Γενικά Δυσκολίες στην εκτροφή γκούλντιαν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα παιδιά, τον τελευταίο καιρό μου δημιουργήθηκε μια απορία σχετικά με τα παραδείσια. Η απορία είναι, γιατί τα άλλα είδη (π.χ. zebra finches) έχουν πολύ χαμηλό κόστος (10-20 €) ενω τα γκουλντιαν σχεδόν 70; Υπάρχουν ιδιαίτερες δυσκολίες στην εκτροφή ή απλά τα υπέροχα χρώματα τους τα κάνουν περιζήτητα;
 
Υπάρχουν ιδιαίτερες δυσκολίες στην εκτροφή ή απλά τα υπέροχα χρώματα τους τα κάνουν περιζήτητα;
Κατά την γνώμη μου ισχύουν και τα δύο. Γενικά θεωρούνται κάπως ευαίσθητα και απαιτητικά πουλιά και δεν συνίστανται για αρχάριους.
Αρχάριους δεν εννοούμε κάποιον σαν εσένα, ξέρεις όπως όταν πρωτοξεκινάμε "αυτό είναι ένα πουλί" :)
 
Κατά την γνώμη μου ισχύουν και τα δύο. Γενικά θεωρούνται κάπως ευαίσθητα και απαιτητικά πουλιά και δεν συνίστανται για αρχάριους.
Αρχάριους δεν εννοούμε κάποιον σαν εσένα, ξέρεις όπως όταν πρωτοξεκινάμε "αυτό είναι ένα πουλί" :)
κατάλαβα, ευχαριστώ για την απάντηση. :)
 
Να σου φέρω ένα καλό παράδειγμα. Οι καρδερίνες έχουν απο 50€ έως 100€ και οι major έχουν απο 200€ μέχρι και 1000€ Και 2000€.
 
Να ρωτήσω και κάτι άλλο, μήπως τίθεται και θέμα γονιμότητας; δηλαδή σε μια αναπαραγωγική περίοδο κάνουν 2-3 γέννες όπως τα καναρίνια ή λιγότερες;
 
Καλησπερα. Ζεμπρακια ειναι πιο εύκολα στην αναπαραγωγή. Τα gouldian εχουν καποιες "ιδιοτροπίες". Ενας εκτροφεας ευκολότερα θα βγαλει ζεμπρακια απο gouldian. Τα gouldian ειναι πιο ευαίσθητα και πιο όμορφα. Ισως και αυτο να παιζει καποιον ρολο οσο αφορα τις τιμες τους.
 
Καλησπερα. Ζεμπρακια ειναι πιο εύκολα στην αναπαραγωγή. Τα gouldian εχουν καποιες "ιδιοτροπίες". Ενας εκτροφεας ευκολότερα θα βγαλει ζεμπρακια απο gouldian. Τα gouldian ειναι πιο ευαίσθητα και πιο όμορφα. Ισως και αυτο να παιζει καποιον ρολο οσο αφορα τις τιμες τους.
σωστό, για τον αριθμό των γεννών γνωρίζει κανείς; έτσι εγκυκλοπαιδικά
 
Δηλαδή αν δεν ήταν ευαίσθητα πόσες γέννες θα έκανες; Όχι, μέχρι δύο το βρίσκω ήδη πλεονάζον. Κανονικά μία φορά τον χρόνο πρέπει να τα βάζεις.
Τώρα τι κάνουν αυτοί που πουλάνε, είναι άλλο θέμα. Αυτός είναι και ο λόγος που πολλά πουλιά που αγοράζουμε φεύγουν πολύ σύντομα από κοντά μας.
 
σωστό, για τον αριθμό των γεννών γνωρίζει κανείς; έτσι εγκυκλοπαιδικά
Είναι γόνιμα πτηνά, μπορούν να κάνουν πολλές γέννες αλλά φυσικά με αντίτιμο την υγειά των γεννητόρων. Με δύο γέννες είσαι μέσα στο όριο ασφαλείας.

Καλημέρα παιδιά, τον τελευταίο καιρό μου δημιουργήθηκε μια απορία σχετικά με τα παραδείσια. Η απορία είναι, γιατί τα άλλα είδη (π.χ. zebra finches) έχουν πολύ χαμηλό κόστος (10-20 €) ενω τα γκουλντιαν σχεδόν 70; Υπάρχουν ιδιαίτερες δυσκολίες στην εκτροφή ή απλά τα υπέροχα χρώματα τους τα κάνουν περιζήτητα;
Στην Ελλάδα δεν είναι πολύ δημοφιλή και σχετικά σπάνια, έτσι οι τιμές τους είναι υψηλές. Η αναπαραγωγή τους μπορεί να παρουσιάσει πολλά προβλήματα για διάφορες αιτίες. Είναι είδος για έμπειρους και υπομονετικούς. Με τους σωστούς γεννήτορες και καλή προετοιμασία μπορούν να δώσουν ως 8 μικρά ανά γέννα!
 
Στην Ελλάδα δεν είναι πολύ δημοφιλή και σχετικά σπάνια, έτσι οι τιμές τους είναι υψηλές. Η αναπαραγωγή τους μπορεί να παρουσιάσει πολλά προβλήματα για διάφορες αιτίες. Είναι είδος για έμπειρους και υπομονετικούς. Με τους σωστούς γεννήτορες και καλή προετοιμασία μπορούν να δώσουν ως 8 μικρά ανά γέννα!
ουάου! Λογικό να βάζουμε μέχρι 2 γέννες!
 
ουάου! Λογικό να βάζουμε μέχρι 2 γέννες!
Εδώ μια φωτό απο τα δικά μου με 5 μικρά (2 κίτρινα και 3 πράσινα). Η φωλιά είχε 8 αυγά και τα 3 τα έβαλα σε παρένθετους γονείς. 8 μικρά είναι μεγάλο φορτίο για τους γονείς...FB_IMG_1490097326472 (1).webp
 
Τι ομορφιές είναι αυτές! Να σου ζήσουν!

Έχεις αφησει ποτέ 8 νεοσσούς να δεις αν θα τα καταφέρουν οι γονείς;
 
Back
Top