Φροντίδα Δύο φτερά με αίμα και αλλαγή συμπεριφοράς του παπαγάλου μου

s80tefanos

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2018
Μηνύματα
19
Πόλη
Ηράκλειο
Καλό μεσημέρι!
Την Πέμπτη το βράδυ και μόνο την Πέμπτη είδα δύο φτερά τού παπαγάλου μού με αίμα όπως επίσης και στην φτερούγα τού λίγο ματωμένο ένα ακόμα φτερό.
Τώρα και τρεις μέρες δέν θέλει με τίποτα να φάει από το χέρι μου αλλά τρέφεται κανονικά από τιν ταιστρα τού όπως επίσης δέν έχει αλλάξει καθολου και η διάθεση του
Σήμερα το πρωί καθος έφευγα για την δουλειά και μόνο την ώρα που έφευγα έκανε ένα πολύ ελαφρύ κελάηδισμα σαν κλάμα και όπως επίσης ήταν σκυφτός και τά φτερά του φουσκωμένα μπορεί κάποιος να με βοηθήσει τί πρέπει να κάνω μήπως πρέπει να των παω στον γιατρό?
 
Καλό θα ήταν να τον πας σε κάποιον κτηνίατρο αλλά θα ήταν ακόμα καλύτερο εάν τον πήγενες σε κάποιον πτηνιατρο. Τώρα μπορείς να πας να βρεις κάποιο κλαδί ελιάς να το πλύνεις πολύ καλά και να φροντίσεις να μην έχει κάποια ασθένεια το κλαδι (καταπροτιμηση με ελιές)για να πάρει βιταμίνες. Ψάξε να δεις που έχει κτυπησει. Εάν η πληγή είναι μικρή θα σου έλεγα να περιμένεις κάνα δυο-τρεις μέρες να δεις αν θα καλυτερέψει. Εμένα όταν ο παπαγάλος μου είχε κτυπησει αλλά με μεγάλη πληγή του βάλαμε καινούρια φρέσκα φρούτα και λαχανικά και τον αφήσαμε να κοιμηθεί όσο ήθελε. Τώρα μπορεί να βοηθήσε που του δώσαμε αντιφλεγμονώδη φάρμακο μου μας το έδωσε η πτηνίατρος αλλά ο δικός μου είναι και μεγάλος στο μεγεθος και λίγο στην ηλικία. Ελπίζω να βοηθησα.
 
Πολυνπιθανο να έπαθε κάποιο πανικό για αυτό κ να χτύπησε τα φτερά του! Δυστυχώς ο πανικός στα κοκατιλ είναι κάτι σύνηθες! Θα του περάσει δε πιστεύω ότι είναι κάτι! Τώρα αυτό με το σκυφτό που λες ότι ήταν δε το κατάλαβα!
 
Και τι μπορω να κανω για να μην παθενει πανικο;
Ο πανικό είναι συνηθισμένος στα κοκατιλ αυτό που μπορείς να κάνεις εσύ είναι να μειώσεις τις πιθανότητες δεν μπορείς να τις εξαλείψεις τελείως.
Την Πέμπτη το βράδυ
Το πουλάκι μένει μέσα στο σπίτι; Αν ναι θα πρότεινα ένα φωτάκι νυκτός κατά τη διάρκεια του ύπνου βοηθά το πουλί σε περίπτωση που τρομάξει να μην τραυματιστεί περαιτέρω.
είδα δύο φτερά τού παπαγάλου μού με αίμα όπως επίσης και στην φτερούγα το
Τα φτερά τα έχει αφαιρέσει το πουλί και είναι ματωμένα στη ριζα;
όπως επίσης και στην φτερούγα τού λίγο ματωμένο ένα ακόμα φτερό
Μια φωτογραφία θα μας διευκόλυνε αν μπορείς να ανεβάσεις κάποια.
επίσης ήταν σκυφτός και τά φτερά του φουσκωμένα
Μάλλον οφείλεται στον πόνο αλλά καλύτερα θα ήταν να το πας σε ένα γιατρό.
 
Ο πανικό είναι συνηθισμένος στα κοκατιλ αυτό που μπορείς να κάνεις εσύ είναι να μειώσεις τις πιθανότητες δεν μπορείς να τις εξαλείψεις τελείως.

Το πουλάκι μένει μέσα στο σπίτι; Αν ναι θα πρότεινα ένα φωτάκι νυκτός κατά τη διάρκεια του ύπνου βοηθά το πουλί σε περίπτωση που τρομάξει να μην τραυματιστεί περαιτέρω.

Τα φτερά τα έχει αφαιρέσει το πουλί και είναι ματωμένα στη ριζα;

Μια φωτογραφία θα μας διευκόλυνε αν μπορείς να ανεβάσεις κάποια.

Μάλλον οφείλεται στον πόνο αλλά καλύτερα θα ήταν να το πας σε ένα γιατρό.
Καλησπέρα
Το πουλάκι το βράδυ είναι στην σκάλα πού είναι ήσυχα και δέν ανάβει και το φώς για φωτάκι έχουμε ένα στυλό της ΔΕΗ απ έξω και έχει αρκετό φώς γιατί έχει παράθυρο και περνάει το φώς.
Το φτερό δέν το έχω για να σάς το στείλω σε φωτογραφία αλλά ναι είχε αίμα στην ρίζα τού.
Πως μπορώ να μειώσω τις πιθανότητες να πάθει πανικό και γιατί μού το κάνει τώρα ενώ πρίν από λίγο καιρό δέν το έκανε;
Ευχαριστώ
 
Μηπος πήγατε τώρα πρόσφατα διακοπές ή άλλαξε κάτι στη ζωή σας και στρεσαριστικεκαι γιαυτο παθαιπαι κρισεις;
 
Το συγκεκριμενο ειδος παθαινει νυχτερινο πανικο! αλλα πιο συχνα αλλα πιο αραια! Ειναι ενα χαρακτηριστικο του ειδους! Περα απο το να βαλεις ενα μικρο φωτακι δε μπορεις να κανεις κ πολλα! Και γω που τους εχω φωτακι τυχαινει και παθαινουν!
 
Το συγκεκριμενο ειδος παθαινει νυχτερινο πανικο! αλλα πιο συχνα αλλα πιο αραια! Ειναι ενα χαρακτηριστικο του ειδους! Περα απο το να βαλεις ενα μικρο φωτακι δε μπορεις να κανεις κ πολλα! Και γω που τους εχω φωτακι τυχαινει και παθαινουν!
ΟΚ ευχαριστώ αυτό θα κάνω!
 
Και τι μπορω να κανω για να μην παθενει πανικο;
Διάβασα κάπου και για "λευκό θόρυβο"... Του στυλ απαλός συνεχόμενος θόρυβος (πχ από έναν καθαριστή αέρα) που και δεν το ενοχλεί όταν κοιμάται και καλύπτει ενδεχόμενους άλλους θορύβους.
Επίσης τρομάζουν αρκετά από σκιές.. Καλύτερα να το σκεπάζεις με κανά βαμβακερό ύφασμα και μια χαρά...
 
Back
Top