Ασθένειες Είναι άρρωστο το budgie μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Alexx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Alexx

PB New Member
Εγγραφή
31 Δεκ 2021
Μηνύματα
163
Πόλη
Αττική
Καλησπέρα. Ελπίζω να αγχώνομαι χωρίς λόγο..
Έχω ένα budgie, την Έλλη, η οποία έχει κλείσει τον απαραίτητο χρόνο από τότε που την πήρα, και βρίσκεται στο ίδιο κλουβί με το budgie που ήδη είχα (τον Τόνυ). Τη Δευτέρα η Έλλη έκανε ένα περίεργο.. σαν να χασμουρήθηκε.. Ανοιγόκλεισε το κάτω ράμφος και ακουγόταν σαν να σπάει σπόρια.. Είπα να την αφήσω και να δω. Σήμερα πάλι, όπως τα τάιζα κεχρί τσαμπί με το χέρι άρχισε να φταρνίζεται. Τα έχω ξανακούσει να φταρνίζονται, αλλά ένα φτάρνισμα. Αυτό ήταν πάρα πολλά, που τρόμαξε και έφυγε από το κεχρί. Ωστόσο, δεν έγινε κάποια αλλαγή στο περιβάλλον. Βέβαια είμαι λίγο πιεσμένος αυτές τις μέρες και εκτός του καθιερωμένου μεσημεριανού χρόνου, δεν τα έχω προσέξει παραπάνω. Ίσως δηλαδή να έχει και άλλα και να μην τα έχω προσέξει. Να επικοινωνήσω με πτηνίατρο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Φυσικά και δεν βοηθάνε τα μεμονωμένα, αλλά επειδή όπως είπα είμαι λίγο πιεσμένος αυτές τις μέρες και δεν τα παρακολουθώ πολύ, να ξέρω αν υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει κάτι σοβάρο. Να προλάβω ό,τι είναι
 
Αυτό με το σαν χασμουρητό πρέπει να είναι (μαντεύω, δεν είναι σίγουρο) τακτοποίηση του προλόβου. Μοιάζει τρομακτικό, σαν να πνίγεται το πουλάκι, αλλά είναι απολύτως φυσιολογικό, εκτός κι αν κάνει μόνο αυτό και έχει και άλλα συμπτώματα.

Ο θόρυβος που μοιάζει να μασούν συνήθως είναι το λεγόμενο beak grinding, το κάνουν όταν νυστάζουν, χαλαρωνουν και αισθάνονται άνετα. Και πάλι όμως μόνο υποθέσεις μπορεί κανείς να κάνει χωρίς βιντεο. Μπορείτε να βρείτε στο ΥΤ βίντεο με τίτλους του τύπου 20 things your budgies do, explaining budgie behaviour κλπ, δείχνει τι είναι φυσιολογικό και τι όχι, ώστε να αντιστοιχήσετε το τι είδατε.

Όσο για το φτέρνιασμα όταν τρώνε κεχρί συμβαίνει, τα μικροσκοπικά κλαδάκια που συγκρατούν τους σπόρους τους γαργαλούν την μύτη μέχρι να βρουν την σωστή γωνία. Είναι τόσο φοβιτσιάρικα που φοβούντια και την σκιά τους, δεν θα έδινα σημασία στο τι τα τρομάζει ως δείκτη αδιαθεσίας, γιατί τότε η λίστα θα ήταν τεράστια.
 
Φυσικά και δεν βοηθάνε τα μεμονωμένα, αλλά επειδή όπως είπα είμαι λίγο πιεσμένος αυτές τις μέρες και δεν τα παρακολουθώ πολύ, να ξέρω αν υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει κάτι σοβάρο. Να προλάβω ό,τι είναι

Εκ περιγραφής δεν προκύπτει κάτι σοβαρό.
 
Back
Top