Αναπαραγωγή Είναι ένδειξη αυτή για να βγάλω το χώρισμα ή να περιμένω;

ChristosR.

PB New Member
Εγγραφή
10 Νοε 2008
Μηνύματα
41
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά καλημέρα

Έχω στην οικογένεια μου ένα καναρίνι αρσενικό ηλικίας 10μηνών περίπου το οποίο ακόμα δεν έχει κελαηδίσει. Πριν δυο εβδομάδες αγόρασα μια θηλυκιά ίδιας ηλικίας και τα έχω στο ίδιο κλουβί -ζευγαρώστρα προσπαθώντας να βοηθήσω τον αρσενικό να κελαηδίσει και φυσικά να τα γνωρίσω μεταξύ τους ακολουθώντας τη γνωστή διαδικασία.
Μέχρι σήμερα ο αρσενικός δεν έχει αρχίσει το τραγούδι για να φλερτάρει τη θηλυκιά. Μαζεύει χαρτί απο το πάτο του κλουβιού και τα τοποθετεί στη μπανιέρα του και όταν αυτή δεν υπάρχει τα τοποθετεί στη πότιστρα του,τη αυγοθήκη του ή στην ταϊστρα του.😕Επίσης πάει αντικριστά στη θηλυκιά και προσπαθεί έιτε να τη ταϊσει με το ράμφος του(;), είτε βαδίζει παράλληλα στο χώρισμα τους ανυπόμονα όπως τα παπαγαλάκια.
Η θηλυκιά καμιά φορά τον πλησιαζει με ανοικτό το ράμφος της και επίσης σκίζει το χαρτί απο το πάτο της κλούβας αλλά δε το τοποθετεί κάπου. Σε γενικές γραμμές δείχνει αδιάφορη.
Είναι κάποια ένδειξη αυτή η συμπεριφορά για να βγάλω το χώρισμα ή να περιμένω μερικές εβδομάδες ακόμα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Χρήστος
 
Θα έλεγα ότι ο αρσενικός μάλλον είναι έτοιμος για αναπαραγωγή. Όσο για τη θηλυκιά μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις φωλία και νήμα και να δεις αν θα κάνει φωλιά. Αν φτιάξει τη φωλιά τότε είναι έτοιμη για ζευγάρωμα, αν παίζει με το νήμα τότε πρέπει να περιμένεις.

Όσο για το ότι δεν κελαηδάει το αρσενικό. Καταρχήν είσαι 100% σίγουρος ότι είναι αρσενικό? Γιατί 10 μηνών αν είναι καλά στη υγεία του και δεν έχει κάτι έπρεπε να κελαηδάει.
 
Έχω στην οικογένεια μου ένα καναρίνι αρσενικό ηλικίας 10μηνών περίπου το οποίο ακόμα δεν έχει κελαηδίσει.

Αυτό ΜΠΟΡΕΊ να σημαίνει δυό πράγματα.
1) Υπάρχει κάποιος παθολογικός λόγος που προκαλεί αφωνία (δύσκολο)
2) Πρόκειται για ένα επίσης θηλυκό καναρίνι.

Πρώτα λοιπόν πρέπει να ξεκαθαριστεί το φύλο και η υγεία του "αρσενικού" σου
και κατόπιν να μιλήσουμε για ζευγάρωμα. :)

Υ. Γ Σχεδόν ταυτόχρονη απάντηση Στέφανε πιάσε κόκκινο...
 
ειναι σιγουρα αρσενικο το πρωτο καναρινι σου; η συμπεριφορα που περιγραφεις με οδηγει ευκολα στο συμπερασμα οτι ειναι ενα θηλυκο που του ηρθε η ωρα να κανει τη φωλια του. Κοιταξε το καλυτερα
 
Παιδιά καλημέρα

Το καναρίνι είναι 100% σίγουρα αρσενικό. Το έχω επιβεβαιώσει.
 
όχι το βάρος του είναι κανονικό. Δε μου φαίνεται να έχει λίπος στο στέρνο.
 
Πως το εχεις επιβεβαιωσει αφου δεν εχει κελαιδησει;
Παντως παραξενο ειναι και κατι αλλο, οτι αρσενικο καναρινι
"Μαζεύει χαρτί απο το πάτο του κλουβιού και τα τοποθετεί στη μπανιέρα του και όταν αυτή δεν υπάρχει τα τοποθετεί στη πότιστρα του,τη αυγοθήκη του ή στην ταϊστρα του".
Αυτο τουλαχιστον για μενα δειχνει συμπεριφορα θυληκου.
Βαλτα χωριστα, αν δεν κελαιδησει το αρσενικο, η ειναι θυληκο η εχει προβλημα υγειας.
 
Απο προσωπικη εμπειρια συμφωνα παντα με την βοηθεια των αλλων του ολου φορουμ. Εχω μια ζευγαρωστρα απο αριστερα τον αρσενικο και δεξια την θυλικια. Εδω και καιρο ειχα το χωρισμα και δεν ειχα βαλει νημα. Οταν πριν κανα δυο τρεις μερες εβαλα το νημα η θυλικια εφτιαξε σιγα σιγα την φωλια. Με την βοηθεια του Mgerom(KosΜακης)
εμαθα οτι οταν θα ολοκληρωνε την φωλια επρεπε να βγαλω το χωρισμα της ζευγαρωστρας.
Οταν το εκανα εγινε το εξης: Η θυλικια πηγαινε αρκετες φορες στην φωλια σηλωνε την ουρα και ο αρσενικος ερχοταν απο πανω της φτερουγιζοντας για λιγα δευτρολεπτα. Αυτο εγινε εχτες και επαναληφθηκε και σημερα συνολικα πανω απο 10 φορες.
Πιστευω η μικρη μου εμπειρια να βοηθησε.
 
