Ασθένειες Είναι άρρωστος νεοσσός που φουσκώνει ή απλά κοιμάται;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xaxo4
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xaxo4

PB Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.318
Πόλη
Ραφήνα
καλησπέρα στη παρέα. Έχω 3 νεοσσους 22 ημερών, εξωτερικά..όλα καλά πήγαιναν ώσπου από χτες ένας νεοσσος κάθεται ολοένα και πιο συχνα στον πάτο.. Τώρα έχει το κεφαλάκι στα φτερά και δεν φαίνεται καθόλου καλά.. Είναι μαζί οι γονείς και τα άλλα 2 μικρά.. Δεν δείχνούν κάτι.. Τι να κάνω; Είναι άρρωστο ή απλά κοιμάται; Πως να προφυλάξω τα άλλα; Ευχαριστω..
 
Βλέπεις να τον ταΐζουν οι γονείς; Δεν είναι περίεργο για πουλάκια 22 ημερών να ρίχνουν έναν ύπνο όποτε κουράζονται κατά τη διάρκεια της μέρας. Το βασικό είναι να τρέφεται. Επίσης μια ακόμα ερώτηση, η ουρά του πως είναι; Την έχει ανοιχτή σαν βεντάλια;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Θα σου έλεγα και εγώ με την σειρά μου να δεις αν το ταΐζουν οι γονείς. Βρασμένο αυγό και μήλο έχεις μέσα στην ζευγαρώστρα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
καλησπέρα στη παρέα. Έχω 3 νεοσσους 22 ημερών, εξωτερικά..όλα καλά πήγαιναν ώσπου από χτες ένας νεοσσος κάθεται ολοένα και πιο συχνα στον πάτο.. Τώρα έχει το κεφαλάκι στα φτερά και δεν φαίνεται καθόλου καλά.. Είναι μαζί οι γονείς και τα άλλα 2 μικρά.. Δεν δείχνούν κάτι.. Τι να κάνω; Είναι άρρωστο ή απλά κοιμάται; Πως να προφυλάξω τα άλλα; Ευχαριστω..
Συνεχίζεις την παρακολούθηση χωρίς εφησυχασμό...
Σίγουρα ο ύπνος χρειάζεται στα μικρά... Δίνει υγεία, αλλά ο πολύς ύπνος δείχνει προβλήματα υγείας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
έχω κάθε μέρα φρεσκό, αυγό και μήλο στη ζευγαρώστρα και συσκευασμένο μείγμα τροφής.. Κάθεται μαζεμένο κάτω όποτε δεν παρατηρώ καλά αν το ταίζουν.. Προβληματίζομαι γιατί οι άλλοι δύο μικροί είναι ενεργητικοί..η ουρά του είναι κάτω μιας που είναι μαζεμένο.. Μπορώ να κάνω κάτι προληπτικά; Μήπως κινδυνεύουν τα άλλα; Παρατηρείται θνησιμότητα σε τέτοια ηλικία μικρών; Ευχαριστω
 
Γιατί δεν προσπαθείς να το ταΐσεις λίγο να δεις μήπως είναι ατάιστο;
 
πως να τον ταίσω;δεν το έχω ξανακάνει.. Μέχρι τώρα τάιζαν κανονικά οι γονείς. Έχουν λίγες μέρες όμως που είναι εκτός φωλιάς υα μικρα
 
Βαλε σε μια αυγοθηκη μισο καλοβρασμενο αυγο, βαλε το χερι σου μεσα στο κλουβι και αστο εκει σταθερα να δεις μηπως ερθει. 22 ημερων νομιζω ειναι λιγο μεγαλο για να αρχισεις ταισμα.

@misalouris help!
 
πως να τον ταίσω;δεν το έχω ξανακάνει.. Μέχρι τώρα τάιζαν κανονικά οι γονείς. Έχουν λίγες μέρες όμως που είναι εκτός φωλιάς υα μικρα
Δεν είναι κάτι μη φυσιολογικό να κόβουν το τάισμα οι γονείς για να αναγκάσουν τα μικρά να φάνε μόνα τους...
Είναι αδύνατο (απίθανα δύσκολο) να δώσεις τροφή για πρώτη φορά σε 22 ημερών νεοσσό. Να παρακαλάμε να το ταΐσουν οι γονείς του... και νομίζω αν δεν κάνουμε παρεμβολές στο έργο τους πως θα το κάνουν..
 
ευχαριστώ για τις συμβουλές, πάντως το πουλάκι κοιμήθηκε στον πάτο ένω τα άλλα στο κλαράκι.. Είναι άσχημο σημάδι αυτό?να χορηγήσω προληπτικά κάποιο φάρμακο;νομίζω είναι άρρωστο.. Αν κολλήσουν και τα άλλα; τι λέτε..
 
ΔΕΝ δινουμε στα μωρα φαρμακο, και ειδικα αν δεν ξερεις αν και τι εχει. Εσυ τι θα εδινες τωρα που δεν εχεις κανενα στοιχειο στα χερια σου; Απλα παρατηρησε μηπως το κανει περισσοτερο απο το λογικο, γιατι μωρο ειναι θα το κανει, και αν κρινεις πως χειροτερευει τοτε το απομονωνεις απο τα αδελφια να δουμε κουτσουλιες και βλεπουμε. Δοκιμασες οσα σου ειπαμε να το ταισεις;
 
Θα σου προτείνω να δώσεις ηλεκτρολύτες ( ALMORA PLUS ) στο μικρό για να πάρει ενέργεια και να ζητήσει φαγητό από τους γονείς του.

Επίσης θα σου έλεγα να βγάλεις και μια φωτογραφία της ζευγαρώστρας.
 
καλησπέρα..σήμερα που ήμουν σπίτι, παρατήρησα τον αρσενικό να το ταίζει πολλές φορές και αυτό να τρώει κανονικά, εξακολουθεί να βρίσκεται συνήθως στον πάτο αλλά σήμερα κοιμήθηκε δίπλα στον πατέρα του σε κλαράκι, η ζευγαρώστρα είναι 60άρα καθαρή.. Ελπίζω όλα θα πάνε καλά.. Δεν θα χορηγήσω κάτι χωρίς να ξέρ.
 
Ωραιοτατα. Πιθανον απλα να βαριεται λιγο περισσοτερο απο τους αλλους. Η εξελιξη του ειναι θετικη, συνεχιζεις την παρατηρηση για να σιγουρευτουμε.
 
μάλλον μοιάζει στον πατέρα του! Το αρσενικό μου είναι ορισμός του βαριεστημένου.. Αμφισβήτησα καιρό και το γένος του αλλά βγήκε ένας πολύ καλός πατέρας!
 
Back
Top