Αναπαραγωγή ΕΠΕΙΓΟΝ - Οι νεοσσοί στο πάτωμα

Apostolos1983

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαϊ 2014
Μηνύματα
111
Καλημέρα
Πουλάκια μια εβδομάδας στη φωλιά, δυο συνολικά, χθες τους έβαλα δαχτυλίδια καιη κανάρα κάθισε κανονικά.
Σήμερα το πρωί τα βρήκα κάτω στο πάτωμα.
Φαίνεται να πρόλαβα το μοιράιο. Φαίνεται ξαναλαίω. Δε μπορεί να είμαι σίγουρος.
Τι σκατά έγινε ρε σεις.
Τσατίστηκε η μάνα ή ο πατέρας με τα δαχτυλίδια και πέταξε έξω τα πουλιά;
Κανα δύο ώρες αργότερα θα ήταν ΣΙΓΟΥΡΑ νεκρά.
Τώρα τα ξαναβαλα μέσα και ευτυχώς Δόξα τω Θεώ η μάνα κάθισε και την είδα να τα ταίζει μαζί με τον πατέρα.
Σαν όλα φυσιολογικά. Σαν να μην έγινε τίποτα.
Εγώ όμως ανησυχώ. Πρέπει να φύγω για τη δουλειά και δε ξέρω τι πρέπει να κάνω.
Να βγάλω τον αρσενικό έξω;
Αλλά δε ξέρω αν ήταν αυτός ο δόλιος που τα έβγαλε...
Ευχαριστώ.
 
Συμβαίνει σε μερικά θηλυκά που θέλουν τη φωλιά πολύ καθαρή να πετούν τα δαχτυλίδια σαν βρωμιά από τη φωλιά άσχετα αν έχει το ποδαράκι και συνεπώς το πουλί μέσα σ' αυτό.
Θα πρέπει να είσαι σε απόλυτη επιφυλακή τουλάχιστο μέχρι αύριο γιατί μπορεί να ξαναγίνει...
Αν βρεθεί χρόνος ας διαβάσουμε μερικά σχετικά για να παρουσιαστούμε έτοιμη στην επόμενη προσπάθεια https://community.petbirds.gr/threads/Τα-δαχτυλίδια-των-πτηνών.23463/
Έτσι θα ξέρουμε πως να προετοιμαστούμε και πως να αντιμετωπίζουμε παρόμοια προβλήματα
 
Αρα δεν ήταν ο πατέρας;
Σε λίγο φεύγω για τη δουλειά ρε γαμώτο και έχω συνέχεια εκεί το μυαλό μου.
Πρέπει ΟΡΙΑΚΑ να σώθηκαν αν σώθηκαν.
Ηρθαν και με ξύπνησαν τα παιδιά μές τη χαρά ότι τα πουλάκια βήκαν απ τη φωλιά. Αρχισα να τρέχω πανικόβλητος...
Σε λίγο πρέπει να φύγω.
 
Δόξα τω Θεώ η μάνα κάθισε και την είδα να τα ταίζει μαζί με τον πατέρα.
Σαν όλα φυσιολογικά. Σαν να μην έγινε τίποτα.
Δεν υπάρχει θέμα... μόλις ζεσταθούν όλα κινούνται ομαλά
Βάλε όμως κάποιον να επιτηρεί για να μην τα ξαναπετάξει έξω...
 
Δεν υπάρχει θέμα... μόλις ζεσταθούν όλα κινούνται ομαλά
Βάλε όμως κάποιον να επιτηρεί για να μην τα ξαναπετάξει έξω...

Κυριε Γιαννη, επειδη εγω δεν δακτυλιδωνω και δεν θα μου τυχει ποτε, η μανα νιωθει βρωμια μες την φωλια και την καθαριζει, με αποτελεσμα τα μωρα να βρεθουν εκτος φωλιας, αν καποιος μεριμνήσει και στρωσει στον πατο της φωλιας βαμβακι, πετσετα κατι μαλακο, ωστε να μην χτυπησουν οι νεοσσοι και επισης να ειναι κατι να τους κρατα και ζεστους, η μανα, θα παει στον πατο να ταισει τα μικρα της, ή ειναι βρωμικα τα μικρα;
 
αν καποιος μεριμνήσει και στρωσει στον πατο της φωλιας βαμβακι, πετσετα κατι μαλακο, ωστε να μην χτυπησουν οι νεοσσοι και επισης να ειναι κατι να τους κρατα και ζεστους
Έχουν αμελητέο βάρος και δεν παθαίνουν τίποτε από την πτώση τους.
Μια πετσέτα μπορεί να βοηθήσει τόσο στην πτώση όσο και στο χρόνο που μπορούν να παραμείνουν ζωντανά, αλλά αν τρομάξουν ίσως χαθεί όλη η φωλιά από εγκατάλειψη.
Επίσης η πετσέτα δε λύνει όμως το πρόβλημα...
Με μεγαλύτερη ίσως καθυστέρηση θα πεθάνουν από το κρύο αν δεν τα ζεστάνει η μητέρα τους...
Ασφαλώς, όσο περνούν οι μέρες τόσο αυξάνεται και ο χρόνος ανεξαρτησίας τους και τόσο μειώνεται ο κίνδυνος να βρεθούν έξω από τη φωλιά.
Η μητέρα άλλωστε σταματά το καθάρισμα μετά την 7η μέρα των νεοσσών και σταματά ο κίνδυνος γι αυτά ακόμη και από την πιο καθαρή...,
 
Είχα αντίστοιχο περιστατικό όταν δαχτυλίδωσα νεοσσούς την 5η ημέρα και το πρόβλημα το δημιούργησε ο κάναρος.
Έβαλα πάλι τα δαχτυλίδια την 7η ημέρα και ο κάναρος ασχολήθηκε πολύ λιγότερο, από την 8η ημέρα και μετά όλη η προσοχή του ήταν το τάισμα των νεοσσών.
 
το πρόβλημα το δημιούργησε ο κάναρος.
Αυτή είναι η πρώτη φορά που ακούω κάτι τέτοιο και το θεωρώ σπάνιο έως απίθανο... και στο απόλυτο δεν είναι ο κανόνας.
Η καθαριότητα στη φωλιά είναι κάτι που στα αρσενικά περνά απαρατήρητη..
 
Back
Top