Ασθένειες Είναι άρρωστος και ο Θόδωρας το καναρίνι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikolina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikolina

PB Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2020
Μηνύματα
424
Πόλη
Κεφαλονιά
Καλησπερα! Εχω δυο καναρίνια ζευγάρι, στο ίδιο κλουβί, έχουν 4 αυγά και η θηλυκια κλωσσαει στη φωλιά από την προηγουμενη Τετάρτη. Παρατήρησα από χτες τον αρσενικό ότι κάθεται αρκετά στον πατο του κλουβιου. Τρώει κανονικά, πινει νερό αλλά φαίνεται λίγο αδιαθετος χωρίς πολυ όρεξη. Και είναι όχι φουσκωμένους, αλλά εξεχουν λίγο τα φτερά του.. Νομίζω ότι ανασαίνει και λιιιιγο πιο γρήγορα.
Διάβασα αρκετά, κοίταξα και την κοιλιτσα του η οποία φαίνεται μια χαρά. Ένας κυριος στην περιοχή μου που πουλαει προιοντα και έχει γνώσεις μου είπε για άσθμα και μου εδωσε το asminine της tafarm.
Τι μπορεί να είναι; υπάρχει πιθανοτητα να είναι από το κλουβί που έμεινε 5 μερες ακαθάριστο για να μην ενοχλήσω τη θηλυκια; επίσης τον είδα 2 φορές που έκανε κουτσουλιά σαν σκέτο νερό,

Η κοιλιτσα του
[automerge]1615383627[/automerge]
Οι κουτσουλιες του, αφου καθάρισα το κλουβί. Παλιά δεν ήταν τόσο νερουλες.
[automerge]1615384043[/automerge]
Και ο θοδωρας μου! Εδώ φαίνονται λίγο τα φτερακια του που είναι ορθια
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    24,7 KB · Προβολές: 28
  • 2.webp
    2.webp
    24,5 KB · Προβολές: 28
  • 3.webp
    3.webp
    24,9 KB · Προβολές: 29
  • 4.webp
    4.webp
    18,9 KB · Προβολές: 29
Στις φωτο δεν βλεπουμε την κοιλια ουσιαστικα αλλα το στρωμα λιπους στο σημειο.
Καλο θα ήταν δούμε ποσο λιπος εχει σε στερνο και λαιμο.
Τι διατροφή τους κανεις?
 
Συνηθως κατα την διαρκεια της αναπαραγωγης επειδη τα αρσενικα ταιζουν και τα θηλυκα και τους νεοσσους κουραζονται και καθονται στο πατωμα !
Ακόμα δεν έχουν βγει τα μωρά και η θηλυκια βγαίνει από τη φωλιά και μπαίνει αυτός, σπάνια έχω δει να την ταίζει,
[automerge]1615404044[/automerge]
@Tony Forpus είχα δει κάτι φωτογραφίες που φαίνεται μωβ το σημείο, όποτε θεώρησα ότι είναι αρκετό όπως την έβγαλα,
Όλοχρονικα μίγμα σπόρων της Manitoba, τώρα τον τελευταίο μήνα τους βάζω και λίγη από την prestige premium, αυγότροφή τους έβαζα 1 φορά την εβδομάδα την cede και έβαζα φρουτο διαφορετικό μια με δυο φορες την εβδομάδα. Πριν την αναπαραγωγή τους έδωσα της tafarm το Aidonine και 6 μέρες πριν κάνει το πρωτο αυγο ενα ασβέστιο που είχα διαβάσει ότι είναι καλό, δεν έχω τώρα το μπουκαλάκι, ένα πορτοκαλι, και κάθε μέρα τους έβαζα αυγό βραστό μέχρι να κάνει το τελευταίο αυγό.
Το μόνο που με υποψία ζει είναι ότι εδώ και μια εβδομαδα έβαλα στο κλουβί ψειροσκονη , την pinex powder και διάβασα καπου ότι μπορεί και αυτό να τους κάνει άσθμα ☹️😕
Δεν ξέρω αν μπορει να φταίει και η καθαριότητα του κλουβιου, γιατί πρωτη φορα τα αφησα 5_6 μέρες, για να μην την ενοχλήσω από τη φωλιά,
Πάντως βγάζει κοτσυλιες λες και είναι σκέτο νερό, και κάθε βράδυ βγαίνει η θηλυκια από τη φωλιά και τον κυνηγάει με λυσσα,
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δυστυχως δεν έχω γνώσεις για να βοηθήσω, αλλά πραγματικά εύχομαι να μην είναι τίποτα κι ο Θοδώρας σύντομα να είναι πάλι ένα χαρούμενο κι ενεργητικό καναρινακι!
 
Δυστυχως δεν έχω γνώσεις για να βοηθήσω, αλλά πραγματικά εύχομαι να μην είναι τίποτα κι ο Θοδώρας σύντομα να είναι πάλι ένα χαρούμενο κι ενεργητικό καναρινακι!
Θα έλεγα να αλλάξεις το χαρτί ώστε να παρακολουθήσεις τις κουτσουλιές του αν είναι ακόμα σκέτο νερό ή έχουν και στερεά.
 
@ianos Φιλε Γιαννη μαλλον μας μπέρδεψες λογω ονομάτων, το μηνυμα παει στη Νικολινα. Ωστοσο αυτό που έγραψες ειναι χρήσιμο για ολους όσους έχουν ανησυχία για την υγεία των πτηνών τους.
 
@ianos έχει και στέρεες, κανονικό χρώμα, απλά τον εχω πετυχει 2 φορές που ρίχνει διάφανο σκέτο, απλά δε θέλω να τον ξανά βγάλω να δω την κοιλιά του, γιατί αργώ να το κάνω και χτες που τον έβγαλα η κανάρα άφησε τη φωλιά για αρκετή ώρα μέχρι να τον βάλω,
Αυτό που μου κάνει εντυπωση, που γίνεται τις τελευταίες μέρες, είναι ότι όταν βγαίνει η κανάρα από τη φωλιά τον κυνηγάει συνέχεια επιθετικά, που το έκανε μόνο τις 2 πρωτες μέρες που τα έβαλα μαζί στο κλουβί, μήπως αυτή τον ενοχλεί και είναι έτσι, γιατί γενικά το πουλι δε φαίνεται άρρωστο,
 
Back
Top