Γενικά Δυσκολεύομαι να επιλέξω ανάμεσα σε Blue fronted amazon και African grey

Στρατος38

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2018
Μηνύματα
318
Πόλη
Σέρρες
Καλησπέρα σας ειμαι αρκετα μπερδεμενος εχω βρει blue fronted amazon και african grey και σκέφτομαι μετα τη μπορα που περναμε ολοι μας να παρω αλλα δυστυχώς το ενα ειδος και αν μπορουσατε θα ηθελα βοήθεια για να αποφασισω
[automerge]1585488680[/automerge]
(ειχα γκριζακι αρα υπάρχει μια μικρη εμπειρία αν αυτο βοηθά)
 
Εγω νομιζω οτι η επιλογη ειναι δικο σου θεμα!
Εδω θα βρεις πληροφοριες και για τα δυο ειδη!
Και τα δυο ειδη ειναι υπεροχα, αλλα εγω προτιμω ενα African grey, μην σε επιρεαζω ομως!
 
Καταλαβαινω οτι ειναι η αποψη σου και ευχαριστώ κιόλας απλα διαβασα πολλα και για τα δυο ειδη και εχω παντα στο νου μου οτι η πρωσοπικοτητα του καθε πουλιου ειναι διαφορετικη ακομα και στο ιδιο ειδος.. Εμενα προσωπικα με ενδιαφέρει ικανότητα ομιλιας και φιλικο με το παιδάκι μου π.χ.
 
Δεν εχω προσωπικη εμπειρια με παπαγαλους αυτων των ειδων, αλλα λιγα ατομα του καθε ειδους μιλανεκαι επισης αυτο ειναι κυριως στο χερι σου αν θα μιλισουν!
 
Και εγω αυτο σκέφτομαι αλλα δεν εχω καταλήξει εντάξει εχουμε καιρο ακομα να τελειωσει η πανδημία μας οποτε πιστεύω μέχρι τοτε αν φυσικά πανε ολα καλα να αποφασίσω...
 
Εμενα προσωπικα με ενδιαφέρει ικανότητα ομιλιας
Στράτο, μήπως στην επιλογή σου να βαρύνει όχι μόνο η ικανότητα ομιλίας του είδους, αλλά και η ικανότητα του κάθε συγκεκριμένου πουλιού.
 
Το να μιλησει εξαρταται κυριως απο σενα!
Ποιος μπορει να σου εγγυειθει οτι ενα απο τα δυο θα μιλησει;
 
Μάλλον δεν το έγραψα καλά... Αναρωτήθηκα τι "προσλαμβάνουσες" είχαν τα πουλάκια από ανθρώπινη ομιλία κατά το μεγάλωμά τους, και πόσος χρόνος υπάρχει ακόμη για να εκπαιδευτούν στην ομιλία.
 
Ααα στο μεγαλωμα τους δεν γνωριζω αν υπηρχε αυτη η εκπαίδευση εφόσον δεν τα εχω αλλα αφου παρω καποιο εννοείται οτι εγω θα ασχοληθώ.. Μήπως τελικα ειναι καλύτερα να παρω κατευθείαν απο εκτροφεα και να ασχοληθώ εγω και να γνωριζω ακριβώς την εκπαίδευση;
 
Ααα στο μεγαλωμα τους δεν γνωριζω αν υπηρχε αυτη η εκπαίδευση εφόσον δεν τα εχω αλλα αφου παρω καποιο εννοείται οτι εγω θα ασχοληθώ.. Μήπως τελικα ειναι καλύτερα να παρω κατευθείαν απο εκτροφεα και να ασχοληθώ εγω και να γνωριζω ακριβώς την εκπαίδευση;
Κάπου εδώ μέσα είχα διαβάσει για τα χρονικά όρια εκμάθησης λέξεων, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω. Ίσως ο @Φοίβος να ξέρει να μας πει
 
Εντάξει ευχαριστώ αλλα τωρα που αναφερθηκε το γκριζακι μου 12 μηνων ειχε ανάπτυξε πληρως το λεξιλογιο του βεβαια δεν ξερω αν αυτο ηταν στο χαρακτήρα του ή ειναι απολυτο.. Μαλλον απο αυτα που προαναφερθηκαν θα ψάξω για εκτροφεα καλύτερα.. Σας ευχαριστώ όλους
 
Οπως θα ξερεις το να ειναι φιλικος ο παπαγαλος μας, ειδικα τετοιου ειδους, με τα μελη οικογενειας μας ειναι επιθυμητο, αλλα δυστυχως τις ποιο πολλες φορες οχι κατορθωτο!
 
Back
Top