Γενικά Είμαι σε δίλλημα, να αγοράσω ζευγάρι κοκατίλ ή lovebirds;

ηρακλης

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιουλ 2009
Μηνύματα
71
Πόλη
Αθήνα
μετα απο πολες ωρες διαβασματος στο site αποφασισα να αγορασω 1ζευγαρι κοκατιλ η Lovebirds, σε λιγες μερες γιριζω απο διακοπες και ειμαι σε διλιμα δεν κσερω πιο απο τα 2 ιδι παπαγαλον να παρω☹ απο οτι εχω ακουσι λενε ειναι καλιτερα να παρω προτα το 1 και μετα το αλλο γειατι ετσι 8α ειναι πιο ευκολι η εκσιμεροσι τους οντοσ αυτο ισχυει;και κα8ε αλλη σινβουλι δεκτι ευχαριστο:)
 
αν εχεις ενα μονο πουλι εξημερωνετε πιο ευκολα παρα να εχεις δυο.
εγω θα σου πρωτεινα να παρεις κοκατιλ γιατι τα λοβμπερντ ειναι πιο κοινονηκα και πρεπει να ειναι 2
και απο τη ξερω τα κοκατιλ ειναι πιο ευκολα στην εξημερωση.
 
πάρε ταϊσμένο στο χέρι.
μπορεί να πληρώσεις περισσότερα, αλλά αξίζει τα λεφτά του.
κι αν είσαι και αρχάριος, δεν είναι και παιχνιδάκι η εξημέρωση, ότι είδος και να διαλέξεις.
 
δεν 8ελω να παρω ταισμενο στο χερι ο λογος δεν ειναι οικονομικος αλλα ι εμπιρια που αποκτας 🙂 γεια να καταλαβι καπιος το φιλο του κοκατιλ πιες ειαι οι διαφορες απο το αρσενικο στο 8υληκο;και τι 8α μου προτινατε να παρο προτα αρσενικο η θυλικο η το ιδιο ειναι οπιο και να παρης;
 
στα μωρα κοκατιλ ειναι πολυ δυσκολο να καταλαβεις το φυλο, στα ενηλικα ειναι ποιο ευκολα τα πραγματα...

παρε πρωτα ενα... Εξημερωσε το... Και μετα περνεις και το δευτερο...
 
πάρε ένα απογαλακτισμένο μωρό.
είναι αρκετά μικρό για να το διαχειριστείς αλλά αρκετά μεγάλο ώστε να μη σου πεθάνει.
 
Εσυ θες να τα εκπαιδευσεις η θες να παρεις ενα ζευγαρι και αργοτερα να τα ζευγαρωσεις; Αν θες το πρωτο τοτε παρε μονο ενα.Αν παρεις δυο θα ειναι πολυ δυσκολη η εξημερωση τους.

γεια να καταλαβι καπιος το φιλο του κοκατιλ πιες ειαι οι διαφορες απο το αρσενικο στο 8υληκο;

 
ξερι κανεις που μπορω να βρω ενα απογαλακτισμένο μωρό κοκατιλ στιν περιοχη τις α8ηνας; γτ στα πετ που ειχα ροτιση μου ειπαν οτι δεν εχουν☹



φιλε φοτι 8ελω να παρω 1 κοκατιλ γεια σιτροφια και αν τα παμε καλα μαζι μετα 8α ει8ελα να παρω το σιντροφο του και αν αποκτισω τιν καταλιλι εμπιρια γτ να μιν αποκτισουμε και απογονουσ:)
 
ως τώρα τα περισσότερα pet shop που έχω δει, έχουν πολύ ταλαιπωρημένα πουλιά.
Γιατί δεν ζητάς από έναν breeder; θα ζητήσεις ένα μεγαλωμένο από τους γονείς, κι αν δεν έχει, ζήτα να σου κρατήσει ένα από την επόμενη γένα του.
 
φιλε φοτι 8ελω να παρω 1 κοκατιλ γεια σιτροφια και αν τα παμε καλα μαζι μετα 8α ει8ελα να παρω το σιντροφο του και αν αποκτισω τιν καταλιλι εμπιρια γτ να μιν αποκτισουμε και απογονουσ:)


Παρε την χρυση ευκαιρια. Κατα καιρους υπαρχουν πολλοι ιδιωτες που πουλανε μωρα cockatiel, Lovebirds κλπ
 
σε περιπτοση που παρω απο πετ η ταφτοτιτα π 8α εχει στο ποδαρακι του τι 8α σιμενι;
 
σε περιπτοση που παρω απο πετ η ταφτοτιτα π 8α εχει στο ποδαρακι του τι 8α σιμενι;

Μπορει το πουλι που θα παρεις απο το pet shop να μην εχει δαχτυλιδι.

Το δαχτυλιδι δηλωνει την χωρα προελευσης του πουλιου, τον κωδικο εκτροφεα,(σε περιπτωση που θες να μαθεις το ιστορικο του πουλιου) και τον αυξων αριθμο του πουλιου.
 
αν δεν εχει δαχτθλιδι ειναι κακο; Τι 8α μου προτιατε να παρω ενα κοκατιλ που να εχει 100% δαχτιλιδη;
 
αν δεν εχει δαχτθλιδι ειναι κακο; Τι 8α μου προτιατε να παρω ενα κοκατιλ που να εχει 100% δαχτιλιδη;


Αν θες να μαθεις την ηλικια του θα πρεπει να εχει δαχτυλιδι. Εμενα κανενα μου πουλι δεν εχει δαχτυλιδι αλλα δεν αλλαζει κατι μ' αυτο. Ολα ειναι υγιεστατα.
 
Στη θεση σου θα επαιρνα τα Lovebirds. Ειναι πιο χαριτωμενα.
ΟΧΙ οτι τα κοκατιλ δεν ειναι αλλα θα τα προτιμουσα...

ΦΙΛΙΚΑ vic!
 
και εγω το ιδιο, δεν μετανιωσα καθολου την αγορα του Lovebird μου, απλα αν θελεις καποια στιγμη να σου εξημερωθει να παρεις ενα, οταν ερθει αυτη η στιγμη μπορεις να κανεις τοτε πειραμα για ενα δευτερο αν το δεχτει το πουλακι σου. Φυσικα εαν δεν το δεχτει πρεπει να εχεις μεριμνησει να βαλεις το 2 πουλακι σε αλλο χωρο η να το δωσεις πισω. κατα τα αλλα ειναι πανεξυπνο πουλι κα προσωπικα απο κατηγορια μικρων πουλιων για μενα εχει το ωραιοτερο προσωπακι
 
εγω λεω να παρεις κοκατιλ ειναι καλυτερα και πιο χαριτωμενα και ιδανικη συντροφια...:Ρ
 
Back
Top