Ασθένειες Είδα στην αμαρα κάτι κίτρινα μικροσκοπικά πράγματα

stelios8977

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2016
Μηνύματα
106
Πόλη
Αθήνα
Χρειάζομαι επιγοντος μια βοήθεια είδα στην αμαρα της κανάρας κάτι κίτρινα μικροσκοπικά πράγματα τι είναι;
Επίσης παρατήρησα και κάτι βάτεματα
Όμως δεν της έχω βάλει φωλιά
Απάντηστε σας παρακαλώ είμαι σε δυλειμα
 
. Στέλιο, για ποιό λόγο τα πουλιά είναι μαζίκαι χωρίς το διαχωριστικό, αν δεν είναι έτοιμα πρωτίστως και αν δεν ενδιαφέρεσαι δευτερευόντως, για αναπαραγωγή;
 
. Στέλιο, για ποιό λόγο τα πουλιά είναι μαζίκαι χωρίς το διαχωριστικό, αν δεν είναι έτοιμα πρωτίστως και αν δεν ενδιαφέρεσαι δευτερευόντως, για αναπαραγωγή;
Δεν τα ξαναβάζω τώρα μάλλον για φέτος για αναπαραγωγή γιατί και στις 3 προηγούμενες γέννες της έκανε άσπορα αυγά. Δεν ξέρω για ποιο λόγο έκανε άσπορα αυγά και έτσι τα άφησα μαζί χωρίς φωλιά
 
Δεν τα ξαναβάζω, φέτος, για αναπαραγωγή.. Και έτσι τα άφησα μαζί χωρίς φωλιά
.. Τότε,το κάθε ένα πουλί στο δικό του κλουβί.. Να ηρεμήσουν για φέτος! Όχι μαζί και κυρίως χωρίς χώρισμα!
 
.. Θα πρέπει να ανβάσεις κάποια φωτογραφία,ώστε όσοι γνωρίζουν, να σε βοηθήσουν..
Μπορείς να μου στείλεις αν μπορείς την σελίδα για να μικρύνει την εικόνα σε διαστάσεις γιατί μου λέει ότι είναι πολύ μεγάλο και επίσης είμαι από ταμπλετ
 
Μπορείς να μου στείλεις αν μπορείς την σελίδα για να μικρύνει την εικόνα σε διαστάσεις γιατί μου λέει ότι είναι πολύ μεγάλο και επίσης είμαι από ταμπλετ
Για τα μεγάλα αρχεία ακολουθείς τις οδηγίες petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/ (στο τέλος)
Για το τάμπλετ δεν ξέρω αν κάνει..
 
Να ορίστε η εικόνα. Σήμερα τράβαγα βίντεο με το κινητό τα καναρίνια και είδα 5-6 βάτεματα.
Τι να κάνω για αυτό;
Επίσης είναι κάτι κακό αυτό που έχει το θυλικο
 

Συνημμένα

  • rsz_1120160513_173916.webp
    rsz_1120160513_173916.webp
    19 KB · Προβολές: 75
Επίσης είναι κάτι κακό αυτό που έχει το θυλικο
Αν υπονοείς τα παράσιτα ναι.
Έριξες κάτι πάνω του;
Να ορίστε η εικόνα. Σήμερα τράβαγα βίντεο με το κινητό τα καναρίνια και είδα 5-6 βάτεματα.
Τι να κάνω για αυτό;
Να μην μπερδεύομε κι απλώνουμε πολύ τα θέματα.
Θα πρέπει να γίνει νέο θέμα.
Εδώ μιλάμε για τα παράσιτα που πιθανόν υπάρχουν στο πουλί...
 
Αν υπονοείς τα παράσιτα ναι.
Έριξες κάτι πάνω;

Να μην μπερδεύομε κι απλώνουμε πολύ τα θέματα.
Θα πρέπει να γίνει νέο θέμα.
Εδώ μιλάμε για τα παράσιτα που πιθανόν υπάρχουν στο πουλί...
Πώς να το κάνω καλά πρίμα είναι να πάθει κάτι σας παρακαλώ κύριε Γιάννη βοηθήστε με
 
