Ασθένειες Είναι άρρωστο το παπαγαλάκι;

Thalia159

PB New Member
Εγγραφή
21 Σεπ 2018
Μηνύματα
28
Πόλη
Πλάτανος
Γεια σας! Πήραμε το Σάββατο ένα παπαγαλάκι, μάλλον θηλυκό κ έχει στο χαλινο του κάτι σαν βρωμιά που αν το ξύσει φεύγει.. Κ χθες είδα αίμα μέσα στα ρουθούνια του.. Ο μοναδικός κτηνίατρος της περιοχής μου έλειπε κ πήγαμε σε ζωοτεχνιτη, μας είπε ότι μάλλον είναι δερματίτιδα κ μας έδωσε ένα φάρμακο να βάλουμε... Πως σας φαίνεται;
 

Συνημμένα

  • rsz_dsc_8853.webp
    rsz_dsc_8853.webp
    75,3 KB · Προβολές: 48
Καλησπερα! Βλεπω σας ερεθισμενα τα ρουθουνια του, δε μπορω να καταλαβω αν ειναι αιμα! Μηπως απλα ειναι βρωμικο και θελει ενα καθαρισμα στη περιοχη εκει για να καθαρισει; Απο διαθεση πως ειναι;
 
Η αλήθεια είναι ότι δεν είδα να τρέχει αίμα, απλά είναι κατακόκκινα σαν να έχουν ματώσει, δεν θέλω να το ξαναπιασω για να το καθαρίσω για να μην τρομάξει... Καλή είναι η διάθεση απλά κοιμάται κ λίγο μέσα στην μέρα... Να τονίσω ότι δεν έχω ιδέα από πουλιά! Αν είναι ερεθίσμενα ποιος μπορεί να είναι ο λόγος;
 
Βαλε μια πιο καθαρη φωτογραφια και σωστα για να μπορεσουμε να τη δουμε...
Σε αυτο το ειδος οταν τα θηλυκά ειναι σε αναπαραγωγικη φαση ο χαλινός τους(περιοχη των ρουθουνιων) παιρνει ενα καφε χρωματισμο και γινεται πιο τραχύς. Οποτε μπορει να ειναι και αυτος ο λογος...

Γνωριζεις το φυλο του και την ηλικια του;
 
Αυτό το καφετί είναι σαν βρομιά αν ξυθει φεύγει και από κάτω είναι άσπρο... Αν καταφέρω αύριο θα βάλω πιο καθαρή αν κ είναι δύσκολο να φανούν καλά τα ρουθουνακια του! Επίσης οι κουτσουλιες του έχουν πράσινο χρώμα αν παίζει κάποιο ρόλο..ηλικία δεν γνωρίζω, κ νομίζω πως είναι θηλυκό, απο την φώτο μήπως εσείς οι έμπειροι μπορείτε να καταλάβετε περίπου ηλικία;
 

Συνημμένα

  • rsz_1rsz_dsc_8781 (1).webp
    rsz_1rsz_dsc_8781 (1).webp
    56,3 KB · Προβολές: 42
Απ οτι βλεπω εχει μαυρες ριγες στο κεφαλι οποτε μαλλον ειναι κατω των 6 μηνων, αρα δεν εινα το πουλακι σε αναπαραγωγικη φαση.
Μπορει απλα να ειναι λερωμένο απο κακες συνθηκες στο κλουβι που ζουσε...
 
Το πρωί τα ρουθούνια του ήταν εντάξει... Μετά μέσα στην μέρα τα είδα κ ήταν κατακόκκινα πάλι, δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται...υπάρχει κάτι που μπορεί να του προκαλεί ερεθισμό;
 
Το πουλάκι είναι μωρό. Δεν μας έβαλες φώτο απο το κλουβί να δούμε πιθανά σημεία που μπορεί να δημιουργούν πρόβλημα όπως και τον χώρο που ζει. Δείχνει να έχει εκκρίσεις απο τα ρουθούνια που ξεράθηκαν. Πιάστο και καθάρισέ το με βαμβάκι και χλιαρό νερό. Αν ξαναγίνει ίσως χρειστεί κτηνίατρο και κάποιο αντιβιοτικό.
 
Από το πρωί μέχρι το μεσημέρι είναι έξω Στην βεράντα.. Κ μερικές φορές βγαίνει κ το απόγευμα για 1-2 ώρες... Τις υπόλοιπες ώρες είναι μέσα...Φωτογραφία Από το κλουβί θα βάλω αύριο δεν θέλω να το ξυπνήσω τώρα...
 
Έχει μέσα 2 κούνιες κ 2 πατηθρες... Τα ρουθουνακια του μέσα είναι έντονο κόκκινο,ή 'βρομια' που έχει πάνω φεύγει σιγά σιγά κ το πουλάκι είναι γενικος μια χαρά! Αν εξαιρέσουμε ότι μας φοβάται... Δεν φαίνεται άρρωστο,Δεν ξέρω γιατι είναι έτσι κόκκινα...
 
Απο τοση αποσταση δε μπορουμε να δουμε-διαβασουμς τη σταση του σωματος... Με τα βιας βλεπουμε οτι εχει πουλακι μεσα..
Βοηθησε μας με μια καλη... Καθαρη... Κοντινη εικονα για να μπορεσουμε να σε βοηθήσουμε.
 
Back
Top