Αναπαραγωγή Δυσκολία επιβίωσης νεοσσού με μεγάλη διαφορά εκκόλαψης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nina 2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nina 2

PB New Member
Εγγραφή
9 Αυγ 2012
Μηνύματα
344
Πόλη
Αχαρνές
Σημερα εσκασε κ το 6ο αυγουλακι της Μυρτουλας. Είναι το πιο μικρουλη κ είναι στο πατο της φωλιας. Το εχουν πλακωσει τα γομάρια από πανω.Αραγε θα βγει στην επιφανεια αυτό το μωρο ή θα εχουμε αλλα πραγματα; Παντος τα 2 πρωτα μωρα είναι κ πολύ ζωηρα. Θελουν να κάθονται διπλα στη μαμα κ εξω από την φωλια.Από αυριο θα αναρτησω φωτο. Εχουν πολύ πλακα. Το ένα εχει ανοιξει κ ματακι το μωρο μου. Τι να κανω να βοηθησω το πιο μικρο; θα ζησει εκει που είναι; θα ανεβει προς τα πανω;:)
 
Να σου ζήσει! Με αρκετή διαφορά έσκασε από τ' άλλα 😕
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
ηταν το τελευταιο Μαρακι μου που πηρα από την Αλεξια.6 μερες διαφορα εχουν

Μυρτουλα κ μωρα ζωηρα
http://prntscr.com/6uqqk2
http://prntscr.com/6uqqth
http://prntscr.com/6uqr58
είναι τρελα🙂
 
Μακάρι να σου ζήσουν όλα και να γίνουν όμορφα καναρίνια όπως η μανούλα τους! :D
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
το μωρακι είναι πολύ μικρο σε σχεση με τα αλλα τα γομάρια.Απο χθες δεν το εχει ταισει η μαμα γιατι δεν το βλεπει. Ποτε παλευει να είναι επανω στην επιφανεια της φωλιας, ποτε είναι κατω στον πατο. Τι να κανω με το μωρακι.Βοηθηστε με. Δεν θελω να πεθανει. Είναι τοσοδούλης☹
Ωραιο ονομα."ΤΟΣΟΔΟΥΛΗΣ"
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Πόσο διαφορά έχει το μικρό από τα αδέρφια του;
 
Θα σου έλεγα να το βοηθήσεις λίγο εσύ με φαγητό αν βλέπεις οτι δεν μπορεί να βρει φαγητό απο τους γονείς.
 
Θα σου έλεγα να το βοηθήσεις λίγο εσύ με φαγητό αν βλέπεις οτι δεν μπορεί να βρει φαγητό απο τους γονείς.
πηγα κ πηρα τροφη για νεοσσους. Το θεμα είναι... Να το απομονωσω από τα αδελφια του. Να το βαλω σε άλλη φωλια; ή να το ταιζω κ να το βαζω μετα με τ'αδελφια του
 
γνωμη μου ειναι να μην το απομονωσεις, πρεπει με καποιον τροπο να ζεσταινεται γιατι ειναι γυμνουλι. Κανε προγραμμα να το βλεπεις και να το ταιζεις ωστε να παρει τα πανω του κ να ζηταει κι αυτο φαι σιγα σιγα!
 
γνωμη μου ειναι να μην το απομονωσεις, πρεπει με καποιον τροπο να ζεσταινεται γιατι ειναι γυμνουλι. Κανε προγραμμα να το βλεπεις και να το ταιζεις ωστε να παρει τα πανω του κ να ζηταει κι αυτο φαι σιγα σιγα!
παω να αρχισω να φτιαχνω το μιγμα που πηρα κ να το ταισω. Ο χρονος περναει κ εγω θελω να σωσω το μωρο 'τοσοδουλι':)
 
δεν προλαβα. ΠΕΘΑΝΕ☹
http://prntscr.com/6v5n2t

Γιατι ρε γμτ. Επρεπε το πρωι να το κανω. Γιατι. Εγω φταιω. Δεν προλαβα. Γ Ι Α Τ Ι ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

Τοσοδουλι μου☹
 
λυπαμαι για το μικρο σου... Ετσι το ηθελε η φυση... Ισως την αλλη φορα να δοκιμαζες να μαζεψεις τα αυγα κ να τα αντικαταστησεις με πλαστικα μια που γενναει πολλα η καναρα σου...
 
λυπαμαι για το μικρο σου... Ετσι το ηθελε η φυση... Ισως την αλλη φορα να δοκιμαζες να μαζεψεις τα αυγα κ να τα αντικαταστησεις με πλαστικα μια που γενναει πολλα η καναρα σου...
είναι η πρωτη γεννα κ δεν την βαζω ξανα να κανει. Εχω άλλη μια καναρα με 4 αυγουλακια

λυπάμαι τοσο πολύ που δεν μπορω να συγκρατησω τα δακρυα μου. ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ☹
Το πρωι ηταν μια χαρα κ δεν το σκεφτηκα να τρεξω να παρω κρεμουλα
 
πηγα κ πηρα τροφη για νεοσσους. Το θεμα είναι... Να το απομονωσω από τα αδελφια του. Να το βαλω σε άλλη φωλια; ή να το ταιζω κ να το βαζω μετα με τ'αδελφια του
Ως υιοθετημένο πουλί σε άλλη φωλιά είναι μια από τις καλύτερες λύσεις για τέτοιες περιπτώσεις..
Να φροντίζεις να έχουν μια το πολύ δυο μέρες διαφορά από τα άλλα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Τι λες τώρα; Ήταν δύσκολο εως αδύνατο εγχείρημα. Άνθρωποι είμαστε, όχι Θεοί. Μην λυπάσαι και μην αυτοτιμωρείσαι, αυτή ήταν η τύχη του. Κρίμα και καλό του ταξίδι ☹
 
Χριστίνα μου, πάψε να θεωρείς ότι όλα εξαρτώνται απο εσένα. Η ζωή και ο θάνατος είναι συμπαντικά συμβάντα που είναι έξω απο και πάνω απο τη θέληση μας. Δεν είμαστε Θεοί, απλώς κάνουμε ο,τι καλύτερο μπορουμε τη δεδομένη στιγμή και όπως θα ξέρεις ήδη, όσα φέρνει η ωρα, δεν τα φέρνει ο χρόνος όλος.
 
λυπάμαι τοσο πολύ που δεν μπορω να συγκρατησω τα δακρυα μου. ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ☹
Το πρωι ηταν μια χαρα κ δεν το σκεφτηκα να τρεξω να παρω κρεμουλα
Πάντα εμείς ''φταίμε'' .. Και για τα καλά και για τα κακά. Όποτε ξαναδοκιμάσεις αναπαραγωγή, να αντικαταστήσεις τα 3 η 4 πραγματικά αυγά με πλαστικά. Για να μην ξανακλάψεις τοσοδούλι.
 
Back
Top