Γενικά Είμαι φοιτητής και σκέφτομαι να πάρω Zako

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kokh19
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kokh19

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2009
Μηνύματα
1
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους. Διαβαζα σχετικα αρθρα στο φορουμ για επιλογη και αγορα παπαγαλου και κατεληξα στο ειδος ζακο. Φοιτητης ειμαι σε ενα μικρο διαμερισμα και πιστευω πως θα τα βολεψω με τη τιμη. Το θεμα ειναι αν αυτο θα βολευτει.. Παρεα θα εχει παντως ολη μερα.. Οποιαδηποτε απαντηση πολυτιμη
 
Αν έχεις εξετάσει όλα τα δεδομένα και πιστεύεις ότι μπορείς τότε προχώρα. Να σου θυμήσω όμως ότι έχεις μπροστά σου το στρατιωτικό, την αναζήτηση εργασίας και τις πολλές ώρες εργασίας που συνεπάγετε ο πρώτος καιρός καθώς και τη δημιουργία οικογένειας. Πρέπει να λάβεις σοβαρά υπόψην σου ότι οι παπαγάλοι αυτοί ζουν πολλά-πολλά χρόνια (50-70) που σημαίνει ότι θα πρέπει να τον έχεις για μια ζωή. Έτσι θα πρέπει να σκεφτείς όχι μόνο την τωρινή σου κατάσταση αλλά και την πιθανή μελλοντική σου εξέλιξη.

... Και κάτι άλλο, μη γράφεις με κεφαλαία γράμματα. Σε ακούμε και χωρίς να φωνάζεις.
Αυτό ισχύει για όλα τα forum διεθνώς -> Κεφαλαία γράμματα = φωνάζω
 
Εξαιρετική επιλογή, σε νοιάζεται, θα αφοσιωθεί σ'εσένα, προσέχει κάθε σου κίνηση, ζητά χάδια, ρωτά που πάς, σε μαλώνει όταν χάνεσαι από το οπτικό του πεδίο, με υπομονή σε περιμένει όταν φεύγεις και στην επιστροφή, σου μιλάει ασταμάτητα, και είναι μεσ'την τρελλή χαρά! Ενθουσιάζεται, λέει σκοπούς, κάνει νάζια! Καλό που έχει παρέα όλη μέρα, όπως λες, απαραίτητο θα'λεγα, αρκεί να σκεφθείς μετά τη σχολή σου που θα βρίσκεται! Και επειδή είναι σύντροφος ζωής (όχι για μικρό διάστημα), πρέπει να κανονίσεις - προσαρμόσεις τη ζωή σου, περιλαμβάνοντάς το και αυτό στην οικογένειά σου! Πάντως τη φροντίδα που ζητά θα στην ανταποδώσει στο πολλαπλάσιο με τη χαρά, αγάπη, ξεγνοιασιά & γλύκα που χαρίζει!
 
Επειδή και εγώ είμαι φοιτήτρια -μόλις τελείωσα για την ακρίβεια- θα σου πω ότι θέλει πολλή σκέψη. Δεν είναι μόνο το οικονομικό για την αγορά του, αλλά και όλα τα υπόλοιπα.. Ας πούμε τις προάλλες αγόρασα ένα σακουλάκι pellets και έδωσα 15€. Επίσης χρειάζεται συχνά να του αγοράζεις παιχνίδια και να του τα ανανεώνεις για να μη βαριέται και επίσης σκέψου το πρόβλημα όταν θα θέλεις να φέρεις κόσμο στο σπίτι σου και φυσικά θα γίνεται κάποια φασαρία τα βράδια. Το πουλί θα πρέπει να έχει συγκεκριμένες και σταθερές ώρες ύπνου σε σκοτάδι και χωρίς πολλούς θορύβους! Αν το διαμέρισμά σου είναι μονόχωρο, ξανασκέψου το! Ανελειπώς θα πρέπει να του κάνεις κάθε μέρα μια σαλάτα με φρέσκα φρούτα και λαχανικά. Εγώ προσωπικά υπήρχαν φορές που ας πούμε στερείθηκα μια έξοδο μου για να του πάρω ένα παιχνίδι ή την τροφή του. Όταν είσαι φοιτητής και τα 30€ το μήνα είναι ένα έξοδο όπως και να έχει, για εμένα τουλάχιστον. Αν είσαι τύπος που λείπει συχνά από το σπίτι του, δηλαδή φέυγει πρωί και γυρίζει βράδυ, μην το σκέφτεσαι με τίποτα να τον πάρεις. Επίσης πρέπει να σκεφτείς και το ταξίδι τις επιστροφής που θα κάνεις για να πας στους δικούς σου.. Φαντάζομαι δεν έχεις μεταφορικό δικό σου μέσο. Αν έχεις τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλιώς εγώ σκέψου τον βάζω σε κουτάκι μεταφοράς για τρωκτικά μιας που είναι πολύ μικρότερος από έναν Ζακό, και τον κρύβω σε μια μεγάλη χαρτοσακούλα, για να μη τον δει ο οδηγός λεοφορείου και μου πει να τον βάλω στις αποσκευές.. Βέβαια είμαι τυχερή γιατί δεν φωνάζει κιόλας.. Έναν Ζακό θα πρέπει να τον βάλεις σε ένα κουτί για γάτες. Κάτι εμφανώς πιο μεγάλο! Δεν θα αντέχξει κάτω στις αποσκευές, το μόνο σίγουρο. Οι θερμοκρασίες είναι πολύ χαμηλές.. Αν τα σκεφτείς όλα αυτά, εγώ είμαι μαζί σου στην αγορά. Έχεις να κάνεις με πανέξυπνα πλάσματα! 😉
 
Αν έχεις εξετάσει όλα τα δεδομένα και πιστεύεις ότι μπορείς τότε προχώρα. Να σου θυμήσω όμως ότι έχεις μπροστά σου το στρατιωτικό, την αναζήτηση εργασίας και τις πολλές ώρες εργασίας που συνεπάγετε ο πρώτος καιρός καθώς και τη δημιουργία οικογένειας. Πρέπει να λάβεις σοβαρά υπόψην σου ότι οι παπαγάλοι αυτοί ζουν πολλά-πολλά χρόνια (50-70) που σημαίνει ότι θα πρέπει να τον έχεις για μια ζωή. Έτσι θα πρέπει να σκεφτείς όχι μόνο την τωρινή σου κατάσταση αλλά και την πιθανή μελλοντική σου εξέλιξη.
 
Back
Top