Γενικά Δωρεές για οργανισμούς που σώζουν παπαγάλους και άλλα πουλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anatolia

PB Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2014
Μηνύματα
834
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά, από καιρό ψάχνω να βρω αν υπάρχουν στην Ελλάδα οργανισμοί που σώζουν παπαγάλους, όπως γίνεται στην Αμερική και σε άλλες χώρες, όπου σώζουν εκείνα, που οι ιδιοκτήτες τους δεν τα θέλουν πια, είναι προβληματικά, μαδιούνται, κλπ. Ξέρετε κάποια τέτοια οργάνωση να έχουμε εδώ; Κάποιοι φίλοι μου (και εγώ, φυσικά) θέλουν να κάνουν δωρεά σε τέτοιον οργανισμό στην Ελλάδα, αν υπάρχει, και σκέφτηκα ότι εδώ θα έχετε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες, αφού δεν βρίσκω κάτι συγκεκριμένο στο διαδίκτυο μόνη μου.

Ευχαριστώ για κάθε πληροφορία εκ των προτέρων!)
 
Νομίζω πως πρώτα θα πρέπει να εξαντληθούν τα περιθώρια υιοθεσίας του πτηνού σε κάποιον ιδιώτη.
Θα πρέπει κατά τη γνώμη να δημιουργήσεις μια αγγελία που θα εξηγεί τα προβλήματα, τους λόγους που το χαρίζετε και τις "απαιτήσεις" σας για τον άνθρωπο που θα το υιοθετήσει.
Αν δεν ευκαρπίσει αυτή η προσπάθεια τότε μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιες ιδιωτικές φιλοζωικές πρωτοβουλίες ακόμη και στο Αττικό ζωολογικό κήπο.
 
Νομίζω πως πρώτα θα πρέπει να εξαντληθούν τα περιθώρια υιοθεσίας του πτηνού σε κάποιον ιδιώτη.
Θα πρέπει κατά τη γνώμη να δημιουργήσεις μια αγγελία που θα εξηγεί τα προβλήματα, τους λόγους που το χαρίζετε και τις "απαιτήσεις" σας για τον άνθρωπο που θα το υιοθετήσει.
Αν δεν ευκαρπίσει αυτή η προσπάθεια τότε μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιες ιδιωτικές φιλοζωικές πρωτοβουλίες ακόμη και στο Αττικό ζωολογικό κήπο.
Δεν νομίζω να κατάλαβες σωστά, τι ακριβώς ρωτάω. Εχουμε κάποια χρήματα που συγκεντρώσαμε ειδικά για να τα κάνουμε δωρεά σε όφελος κάποιων παπαγάλων που είναι σε δυνή θέση. Δεν θέλουμε να δώσουμε παπαγάλους κάπου, ούτε να δώσουμε κάποιον για υιοθεσία... Να δώσουμε απλά χρήματα σε κάποιους που τα σώζουν. Ο Ζωολογικός είναι μια ιδέα, ωστόσο, ευχαριστώ!)
 
Back
Top