Ασθένειες Δυσκολία αναπνοής σε κίτρινο αρσενικό Μοζαϊκ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vabar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vabar

PB Member
Εγγραφή
13 Ιουν 2008
Μηνύματα
148
Πόλη
Ελευσίνα
Δυσκολία αναπνοής
Καλημέρα & καλή χρονιά!

Παιδιά ένα κίτρινο αρσενικό Μοζαϊκ που έχω έχει δυσκολία στην αναπνοή περίπου 45 ημέρες.. Δυσκολία στην αναπνοή σημάνει σφύριγμα αρκετά δυνατό! Από την πρώτη στιγμή του δίνω αντιβίωση που μου έχει δώσει ο ιατρός.. Μάλιστα του έχω χορηγήσει 3 διαφορετικές αντιβιώσεις & τώρα ετοιμάζομαι να του δώσω μία φαρμακευτική αγωγή που δίδεται σε όρνιθες.. Έχω απελπιστεί.. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.. Διάβασα το Αναγνώριση ασθενειών στα Waterslager και τα άλλα καναρίνια, αλλά το δικό μου έχει μόνο σφύριγμα στην αναπνοή και τίποτα άλλο… Το παράξενο είναι το καναρινάκι μου μερικές φορές κελαηδά, αλλά πολύ λίγο…
Οι αντιβιώσεις είναι από γνωστό κατάστημα αλυσίδας pet. Είναι σε μορφή σκόνης & αναμειγνύεται στο νερό.
Μέχρι στιγμής δεν έχει κολλήσει κανένα άλλο καναρίνι μου..
Υπάρχει κάτι που προτείνετε για θεραπεία;
 
Φίλε Βασίλη καλημέρα! Δε μπορώ να σε βοηθήσω, δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις, αλλά συμπάσχω καθότι έχω κι εγώ άρρωστο καναρινάκι.. Εύχομαι να είναι περαστικά του και να κελαηδήσει πάλι γρήγορα! Προσωπικά για το δικό μου δε με νοιάζει να μην κελαηδάει, να είναι καλά θέλω και να μην υποφέρει.
 
Χρονια πολλα και καλη χρονια! Καταρχην απομονωσε το πουλακι, τι τροφη του δινεις, πως ειναι τα περιττωματα του και τι θεραπεια του εχεις δωσει μεχρι στιγμης τι αντιβιωσεις; Ευχομαι περαστικα
 
Τροφή: Αυγοτροφή, ανάμικτη τροφή (κελαϊδινη), φρέσκο νεράκι με αντιβίωση καθημερινά.
Περιττώματα: Κανονικά (όπως και άλλα καναρινάκια μου)
Το καναρινι είναι δραστήριο, αλλά λίγο νευρικό...

Αντιβίωση 1: furazo-lidon (red)
Αντιβίωση 2: μία παρόμοια που είναι μόνο για αναπνευστικά της ίδιας εταρείας αλλά είναι πορτοκαλί..

Ευχαριστω!
 
Φίλε Βασίλη και εγώ πήγα ένα από τα καναρίνια μου στον γιατρό πριν από μία εβδομάδα για παρόμοιο λόγο. Είχε πολύ έντονο σφύριγμα, [το άκουγα από το δίπλα δωμάτιο όταν ανέπνεε], εξετάσαμε τα ενδεχόμενα 1. Να πρόκειται για ακάρεα της τραχείας, 2. Να πρόκειται για πνευμονία, 3. Να πρόκειται για κάποια δυσλειτουργία στην αναπνοή που προκάλεσε το περιβάλλον (π.χ. καπνός, αρωματικό κλπ).

Την πρώτη περίπτωση την απέκλεισε ο γιατρός λόγω της κλινικής εικόνας του πουλιού [ήταν ευδιάθετο και κελαιδούσε [τσίου]], ωστόσο του έβαλε προληπτικά μία σταγόνα Pulmosan Anti-windpipemite, για την δεύτερη περίπτωση μου συνέστησε Aviomycine 5 ημέρες εφαρμογή υπό προυποθέσεις [Μου είπε να τσεκάρω πρώτα αν υπάρχει κάτι στις συνθήκες του χώρου που προκαλεί τη δυσλειτουργία και να βελτιώσω τις συνθήκες για το πουλί. Σε περίπτωση που το αναπνευστικό οφείλονταν σε καπνό, αποσμητικά κλπ δεν υπήρχε λόγος να χορηγήσω Aviomycine. Τελικά θεώρησα ότι ήταν το τρίτο και δεν χορήγησα Aviomycine. Το πουλάκι είναι μια χαρά. Μου συνέστησε τέλος χορήγηση Multi-vit for birds μετά την αντιβίωση, για να δυναμώσει το πουλί.

Προσοχή, όλα αυτά είχαν αποτέλεσμα στην δική μου περίπτωση. Ελπίζω να βοήθησα
 
καλημερα... Θα προσπαθησω να ρωτησω για αυτη την θεραπεια...
Επισης να αναφερω ότι έχει, πιθανόν, πτερόροια λογο του οτι υπάρχουν αρκετά πουπουλα...
 
Πριν το εξαντλησεις τελειως με τοσες αντιβιωσεις.. Πηγαινε παλι στον γιατρο και ρωτησε τον ξανα. Ποσο καιρο παρατηρεις να χανει φτερα; Το εχεις δει το καλοκαιρι (Αυγουστο) να μαδαει ξανα;
 
ναι το εχω ξαναδεί...
σήμερα θα ρωτήσω ακομη μια φορα τον ιατρο..
 
Τοτε οπως καταλαβαινεις δεν ειναι δυνατον να παρουσιασει φυσιολογικη 2η πτερορροια.
Θα τολμουσα να προτεινω... (δεν ξερω βεβαια αν υπαρχει δυνατοτητα) για δευτερη γνωμη απο αλλο γιατρο.
 
Back
Top