα δεν νομίζω ότι δεν θα υπάρχει άνεση στην κάθε κλούβα.
Γιατί δεν σου αρέσει αυτή η λύση; Θέλεις να έχεις και άλλα μωράκια; Αν είναι έτσι και δεν δίνεις τα μικρά, τότε και αυτά δεν θα πρέπει να ζευγαρώσουν; Φτάνει κανείς σε αδιέξοδο έτσι.
Δεν ξέρω αν τα ζεμπράκια κάνουν αυγά και χωρίς φωλιά, αλλά αφήνοντας ετερόφυλα άτομα μαζί αν κάνουν αυγά και αυτά είναι ένσπορα θα είναι κρίμα να πετάγονται. Vasia24 , εσύ έχεις άποψη για το παραπάνω;
 
Και παλι σ ευχαριστω για το ενδιαφερον αλλα το χωρισμα της κλουβας οπως λες δε βολευει κ με τις πορτες. Oπως κ να χει θ αφησω λιγο ακομα να μεγαλωσουν κ κατι θα σκεφτω
 
Δεν ξέρω αν τα ζεμπράκια κάνουν αυγά και χωρίς φωλιά,
Αν κανουν λεει! Οπου βρουν!

Και εγω αυτης της αποψης ειμαι! Χωριστα τα αρσενικα απο τα θηλυκα.
 
Ναι, αλλά δεν μας είπες τι δεν σου αρέσει στο να έχεις αρσενικά από θηλυκά χώρια.
 
Ναι, αλλά δεν μας είπες τι δεν σου αρέσει στο να έχεις αρσενικά από θηλυκά χώρια.
χαχα τιποτα μωρε. Απλα το ζευγαρακι τα ημερα τα λυπαμαι να τα χωρισω. Ξεχωριζουν απ τα αλλα. Αυτο μονο.
 
χαχα τιποτα μωρε. Απλα το ζευγαρακι τα ημερα τα λυπαμαι να τα χωρισω. Ξεχωριζουν απ τα αλλα. Αυτο μονο.
Σε καταλαβαίνω. Να βρεις σπίτια να χαρίζεις τα μωρά τους γίνεται; Μόνο που θα πρέπει να τα φροντίζουν επαρκώς.
 
Σε καταλαβαίνω. Να βρεις σπίτια να χαρίζεις τα μωρά τους γίνεται; Μόνο που θα πρέπει να τα φροντίζουν επαρκώς.
Ναι μαλλον θα ψαξω για να τα δωσω καπου κ τελος...

Απλα ελεγα οτι αν τα κρατουσα ολα χωρις φωλιτσες θα χα το κεφαλι μου ησυχο κ 2 ομορφες οικογενειες. Μια πολιτισμενων πτηνων κ μια ιθαγενων
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Απλα ελεγα οτι αν τα κρατουσα ολα χωρις φωλιτσες θα χα το κεφαλι μου ησυχο κ 2 ομορφες οικογενειες. Μια πολιτισμενων πτηνων κ μια ιθαγενων
Μπα, δεν νομιζω οτι ειναι έτσι. Πιστεύω οτι όταν ειναι σε αναπαραγωγή, συχνα το ζευγάρι γίνεται διεκδικητικό με τον χώρο και επιτίθεται στα αλλα πουλιά, ακόμα κι αν ειναι παιδιά του. Vasia24;
 
Δεν ειχα τετοιο προβλημα με τα δικα μου! Τα πηγαιναν μια χαρα!
Ακομα και οταν ειχα το μικρο της πρωτης γεννας με τους γονεις που ειχαν παλι αυγα δεν ειχα προβλημα.
Μπορει να ετυχε βεβαια και να μην ειναι ο κανονας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Oι κλούβες σου είναι πραγματικά μεγάλες, θα μπορούσες εύκολα τα τις χωρίσεις στα δύο τοποθετώντας κάθετα πλαστικό πλέγμα στον κάθε όροφο πλεγμα.webp το οποίο στερεώνεται με δεματικά καλωδίων (clips), έτσι θα έχεις δύο χώρους σε κάθε όροφο, θα μπορείς να χρησιμοποιείς την υπάρχουσα πόρτα γιατί είναι εύκαμπτοκαι δεν χρειάζεται κάποια τροποποίηση στο σκαφάκι.
Όσον αφορά στην συμβίωση, τα δικά μου που είναι ένα ζευγάρι και τα τρία παιδιά τους βρίσκονται σε κλουβί 60χ40χ40 και δεν υπάρχουν προβλήματα και καυγάδες.
πλεγμα.webp 100_1054.webp
 
Back
Top