Αναπαραγωγή Δυο θηλυκά καναρίνια κλωσσανε, τι να κάνω;

θοδωρης9

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2014
Μηνύματα
2
Γεια σας έχω 2 καναρίνια, το ένα το αγόρασα από ιδιώτη, και το άλλο από μαγαζί στην οδό Αθηνάς. είναι και τα 2 θηλυκά το ένα που το αγόρασα από μαγαζί γέννησε...

Το άλλο δείχνοντας αλληλεγγύη, κάθετε και αυτό και κλωσάνε μαζί, δεν νομίζω ότι θα βγουν πουλάκια αλλά νομίζω ότι η φύση ξέρη καλύτερα από εμένα τι πρέπει να γίνει. Παρόλα αυτά θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να παρέμβω στην φυσική τάξη και να πετάξω τα αυγά;

Επιπλέων θα ήθελα να ρωτήσω αν θέλει κάποιος, να κάνουμε ανταλλαγή το ένα θηλυκό με ένα αρσενικό, για να δημιουργηθεί ζευγάρι που σημαίνει ότι θα δημιουργηθεί μια πιο αρμονική σχέση!
 
γεια σου θοδωρα και καλωσορισες. Προλαβαινω τη μαρια😛 και σ λεω οτι περιμενουμε φωτος απο τα πουλακια σ στις παρουσιασεις πουλιων!
να σου ζησουνε και να περιμενω να αυξησεις το κοπαδακι σου!
μια σημειωση απο εμενα μην αγοραζεις πουλια απο πετ και ποσο μαλλον απο την Αθήνας!
 
Καλησπέρα Θοδωρή να χαίρεσαι τα καναρινάκια σου!
 
Καλωσόρισε Θοδωρή,
συμφωνώ με τον Παναγιώτη…. μακριά από Αθηνάς…… τώρα εάν δεν πήρες το θηλυκό συνειδητά, πρέπει να το πάς πίσω για αλλαγή, το ίδιο έπαθε και ένας γείτονάς μου (από pet στην Αθηνάς) και του το άλλαξαν…… δεν ξέρουν τι πουλάνε….
 
Γεια σου Θοδωρή καλώς ήρθες!
Άσε το πουλάκι να κλωσσήσει μερικές μέρες ίσως είναι γονιμοποιημένο αφού το πήρες πρόσφατα και δεν γνωρίζεις αλλά ακόμα κι αν δεν είναι, να καλύψει την βιολογική της ανάγκη.
Τώρα για το μαγαζί στα είπαν τα παιδιά μην επαναλαμβάνομαι.
 
γεια σου θοδωρη και γω θα συμφωνησω πως να τα αφησεις να κλωσησουν ισως βγει γονημοποιημενο καποιο αυγο και παρεις πουλακι.στο μελλον αλλαζεις με καποιον που εχει καναρινακια μεσα απο εδω. Οπως και να εχει... Να σου ζησουν 😉
 
καλημερα θοδωρη και απο εμενα, πουλακι απο αυτο το ζευγαρι δεν πρόκειται να δεις μιας κ ειναι και τα δυο θηλυκά. αυτο απο το πετ δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι ενσπορο γτ στα πετ τα θηλυκα τα εχουν ξεχωριστα... κανε καποια ανταλλαγη με καποιο αρσενικο μηπως και προλαβεις αυτη την αναπαραγωγικη περιοδο. αυτη ειναι η ταπεινή μου αποψη... :)
 
Καλησπέρα στην παρέα. Παιδιά δεν με πειράζει αν δεν γεννηθούν πουλάκια, με ενδιαφέρει ποιο πολύ να ζουν τα πουλάκια ποιο αρμονικά, και σε συμφωνία με την φύση τους και όλα τα άλλα θα έρθουν σαν φυσική επιλογή. (θα πάω να ρωτήσω στο μαγαζί για ανταλλαγή αν γίνετε)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Marco
Όντως αυτό είναι σημαντικότερο, πρόσεχε όμως το μαγαζί από το οποίο θα πάρεις το καινούριο καναρινάκι :)
 
Εγώ θα σου πω ότι τώρα δεν είναι εποχή για αγορά νέου πουλιου... Μείνε με τις δύο θηλυκές σου και τον Οκτώβρη-Νοέμβρη αναζήτησε ένα καλό αρσενικό από εκτροφέα! Αυτή είναι η γνώμη μου! 😉

Για όταν αποφασίσεις να αποκτήσεις κι άλλο καναρινακι: Καραντίνα στα πουλιά, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης
 
  • Like
Αντιδράσεις: Marco
Εγώ θα σου πω ότι τώρα δεν είναι εποχή για αγορά νέου πουλιου... Μείνε με τις δύο θηλυκές σου και τον Οκτώβρη-Νοέμβρη αναζήτησε ένα καλό αρσενικό από εκτροφέα! Αυτή είναι η γνώμη μου! 😉

Για όταν αποφασίσεις να αποκτήσεις κι άλλο καναρινακι: Καραντίνα στα πουλιά, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης
δεν είναι η εποχή για λόγους πτερόροιας έτσι δεν είναι;
 
δεν είναι η εποχή για λόγους πτερόροιας έτσι δεν είναι;
Όχι... απλά όλα τα πουλιά αυτή την εποχή είναι σε αναπαραγωγή και όσα έχουν μείνει είτε είναι άρρωστα είτε σχετικά μεγάλα... Η πιο κατάλληλη εποχή είναι Νοέμβριο που έχουν περάσει πτερορροια, είναι μικρά σε ηλικία, ξέρουμε το φύλο τους αλλά και πως τραγουδάνε! 😉
 
Back
Top