Γενικά Είμαι ο Μητσάκος, το νέο μωρό κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Letkoy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Letkoy

PB New Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2019
Μηνύματα
220
Γεία σας το όνομα μου είναι Μητσάκος ειμαι το καινουριο μωρο (ετσι ακουσα που με φωνάζουν οι γονεις μου δεν ξέρω γιατι. Αλλα σίγουρα υπάρχει λόγος μιας και όταν με φωνάζουν ετσι αρχίζουν να παίρνουν μια περιεργη φάτσα και κλαίνε!

Με φέρανε εχθές το απόγευμα στο καινούριο μου σπίτι. Πρίν βρισκομουνα σε ένα σπίτι που ήταν ενα κύριος που με φρόντιζε και με ταιζε στην αρχη κρέμα και μετα απο το χερι του φαι.

Εχθές ήρθε ενας κύριος με το γιο το και ζητήσανε να με πάρουνε. Με κοιτούσαν καλα καλα γιατι ειμαι μικρούλης ακόμα ( 65 ημερών ). Ημουνα φρόνιμος όταν ήρθανε και ανεβηκα κατευθείαν στο χέρι τους. Και οι δύο κάνανε σαν τρελοι απο την χαρά τους.

Όταν πήγα στο καινούριο μου σπίτι μου άρεσε πολύ γιατι με είχαν συνέχεια αγκαλια πήγαινε απο το ένα χέρι στο άλλο. Μου είχαν βάλει και καλοριφέρ για να μην κρυώνω. Μου βάλανε και ωραία τροφή και παιχνίδια. Νομίζω ότι είναι λίγο υπερπροστατευτικοί μαζί μου ελπίζω να περάσω καλά σε αυτο το σπίτι γιατι νομίζω ότι θα μου κάνουν όλα τα χατήρια.
Σας βάζω και μερικές φωτο για να δείτε τι κορμάρα και τι κουκλί είμαι!
[automerge]1580997664[/automerge]
τι κουκλακι που ειμαι
[automerge]1580998061[/automerge]
και προφιλ παρακαλω
 

Συνημμένα

  • μητσακος.webp
    μητσακος.webp
    48,6 KB · Προβολές: 64
  • μητσακος 2.webp
    μητσακος 2.webp
    33,5 KB · Προβολές: 64
Τελευταία επεξεργασία:
Καλορίζικος! Εγώ θα πω κατευθείαν για τα πρακτικά του θέματος. Έχετε κάνει άριστο πλύσιμο (καυτό νερό, ξίδι, σόδα, ειδικό καθαριστικό) και στέγνωμα στα πάντα που χρησιμοποιούσε το προηγούμενο πουλί; Αν υπάρχουν επιφάνειες στο σπίτι που καθόταν το άλλο και παίζει να υπάρχει καμια μικρή ξεραμένη κουτσουλιά και να μην την έχετε πάρει χαμπάρι καλύτερα να ξαναελέγξετε.

Επίσης (αν και δεν με αφορά) τόσα ονόματα υπάρχουν κι άλλα τόσα που δεν υπάρχουν μπορείτε να δημιουργήσετε, γιατί του δώσατε το όνομα του άλλου που πέθανε; Ένα καινούριο μικρό πλασματάκι είναι για να φέρνει χαρά, όχι δάκρυα.
 
Καλορίζικος! Εγώ θα πω κατευθείαν για τα πρακτικά του θέματος. Έχετε κάνει άριστο πλύσιμο (καυτό νερό, ξίδι, σόδα, ειδικό καθαριστικό) και στέγνωμα στα πάντα που χρησιμοποιούσε το προηγούμενο πουλί; Αν υπάρχουν επιφάνειες στο σπίτι που καθόταν το άλλο και παίζει να υπάρχει καμια μικρή ξεραμένη κουτσουλιά και να μην την έχετε πάρει χαμπάρι καλύτερα να ξαναελέγξετε.

Επίσης (αν και δεν με αφορά) τόσα ονόματα υπάρχουν κι άλλα τόσα που δεν υπάρχουν μπορείτε να δημιουργήσετε, γιατί του δώσατε το όνομα του άλλου που πέθανε; Ένα καινούριο μικρό πλασματάκι είναι για να φέρνει χαρά, όχι δάκρυα.
Φοίβο μου σε ευχαριστώ για τις τόσες πληροφοριες που μου δώσατε. Τα παιδιά ήθελαν να του δώσουν το ίδιο ονομα παρόλο που δεν του μοιάζει με το Μητσακο τον πρώτο
Όσο για την καθαριότητα τα έτριψα τα πάντα με καυτό νερό με ξύδι παντου. Το μωρό μας είναι ήδη 4 μέρες σπίτι φαίνεται ότι είναι ταισμένο απο χέρι γιατί ανεβαίνει πάνω στο χέρι μας Με το νερό δυσκολευόμαστε να πιει από την ποτίστρα. Αυτές τις μέρες μελετάει τον χώρο έχει κάνει απόπειρες για να πετάξει αλλά γενικά είμαστε πολύ υπερπροστατευτικόι και δεν τον αφήνουμε γ8ατι έχει κομμένο και τον ένα φτερό. Είναι σαν να έχουμε ένα μωρό σπίτι. Ακόμα προσπαθούμε να καταλάβουμε πως έσβησε ο Μήτσος μας και από τι. Είμαστε πολύ προσεκτικοί με το τσιμπάει και κυρίως να μην φάει ίνες απόο κλωστές. Ο προηγούμενος κτηνίατρος μας είπε ότι πιθανότατα την πάτησε από σκοίνι που είχαμε για κούνια. Δεν πρόκειται να μάθουμε ποτέ!
 
Καλα... Εχουμε τρελαθεί όλοι με το μωρό μας. Εχει αρχίσει να εξοικειώνεται με τον χώρο. Κάθε πρωί του βάζω καθαρό νεράκι καινούρια τροφούλα. Αν δεν του ανοίξω την πόρτα μου φωνάζει για να ανοίξω και να βγεί έξω. Μέχρι να φτιάξω ενα καφέ και να ετοιμάσω τον μικρό για να φύγει στο σχολείο ο "μελένιος μου" ψάχνει να μας βρεί και αρχιζει να πετάει πρός την κουζίνα για να δεί που είμαστε.

Του βγάλαμε και πατήθρες εξω απο το κλουβί για να κάθεται. Μας έχει πάρει τα μυαλα κυριολεκτικά.

Σήμερα του εβαλα φρυγανιά σικάλεως και της άλλαξε τα φώτα.

Το ντοκουμέντο είναι παρακάτω..
 
@Letkoy καλησπέρα και καλό μήνα. Ελπίζω να είναι καλά ο Μητσάκος :)
Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ και βλέπω ότι ειστε ευχαριστημένοι από εκεί που τον πήρατε, θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες για τον εκτροφέα; Ευχαριστώ πολύ.
 
Back
Top