Γενικά Δώρο παραδήσια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης teo2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

teo2

PB Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
174
Πόλη
Μεταμόρφωση
Θέλω να κάνω δώρο στην μάνα μου δυο παραδείσια (μόνο της μάνας μου δεν θα είναι αλλά λέμε τωρα) έχω ακούσει πως κεληδάν σαν καναρήνια αλλά πιο χαμηλόφωνζα από πόσα € αρχίζουν οι τιμές;
 
Πολύ εξυπνη η ιδέα σου! Από τις καλύτερες που έχω ακούσει και που, μεταξύ μας την εφαρμοζω και εγώ πολύ συχνά!

Αν ενδιαφερεσαι για ζεμπράκια, οι τιμες τους πρέπει να κυμαίνονται απο 10-15 ευρω το ένα. Υπολόγισε στο κόστος σου και ενα μεγαλούτσικο παραλληλόγραμμο κλουβί με τα σχετικά του είδη. Πολλαπλασιάζονται σχετικά εύκολα και γρήγορα για αυτο προνόησε και για το μέλλον!

Το κελαηδισμά τους είναι ενα συνεχόμενο " μπιπ μπιπ μπιπ" σαν να μιλάει τηλέφωνο... 😀
 
άρθρο Ζεμπράκια Zebra Finches είπε:
Τα αρσενικά του είδους ξεχωρίζουν από τα θηλυκά αφενός από το μέγεθός τους που είναι λίγο μεγαλύτερο, αλλά και από το χρωματισμό του φτερώματός τους. Έχουν γκρι πιστιλωτό φτέρωμα με λευκή κοιλιά ενώ το ράμφος και τα πόδια είναι κόκκινα, με ροδακινί μάγουλα. Τα θηλυκά έχουν καφετί υπόξανθο φτέρωμα και πορτοκαλί ράμφος. Τα ανήλικα πουλιά έχουν μαύρο ράμφος. Υπάρχουν ακόμα γύρω στα 20 συνολικά είδη με διαφορετικό χρωματισμό στο φτέρωμα, το οποίο οφείλεται σε μεταλλάξεις από εκτροφείς αλλά και από προσμίξεις μεταξύ διαφόρων ειδών
Διάβασε περισσότερα https://community.petbirds.gr/threads/Ζεμπράκια-zebra-finches-taeniopygia-guttata.1575/
 
Η μάνα μου σεν θέλει γιατί λέει πως σκούζουν σπστικά και πως θέλει κάποιο πουλί που να κελαηδάει! Υπάρχει κάποιο παραδήσιο που να κελαηδάει; και άμα γίνεται τις ίδιες πληροφορίες γι αυτό το είδος συγνώμη
 
Τεο πολύ καλό το δώρο σου! Εαν αρέσουν τα πουλάκια στη μαμα σου πιστευω θα ξετρελαθεί με τα ζεμπράκια. Εινια πολυ μικρά, πιο μικρά κ απο σπουργίτι κ συνήθως "κορνάρουν"δηλαδη δε κελαηδανε οπως τα καναρίνια αλλα κανουν κατι σαν κα.συχνα.υπαρχουν φορές που το αρσενικο αρχιζει ενα ειδος τραγουδιου γιανα προσελκυσει το θηλυκο αλλα κ αυτο ευχαριστο ειναι. Γενικά εινια ζωηρα πουλάκια. Εαν ψαξεις μπορεις να βρεις κ με 10 ευρω. Εγω τοτε που εψαχνα ειχα βρει τιμες απο 8 εως κ 22 ευρω να φανταστεις. Καλο θα ηταν να παρεις ζευαγράκι δηλ ενα αρσενικο κ ενα θηλυκο για να κανουν παρεουλα μεταξυ τους, ειναι κ κοινωνικα πουλακια. Το αρσενικο ξεχωριζει απο το θηλυκο επειδη εχει κοκκινοπορτοκαλι μαγουλακια κ στο στηθος του κατι σαν ριγες, οπως της ζεμπρας. Η θηλυκη εχει κατι σαν δακρυα στα ματια της. Αυτα απο μενα!
 
Τα παραδείσια δεν θα έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα με τα παπαγαλάκια ειδικά αν το κάθε έιδος είναι στον δικό του προσωπικό χώρο ( κλουβί). :)

Καλό θα ήταν πάντως πριν αποφασίσεις την οποιαδήποτε αγορά, να το συζητήσεις διακριτικά με τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας, για να μην δημιουργηθεί θέμα με τον ερχομό των πουλιών.

Αν η μητέρα σου είναι αρνητική για τα παραδείσια και επιμένει για κάποιο πουλί που να κελαηδάει, ένα καναρινάκι είναι η πιό καλή λύση!

Για αλλες πληροφορίες για άλλα είδη πουλιών, δες στα Αρθρα με τα Εξωτικά.
 
Back
Top