Αναπαραγωγή Δύο αύγα από τα 3 έχουν σπάσει, αλλά η μεμβράνη δεν καταστράφηκε. Τα πετάω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Απορια.. Δυο αυγα απο τα 3 εχουν σπασει λιγο. Το τσοφλι αλλα το ασπρο απο μεσα, μεμβρανη νομιζω λεγεται δεν εχει σπασει. Τα πεταω;
 
Απορια.. Δυο αυγα απο τα 3 εχουν σπασει λιγο. Το τσοφλι αλλα το ασπρο απο μεσα, μεμβρανη νομιζω λεγεται δεν εχει σπασει. Τα πεταω;
Δεν νομίζω ότι έχουν και πολλές ελπίδες να εκκολαφθούν.. ☹ Αλλά άστα εκεί..
 
Μήπως όμως @alicedros κρατώντας τα σπασμένα αυγά... Βάζουμε σε κίνδυνο και τα άλλα;
Αναλόγως πόσο σπασμένα είναι... Ναι τα βάζουμε σε κίνδυνο.. Το ένα αυγουλάκι που δεν είναι σπασμένο βασικά.. Οπότε Γιάννη μου προτείνεις πέταμα;
 
Θεωρουνται καταστρεμμενα δηλαδη ; Επειδη η μεβρανη δεν κατατραφηκε
Είναι λίγο δύσκολο να τα βάλουμε σε κανόνα για το ποια αυγά και κάτω από ποιες συνθήκες θεωρούνται κατεστραμμένα.
Για μένα είναι περισσότερο εμπειρία ή ακόμη και διαίσθηση χωρίς όμως και πάλι να υπάρχει απόλυτη σιγουριά ή βεβαιότητα για την πραγματική κατάσταση του εσωτερικού των αυγών.
Κρίνουμε λοιπόν από την εικόνα και αποφασίζουμε με σχετική ανασφάλεια για την ορθότητα της κρίσης μας.
Όταν όμως υπάρχει φανερή διάτρηση του εσωτερικού σίγουρα θα πρέπει να απομακρυνθούν...
Σιγουριά για την πραγματική κατάσταση των αυγών μπορούμε να έχουμε μόνο με τη συσκευή του video
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
επειδη η μεβρανη δεν κατατραφηκε
μπορείς να στάξεις λίγο κερί πάνω στην ρωγμή (το είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο για περιστέρια και έλεγε οτι θα εκκολαφτεί κανονικά αλλά δεν το έχω δοκιμάσει )
 
μπορείς να στάξεις λίγο κερί πάνω στην ρωγμή (το είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο για περιστέρια και έλεγε οτι θα εκκολαφτεί κανονικά αλλά δεν το έχω δοκιμάσει )
Δύσκολα πράγματα, δεν θα το τολμούσα. Κι εγώ θα τα πετούσα αν ήταν δικά μου.
 
Με προσοχή βάλε διαφανές γυαλιστικό βερνίκι νυχιών που στεγνώνει άμεσα. Τα στεγανοποιεί κι αν δεν έχει ήδη υποστεί ρήξη η εσωτερική μεμβράνη κι όλα πάνε καλά απο εδώ και μπρος, έχουν πολλές ελπίδες να εκκολαφθούν κανονικά. Πέρασαν βέβαια αρκετές ημέρες κι αυτό πρέπει να γίνεται άμεσα μόλις το αντιληφθούμε ώστε να αποφύγουμε οποιαδήποτε επιμόλυνση.
 
αν στο ραγισμενο αυγο αμεσα δεν γινει κατι (ειτε με κερι έιτε με βερνικι νυχιων) τοτε εχει χαλασει και αν οπως καθεται η θηλυκια το ραγισει και αλλο και ανοιξει θα χαλασεις ολη τη φωλια.
δες τα νυχια του ζευγαριου σου αν ειναι μεγαλα μυτερα και ευθυνεται αυτο για το σπασιμο.
εχω δοκιμασει πιο παλια με βερνικι και με κερι αλλα τα εμβρυα πεθαναν μεσα στο αυγο.
 
Back
Top