Πρώτα θα πρέπει να το απομακρύνεις από το ζευγάρι του κι από κάθε σκέψη για ζευγάρωμα.
Λυπάμαι αν σου χαλάω τα σχέδια αλλά μόνο έτσι μπορείς να σώσεις την κατάσταση.
Θα αγοράσεις κάποιο αντιπαρασιτικό... Θα σου πρότεινα fronline αλλά είναι ακριβό και το κάπως φτηνότερο effipro κάνει την ίδια δουλειά.
Μπορείς όμως αν υπάρχει κάποιος με σκυλάκι να δανειστείς 4 σταγόνες.
Τόσες θα χρειαστείς. Και θα τις βάλεις μία κάτω από την κάθε φτερούγα των πουλιών.
Υπενθυμίζω πως πρέπει να μπουν και τα δυο στην ίδια θεραπεία.
Για ένα μήνα θα μείνει κάθε δερματικό παράσιτο μακρυά.
Αν τώρα αυτά τα κίτρινα είναι ακάρεα των φτερών (ακόμη περιμένω κοντινές φωτογραφίες) θα πρέπει να πάρεις άλλο σκεύασμα.
Μια φωτογραφία αυτών που περιγράφεις ως
κίτρινα μικροσκοπικά πράγματα
θα σώσει την κατάσταση κι εμείς θα καταλάβουμε τι στην ευχή μπορεί να είναι. Ίσως είναι απλά κάπως βρόμισε το φτέρωμα..
Θα πρέπει όμως κι εσύ, να ενημερωθείς σχετικά.
Θα σου προτείνω να διαβάσεις καλά τα παρακάτω.
 
Δεν φαίνεται κάτι από την φωτογραφία.Αυτά τα κίτρινα πραγματάκια κινούντε σαν ζωύφια; Μήπως είναι λερωμένη; Μήπως είναι λίπος στην κοιλιά; Το βλέπεις να ξύνεται το πουλί; Τί σε έκανε να το πιάσεις το πουλί να το τσεκάρεις στην αμάρα;
 
Πάντως απ την φώτο μια χαρά φαίνεται το πουλάκι και μάλιστα είναι πυρωμένο..
 
Πάντως απ την φώτο μια χαρά φαίνεται το πουλάκι και μάλιστα είναι πυρωμένο..

Λοιπόν είχα βάλει φωλιά επειδή παρατήρησα ότι η κανάρα καθότανε μέσα στα πλαστικά που τρώνε και αρκετά μάλλον πολλά βάτεματα. Έβαλα λοιπόν φωλιά προχτές και σήμερα γέννησε ένα αυγό
 
Μπράβο Στέλιο! Δώσε βραστό αυγό με τσοφλι ώμο σουσαμι (λιγο) κ κόκκαλο σουπιας. Αύριο δώσε για λίγες μέρες υδατοδιαλυτο ασβεστιο στο νεράκι της!
 
Μπράβο Στέλιο! Δώσε βραστό αυγό με τσοφλι ώμο σουσαμι (λιγο) κ κόκκαλο σουπιας. Αύριο δώσε για λίγες μέρες υδατοδιαλυτο ασβεστιο στο νεράκι της!
Όντως θα βάλω βραστό αυγό και λίγο ώμο σουσάμι. Κόκκαλο σουπιας έχω μέσα στο κλουβί. Επίσης θα βάλω αύριο και σταγόνες από υδατοδιαλυτο ασβεστιο στο νερό. Ναι όντως έκανα καλά γιατί πείραζε επίσης και το《βρακάκι》που βάζεις γύρω από το κλουβί για να πάρει κλωστές από το λάστιχο που είναι γύρω γύρω πάνω .
Θα κάνω και ωοσκόπηση μετά από επτά ημέρες
 
πείραζε επίσης και το《βρακάκι》που βάζεις γύρω από το κλουβί για να πάρει κλωστές από το λάστιχο που είναι γύρω γύρω πάνω .
Προσοχή γιατί μπορεί με αυτό να χτυπήσει! Είναι τόσο απαραίτητο να έχεις στο κλουβί αυτό το "βρακί" που λέμε;
 
Φιλε μου ανοιγεις θεμα για τα παρασιτα που αυτο επρεπε να σε απασχολεί και βαζεις φωλια; Εχει τα παρασιτα και την βάζεις για αναπαραγωγη; Δεν σε νοιαζει αν ρισκαρεις την ζωη του καναρινιου;
 
Παιδιά μήπως επειδή η κανάρα μαδούσε το πλαστικό περίβλημα του κλουβιού, αυτά που είδε στην αμάρα της ήταν κομματάκια από το λαστιχάκι που έχει περιμετρικά;
 
Φιλε μου ανοιγεις θεμα για τα παρασιτα που αυτο επρεπε να σε απασχολεί και βαζεις φωλια; Εχει τα παρασιτα και την βάζεις για αναπαραγωγη; Δεν σε νοιαζει αν ρισκαρεις την ζωη του καναρινιου;
Πρώτον η κανάρα δεν έχει κάτι γιατί ήταν εκείνη την χρονική στιγμή απλά λερωθηκε την κοίταξα μετά από εκείνη την ώρα έρθετε φορές και δεν είχε τίποτα
Παιδιά μήπως επειδή η κανάρα μαδούσε το πλαστικό περίβλημα του κλουβιού, αυτά που είδε στην αμάρα της ήταν κομματάκια από το λαστιχάκι που έχει περιμετρικά;
Μάλλον ναι συμφωνώ μαζί σου γιατί μετά δεν υπήρχαν και επίσης δεν την έπιασε φαγούρα πότε!
 
Back
Top