Φροντίδα Δύο απορίες σχετικά με τη ροζέλα μου

Kristall 12

PB New Member
Εγγραφή
29 Σεπ 2020
Μηνύματα
6
Πόλη
Αττική
Γειά σας εδώ και 3 μήνες έχω ένα παπαγάλο ανατολική ροζελ τον Αχιλλέα. Από την αρχη που τον πήρα δεν είναι τόσο ζωηρός δεν κελαηδάει πάρα πολύ, κελαηδάει λίγο, αλλά όταν ακούει τον θόρυβο της ηλεκτρικής σκούπας ή του νεροχύτη κελαηδάει αρκετά. Έχω διαβάσει ότι συνήθως οι παπαγάλοι μαδανε πολύ το καλοκαίρι είναι φυσιολογικό να βγάζει πολλά πούπουλα και το χειμώνα; Επίσης πηγαίνω συνέχεια κοντά του του μιλάω για να μάθει την φωνή μου αλλά κάποιες μέρες μέρες κάθεται και άλλες φορές το ξεχνάει και φοβάται.
 
Γι αυτο το λογο πιθανον μαδανε επειδη ειναι σε εσωτερικο χωρο και δεν εχει την ιδια θερμοκρασια με μεσα φυσικα.Μπορεις αν θες να μας πεις λιγα λογια για την διατροφη καθως αυτο συμβαινει συχνα λογο ελλειψεων
 
Η τροφή του αποτελείται από ηλιοσποθσπορους, πασατεμπος, και άλλα μικρά σποράκια που δεν ξέρω τι βιταμίνες έχουν.
[automerge]1609004260[/automerge]
Καμία φορά του βάζω και λίγο μήλο και όταν ήταν στην εποχή το σταφύλι το έτρωγε και αυτό.
 
Καλή χρονιά, του δίνω την wellness, και του 0ηρα και βιταμίνες vita raft που μου είπαν στο κατάστημα 9τι βοηθάνε στην πτερωρια. Εδώ και 1,5 βδομάδα έχει συνέλθει είναι πιο ενεργητικός. Όλα καλά. Αλλά αυτή η περίοδος της πτερωρια πόσο κρατάει στους παπαγάλους; Επίσης άλλη μια απορία το βράδυ είναι καλό για τον παπαγάλο να το σκεπάζω με ένα πανί να κοιμάται γιατί καθυστερώ και εγώ αλλά και οι γονείς μου αργούμε για τον ύπνο και επειδή το βλέπουμε μέσα στην μέρα να κοιμάται θεωρούμε ότι είναι κουρασμένος για αυτό, αλλά πιστεύω ότι το κάνει και από βαρεμάρα, Εσείς σκεπαζετε τους παπαγάλους σας το βράδυ για ύπνο;
 
Εγώ τον παπαγάλο μου τον βάζω στην αποθήκη (ή στο υπόγειο ότι έχει ο καθένας μας) και των σκεπάζω με ενώ ελαφρύ ύφασμα αλλά προσεξε μόνο τις δύο από τις τέσσερις πλευρές να σκεπάζεις για να παίρνει αέρα
 
Τα πουλιά πρέπει να ακολουθούν το ημερήσιο πρόγραμμα Ανατολής - Δύσης, αν το κλουβί βρίσκεται σε σημείο με φώτα πρέπει να σκεπάζεται με ένα σκούρο πανί για να κοιμάται με την Δύση του ήλιου.
Βέβαια δεν δέχονται όλα τα πουλιά το σκέπασμα του κλουβιού τους με πανί (κάποια τρομάζουν) για αυτό αν υπάρχει κάποιο σημείο του σπιτιού που κλείνουν τα φώτα νωρίς και έχει και ησυχία είναι προτιμότερο να μεταφερθεί το κλουβί στο συγκεκριμένο σημείο.
 
Back
Top