Γενικά Είδη διακοσμητικών ορνίθων

thanasis2016

PB New Member
Εγγραφή
2 Νοε 2016
Μηνύματα
106
Πόλη
Διδυμότειχο
australorp: διακοσμητικές-αυγοπαραγωγης-κρεατοπαραγωγης

AUSTRALORP.webp

araucana: διακοσμητικές-αυγοπαραγωγης

ARAUCANA.webp

braekel:διακοσμητικές-αυγοπαραγωγης

BRAEKEL.webp

brahma: διακοσμητικές-αυγοπαραγωγης-κρεατοπαραγωγης

BRAHMA.webp

cochin: διακοσμητικές-αυγοπαραγωγης-κρεατοπαραγωγης

COCHIN.webp

faverolle: διακοσμητικές-αυγοπαραγωγης-κρεατοπαραγωγης

FAVEROLLE.webp

(οι εικονες οπου χρησιμοποιήθηκαν ειναι απο το google images)
 
Καλησπέρα Θανάση, αυτές γιατί δεν τρώγονται;
και οι Braekel;
καλησπέρα! Δεν είναι βρώσιμες εξαιτιας του ότι έχουν πολλή σκληρό κρέας και το περισσότερο εσωτερικό είναι κοκάλα!
 
καλησπέρα! Δεν είναι βρώσιμες εξαιτιας του ότι έχουν πολλή σκληρό κρέας και το περισσότερο εσωτερικό είναι κοκάλα!
Ουαυ! Δεν το γνώριζα αυτό! Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες!
 
καλησπέρα! Δεν είναι βρώσιμες εξαιτιας του ότι έχουν πολλή σκληρό κρέας και το περισσότερο εσωτερικό είναι κοκάλα!
Σε ευχαριστώ. Ξέρεις αν έχουν και διαφοροποιήσεις στα αυγά τους ή είναι πάνω κάτω όλα ίδια απο πλευράς σύστασης;
Επίσης μου έχουν αναφέρει μια κότα που κάνει πάρα πολύ μικρά αυγά,έχεις κάτι υπόψιν;
 
Σε ευχαριστώ. Ξέρεις αν έχουν και διαφοροποιήσεις στα αυγά τους ή είναι πάνω κάτω όλα ίδια απο πλευράς σύστασης;
Επίσης μου έχουν αναφέρει μια κότα που κάνει πάρα πολύ μικρά αυγά,έχεις κάτι υπόψιν;
για διαφορα στα αυγα, δεν ξερω κατι αλλα η κοτα η οποια κανει πολυ μικρα αυγα ειναι η rose comp (νανακι) εαν το εχεις
ακουστα ομως δεν ειναι βρωσιμη ουτε αυτη:D να μια φωτο


ROSE COMP ROOSTER.webp
 
για διαφορα στα αυγα, δεν ξερω κατι αλλα η κοτα η οποια κανει πολυ μικρα αυγα ειναι η rose comp (νανακι) εαν το εχεις
ακουστα ομως δεν ειναι βρωσιμη ουτε αυτη:D να μια φωτο


View attachment 46156

Αυτή η κότα που κάνει τα πολύ μικρά αυγά μοιάζει με κόκορα. 🙄
 
αυτές τις κότες μπορεί να τις βρει κανείς στην Ελλάδα;

Μπορείς. Έχω έναν φίλο που τις έχει σχεδόν όλες τις παραπάνω. Έχει πολλούς που τις έχουν μεράκι και τις εκτρέφουν.
 
Αυτή η κότα που κάνει τα πολύ μικρά αυγά μοιάζει με κόκορα. 🙄
Βασικά δεν μπόρεσα να βρω φωτο που να έχει θυληκο εκείνη την στιγμή😛

αυτές τις κότες μπορεί να τις βρει κανείς στην Ελλάδα;
Εδώ σε έχω! http://www.kounker.gr/categories.asp?catid=970
 
Μπορείς. Έχω έναν φίλο που τις έχει σχεδόν όλες τις παραπάνω. Έχει πολλούς που τις έχουν μεράκι και τις εκτρέφουν.
Το έχω παρατηρήσει, παράξενα χούγια έχουν οι φίλοι σου! 🙂...όχι πως εσύ δέν... 😀!
Έχω ένα γνωστό κτηνίατρο στα Μέγαρα που κάνει χρόνια μελέτη πάνω στις κότες με τα μικρά αυγά.Αυτό που φτάνει στα αυτιά μου μέσω τρίτων είναι πως τα συγκεκριμένα αυγά είναι μπόμπα! Θα μάθω και θα σας πώ. 😉
 
Νομίζω ότι οι americana που μοιάζουν με τίς araucana. είναι μικτής χρήσης; Και πού μπορούμε βρούμε americana;
 
Back
Top