Φροντίδα Δυστοκια καναρας

astrapogiannos

PB Member
Εγγραφή
12 Νοε 2007
Μηνύματα
1.650
Πόλη
Κάτω Σούλι
εχτες το βραδυ στις 8 περοπου πηγα να ελεγξω τα πουλια πριν παω για δουλεια, κοιτωντας ειδα μια πρασινη καναρα μου σελφ να ειναι στον πατο του κλουβιου σε αθλια κατασταση, αμεσως την πηρα στα χερια μου{ειναι πολυ μα πολυ ημερη και ηρεμη}κοιταξα κατευθειαν στην κοιλια της και ειδα το προβλημα
ψηλαφωντας επιασα το αυγο, αλοιψα την αμαρα με λιγο ελαιολαδο και εκανα λιγο μασαζ, με μικρες κα ιαπαλες κινησεις εβγαλα το αυγο, στο βιντακι που ακολουθει, το τραβηξε η συζυγος αλλα δεν αντεξε αλλο κα ιτο εκοψε,θα δειτε σχεδον να βγαινει το αυγο απο τον ωαγωγο, επειδη δεν φαινεται καλα ο ωαγωγος σας λεω ειναι η κοκκινη μεμβρανη που καλυπτει το αυγο κα ιθελει ΠΟΛΥ προσοχη να μην βγει εξω απο την αμαρα γιατι κινδυνευει απο μολυνση το πουλι μετα του E-COLI, για οποις διυκρινησεις θελετε θα προσπαθησω να απαντησω,το βιντεακι ειναι μικρο αλλα πολυ διδακτικο και εγινε μαλλον την καταλληλη στιγμη, προσοχη λοιπον στο βιντεακι να δειτε το γαλαζιο αυγο, η καναρα κλωσσαει κανονικα το πλαστικο που της εβαλα και ειναι σε αριστη κατασταση μετα την επεμβαση

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ναι Λευτερη πολυ σημαντικες οι εικονες μπραβο σου που θελησες σε μια τοσο δυσκολη στιγμη να βοηθησεις μαζι με την μικρη ψυχουλα και μας τους υπολοιπους.Ευτυχως για τηνμικρουλα..
 
Μπράβο Λευτέρη. Πολύ καλό το βιντεάκι.
Γράψε, αν θέλεις, πώς θα είναι η κανάρα αυτές τις μέρες.
Της έδωσες και ασβέστιο ταυτόχρονα;
 
Bravo Leftheri pou ezozes tin Kanara.

Afto omos den katalabeno.
ειναι η κοκκινη μεμβρανη που καλυπτει το αυγο κα ιθελει ΠΟΛΥ προσοχη να μην βγει εξω απο την αμαρα γιατι κινδυνευει απο μολυνση το πουλι μετα του E-COLI

Escherichia coli einai Bakteries pou kolane aerob.
An exeis tis bakteries stin ektrofei sou kolane ta poulia etsi kai alios. Na kolane ta poulia apo tin amara akouo proti fora.


Alexandros
 
1}παιδια ευχαριστω απλα προσπαθω
2}μακη της δινω βιταμινη Ε με σεληνιο και ασβεστιο στο νερο κα ιειναι σε αψογη κατασταση
3}αλεξανδρε ξθελα να πω οτι εαν βγει εξω ο ωαγωγος εχει ΠΟΛΛΕΣ πιθανοτητες περρισοτερες να μολυνθει απο οτι εαν ηταν σε φυσιολογικη κατασταση
 
Πολυ κατατοπιστηκο βιντεο. Μπραβο Λευτερη εσωσες τη ζωη τις καναρας.
 
Λευτέρη ένα μεγάλο μπράβο. Ευχαριστούμε για το κατατοπιστικότατο βίντεο.
Επίσης θα ήθελα να επισημάνω την αξία του να παρακολουθούμε πολύ συχνά τους φτερωτούς μας φίλους κατά την διάρκεια της ημέρας. Στην περίπτωση της κανάρας του Λευτέρη το πουλάκι ίσως το πρωί να μην υπήρχε.
 
Λευτέρη αν και σφίχτηκε το στομάχι μου απο το θέαμα, μπράβο σου για την άμεση δράση που ανέλαβες και έσωσες το πουλάκι. Πολύ σημαντικός παραγοντας που πρέπει να τονιστεί, είναι η εμπειρία που διαθέτεις σε θέμα αυτό. Αν καποιος άπειρος προσπαθουσε να κανει το ίδιο ίσως να απέβαινε μοιραίο γι ατην ζωή της κανάρας. Γνωση και εμπειρία είναι σύμμαχος σε όλες τις προσπάθειες
 
Μπράβο Λευτέρη, πολύ ωραίο το βιντεάκι!

Έπρεπε να υπάρχει η κλασσική προειδοποίηση :

. "ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΘΕΑΤΕΣ,
. ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΝ ΠΟΤΕ,
ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ
"
 
ενα μεγαλο μπραβο και απο εμενα! Τα λογια περιττα η εικονα τα λεει ολα! Ειλικρινα ολα τα λεφτα το βιντεακι!
 
Μπράβο Λευτέρη, πολύ ωραίο το βιντεάκι!

Έπρεπε να υπάρχει η κλασσική προειδοποίηση :

. "ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΘΕΑΤΕΣ,
. ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΝ ΠΟΤΕ,
ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ"

Ειναι απο τις λίγες περιπτώσεις που αν δεν αποδώση η απ'ευθείας
χωρήγηση ασβεστίου σε λίγες ώρες το πουλάκι θα καταλήξει.
Ετσι είμαστε αναγκασμένοι να το δοκιμάσουμε, φυσικά σαν την
έσχατη λύση, διότι ένας λάθος χειρισμός είναι αρκετός για να σπάσει
το αυγό μέσα στο πουλί και τότε...☹
 
το εχω παθει κι εγω αυτο πολλες τα Lovebirds μου! Μια φορα ομως ειχε σπασει μεσα τησ το αυγο αλλα δεν εγινε τιποτα! Το εβγαλε εξω απο την φωλια σπασμενο!
 
Back
Top