Φροντίδα Δύο αρσενικά budgies μαλώνουν για το θηλυκό

ΆνναΤ

PB New Member
Εγγραφή
17 Φεβ 2020
Μηνύματα
17
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα είμαι η Άννα από Θεσσαλονίκη. Τον Σεπτέμβρη είχα αγοράσει 2 budgies. Ήθελα 2 αρσενικα αλλά από λάθος μου δώσανε ένα αρσενικό κι ένα θηλυκό το πολύ ενός έτους. Επειδη η θηλυκιά ήταν πολύ ήσυχη και δεν έπαιζε με τον αρσενικό αγόρασα ενα αρσενικο ακομη μιας και ειναι πουλια που ζούνε σε σμήνη. Όμως από τον Μάρτιο μεχρι σήμερα τα αρσενικά μαλώνουν για τη θηλυκιά σχεδόν ολη μέρα. Φοβάμαι οταν βλεπω να τσιμπιούνται έντονα. Επισης δεν θελω να τα ζευγαρωσω. Τι μου προτείνετε να κάνω; Το ιδανικό για μένα απο θεμα χώρου ειναι να μην τους χωρίσω. Αλλά αν ειναι η μόνη λύση θα το κανω. Θα είναι για πάντα έτσι ή υπάρχει ελπιδα να ηρεμησουν;
 
Άννα καλό θα ήταν χωρίσεις τα πουλάκια άμεσα, σήμερα κιόλα πριν τραυματιστεί κάποιο σοβαρά. Μην τα βλέπεις μικρά, μπορούν να κάνουν μεγάλη ζημιά σε πουλιά ίδιου μεγέθους. Δεν υπήρχε καμία περίπτωση να πάει καλά το εγχείρημα να βάλεις 2 αρσενικά με ένα θηλυκό. Αν δεν θέλεις να αποχωριστείς το πουλάκι που θα είναι μόνο του, θα μπορούσες να του πάρεις το δικό του ταίρι;
 
@Φοίβος εννοείς να ειναι 2 ζευγαρια στο ιδιο κλουβι;
[automerge]1590072759[/automerge]
@jimakosk. Και νόμιζα οτι έκανα και καλό στα πουλιά γιατί είχα διαβάσει πως από 2 και πάνω σε ενα κλουβί είναι χαρούμενα γιατί εχουν παρέα...
 
Τελευταία επεξεργασία:
@ΆνναΤ Όχι βέβαια 2 ζευγάρια στο ίδιο κλουβί. Αν δεν θέλεις ζευγαρώματα μην βάλεις καθόλου φωλιά. Στο άλλο αρσενικό μπορείς να πάρεις παρέα και του ίδιου φύλου ή και θηλυκό αλλά ομοίως να μην βάλεις φωλιά.
 
@Φοίβος Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Έκανα λάθος επιλογές παρόλο που είχα διαβάσει πολύ πριν αποκτήσω παπαγαλάκια. Για το θέμα της... συγκατοίκησης δεν είχα βρει τις κατάλληλες πληροφορίες. Αν γνωρίζετε κάποιο καλο βιβλίο σχετικό με budgies να μου προτείνετε θα το χαιρόμουν πολύ. Και πάλι ευχαριστώ!
 
Back
Top