Αναπαραγωγή Δυστοκία της κανάρας μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alonso
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alonso

PB New Member
Εγγραφή
14 Απρ 2017
Μηνύματα
82
Πόλη
Λευκωσία
Καλημέρα
Η καναρινια μου γέννησε 3 αυγά τις πρώτες 3 μέρες σήμερα είναι η Πέμπτη μέρα τα τρια αυγά παραμένουν και η καναρινια μου πρισμενη στο πάτο του κλουβιού. την έπιασα στο χέρι μου κοίταξα πίσω αλλά δεν βλέπω κάτι μάλλον δυστοκία. Ούτε φαγητό θέλει ούτε νερό. Από αυτά που έχω διαβάσει εδώ δύσκολα τα πράγματα. έφυγα το πρωί απο σπίτι αλλά νομίζω πρέπει να επιστρέψω. Τι να κάνω;
 
Βάλε σε ένα κουτάλι νερό και στάξε μέσα 2-3 σταγόνες ασβέστιο.
Με το ίδιο σταγονόμετρο δώσε τώρα να πιει ακόμη και με το ζόρι.
Το πουλί πιθανότατα βρίσκεται σε μυική παράλυση από έλλειψη ασβεστίου.
Υπήρχε ασβέστιο στο νερό μετά το πρώτο αυγό?
 
. Και αμέσως μετά, να επικοινωνήσεις με την CAS . Χρειάζεται εμπειρία και σωστή καθοδήγηση, αν είναι δυνατόν με την παρουσία κάποιου εκτροφέα που έχει αντιμετωπίσει παρόμοιες καταστάσεις (Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο τηλέφωνο +357 99 722788)
 
Ναι σε Πετσοπ θα βρεις υγρο ασβεστιο. Θα σου συνεστηνα αμεσα να προχωρησης οπως σου ειπαν παραπανω ο Γιαννης κ ο Μακης γιατι πολυ συντομα θα το χασης το πουλι... καθε ωρα που περναει ειναι κρισιμη γιατι μαλλον οπως μας τα αναφερης ειναι σε κρισιμη κατασταση το πουλακι.
 
Δεν έβαλα καθόλου ασβέστιο ούτε έχω.
Ένα απαραίτητο και σημαντικό σκεύασμα για τέτοιες ώρες πάντα χρειάζεται.. Με ελάχιστα ευρώ... εξασφαλίζεις τη ζωή στα πουλιά.
Αν έβαζες από 3-4 σταγόνες κάθε μέρα στην ποτίστρα από το πρώτο αυγό και για 3-4 μέρες δεν θα παρουσιαζόταν ποτέ αυτό το πρόβλημα.
Τέλος πάντων... Τελικά τι έγινε η κανάρα;
 
Παιδιά έχω πάει σε 4 πετσχιοπ δεν βρήκα πουθενά σταγόνες ασβεστίου. Πήρα στο τηλέφωνο που μου δώσατε δεν απαντά. Δοκίμασα και με λαδάκι αλλά τπτ θα παω να ψάξω για άλλο πετσιοπ. Δεν ξέρω αν στην Ελλάδα υπάρχει αυτό το ασβέστιο αλλά στη Κύπρο το έψαξα και πέρσι και δεν το βρήκα
 
δοκίμασα και με λαδάκι
Ούτε ως αστείο...
Θα πεθάνει
Αν δε βρεις πάρε από φαρμακείο μια παστίλια ασβεστίου και διάβασέ μας ποια είναι να σου δώσουμε αναλογίες...
Μην καθυστερείς... Θα το χάσεις
 
πήρα στο τηλέφωνο που μου δώσατε δεν απαντά.
Κράτα και αυτό το τηλέφωνο και την διεύθυνση ενός γιατρού, μπας και το χρειαστείς.
Λευκωσία περιοχή Δευτερά
Χαράλαμπος Πετεβίνος,τηλ +357 99 587082
 
Ένα απαραίτητο και σημαντικό σκεύασμα για τέτοιες ώρες πάντα χρειάζεται.. Με ελάχιστα ευρώ... εξασφαλίζεις τη ζωή στα πουλιά.
Αν έβαζες από 3-4 σταγόνες κάθε μέρα στην ποτίστρα από το πρώτο αυγό και για 3-4 μέρες δεν θα παρουσιαζόταν ποτέ αυτό το πρόβλημα.
Τέλος πάντων... Τελικά τι έγινε η κανάρα;
Επειδή θα το εφαρμόσω και εγώ αυτό που διαβασα, φαντάζομαι ότι ο αρσενικός δεν θα έχει πρόβλημα πινονπίν ασβέστιο;
 
Λαδάκι έβαλα στη περιοχή της κοιλιά και στον πισινό. ασβέστιο Όχι δεν βρήκα καθόλου δυστυχώς που αλλού να ψάξω σε φαρμακείο;
 
Βάλε κατ' αρχήν το πουλάκι σε πολύ ζεστό σημείο. Ασβέστιο πήγαινε σε ανθρώπινο φαρμακείο και πάρε όποιο βρεις. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχει.
 
να ψάξω σε φαρμακείο;
υπάρχει και είναι φτηνό... Π.χ. mega calcium
Αν πάρεις αυτό.. και μόνο για μια φορά... Το 1/4 στην ποτίστρα... είναι αναβράζον. και θα δώσεις με το ζόρι να πιει.. με σταγονόμετρο ή μα σύριγγα... Περίπου 1cc ...
Καθυστερείς απίθανα... Με τα λαδάκια και τα "υπόλοιπα" θα χάσεις την κανάρα...
 
Παιδιά δεν έχει στη Κύπρο πουθενά έψαξα σε όλα τα πετσιοπ της Λευκωσίας μονο βιταμίνες έχουν τπτ άλλο. Από το κινητό σας απαντώ είμαι στο δρόμο και ψάχνω δεν έχει. Πήγα στα μεγαλύτερα πετσιοπ της Λευκωσίας τι αλλο να κάνω
 
Back
Top