Απο προσωπικη εμπειρια συμφωνα παντα με την βοηθεια των αλλων του ολου φορουμ. Εχω μια ζευγαρωστρα απο αριστερα τον αρσενικο και δεξια την θυλικια. Εδω και καιρο ειχα το χωρισμα και δεν ειχα βαλει νημα. Οταν πριν κανα δυο τρεις μερες εβαλα το νημα η θυλικια εφτιαξε σιγα σιγα την φωλια. Με την βοηθεια του Mgerom(KosΜακης)
εμαθα οτι οταν θα ολοκληρωνε την φωλια επρεπε να βγαλω το χωρισμα της ζευγαρωστρας.
Οταν το εκανα εγινε το εξης: Η θυλικια πηγαινε αρκετες φορες στην φωλια σηλωνε την ουρα και ο αρσενικος ερχοταν απο πανω της φτερουγιζοντας για λιγα δευτρολεπτα. Αυτο εγινε εχτες και επαναληφθηκε και σημερα συνολικα πανω απο 10 φορες.
Πιστευω η μικρη μου εμπειρια να βοηθησε.

Eσυ σε ποιο πραγμα απαντας τωρα! Δεν καταλαβα!
 
Ο φιλος μας ρωτησε κατι για να βοηθησουμε εκεινον, οχι για να εξιστορησει ο καθενας την δικια του εμπειρια.
Αν εχεις κατι απαντησε του στο προβλημα του. Αν οχι μην απαντας καθολου. Ετσι περισσοτερο τον μπερδευεις, παρα τον βοηθας.
 
Ο φιλος μας ρωτησε κατι για να βοηθησουμε εκεινον, οχι για να εξιστορησει ο καθενας την δικια του εμπειρια.
Αν εχεις κατι απαντησε του στο προβλημα του. Αν οχι μην απαντας καθολου. Ετσι περισσοτερο τον μπερδευεις, παρα τον βοηθας.

Αυτο που δεν καταλαβες ισως ειναι πως η ερωτηση που εχει κανει,
λεει στο τελος για το χωρισμα της ζευγαρωστρας. Για χωρισμα και νημα μιλαει και η δικη μου εμπειρια.
Γι αυτο λοιπον δεν το κανω για να εξιστορησω απλως μια εμεπιρια.
 
Κώστα καλημέρα

Το καναρίνι είναι σίγουρα αρσενικό γιατί είδα τα γεννητικά του όργανα κάτω απο το πτέρωμα του. Διαβάζοντας πάντως τις απαντήσεις όλων των φίλων, μάλλον καταλήγω ότι ο αρσενικός αν βλέπει τη θηλυκιά σταματάει τη προσπάθεια να κελαηδίσει. Η θηλυκιά απο την άλλη επειδή την έχω μέσα στο σπίτι αυτές τις μέρες (περισσότερο φωτισμός,θερμότερη ατμόσφαιρα)γι' αυτό χάνει το πτέρωμα της.
Στην περίπτωση τώρα που ασθενεί ο αρσενικός,τι είναι αυτό που θα μπορεί να έχει και πώς θεραπεύεται;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Χρήστος
 
Καλημέρα Χρήστο,
Ο αρσενικός γιατί πρέπει να είναι άρρωστος;
Τι συμπτώματα έχει;
Το ότι δεν κελαηδάει δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και άρρωστο. Ούτε βέβαια είναι ένδειξη μιας και μοναδικής ασθένειας ή προβλήματος για να το πω καλύτερα.

Αυτό που θέλω να σου πω τελικά είναι ότι με το να μας πεις ότι ένα καναρίνι δεν κελαηδάει και να σου πούμε τι έχει, μόνο η Πυθία θα μπορούσε να το κάνει!
Αν θες πες μας κάτι παραπάνω. Ποιά είναι η διατροφή του; Ποιά η γενική του κατάσταση; Έχεις παρατηρήσει κάτι άλλο περίεργο;
Πρέπει να είσαι πιο αναλυτικός.
 
Δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό σύμπτωμα.Απλώς οι φίλοι μας μου απάντησαν ότι, τα αρσενικά καναρίνια αρχίζουν το τραγούδι μέσα στους πρώτους μήνες της ζωής τους.Αν δε το κάνουν πιθάνως να έχουν κάτι.
Όσον αφορά τη διατροφή του έχει σπόρους συκευασμένους (το τελευταίο μήνα) prestige, μήλο, καρότο τριμμένο, αυγό ή αυγοτροφή, πολυβιταμίνες στο νερό του. Είναι μέσα στο σπίτι λόγω κρύου και υγρασίας με αρκετό φωτισμό.
Απο τα post που έχω δει μάλλον έχει δει τη θηλυκιά και δε κάνει το κόπο να τη φλερτάρει με τραγούδι, οπότε θα τα χωρίσω να μη βλέπονται και θα περιμένω.

Ευχαριστώ για την απάντηση σου
Χρήστος
 
Back
Top