Αναπαραγωγή Είναι έτοιμη η κανάρα που έφτιαξε φωλιά και έκατσε μέσα;

Εγγραφή
2 Ιαν 2015
Μηνύματα
189
Πόλη
Λευκάδα
Γεια σας εχω δυο πουλακια σε μια ζευγαρωστρα την εφτιαξα εγω και τα εχω βαλει πολλες εβδομάδες αλλα σημερα της εβαλα μαλλι που πουλανε στο εμποριο και το εβαλε μονη της μεσα στη φωλια μετα απο 2 ωρες εκατσε μεσα... Ειναι ετοιμα;
 
Γεια σου Γιάννη σε έχασα μερικές μέρες...
Από τη στιγμή που έφτιαξε φωλιά και μάλιστα τόσο γρήγορα θα έχεις και τα αναμενόμενα αποτελέσματα το ίδιο γρήγορα...
Σου εύχομαι λοιπόν γρήγορα να γεμίσει τη φωλιά με αυγά και εσύ το betbird με όμορφες φωτογραφίες.
Έκατσε στην φωλιά χωρίς αυγά;
Καμιά φορά κάποια πουλιά το κάνουν... ανάλογα βέβαια με τις "ορέξεις" τους... Δεν είναι όμως ο κανόνας.
 
Ενδιαφερον, και εμενα η καναρα καθεται καποιες φορες, και δυο βραδια κοιμηθηκε μεσα αλλα δεν εχει κανει ακομα τα αυγα της δευτερης!

Περιμενω και εγω λοιπον μια πιθανη απαντηση στο γιατι μπορει να το κανει αυτο..
 
Εμενα παντος οταν εβαλα λιγο μαλλι κατευθείαν το επεξεργαστικε για λιγο μπηκε μετα μεσα και αρχισε να φτιαχνει τη φωλια αλλα οταν πηγα κοντα και αφου ειχε κατσει σε πεντε λεπτα μετα εφυγε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Σας έγραψα και πριν...
Έτοιμο ζεστό κρεβάτι... Το αφήνεις;
Φυσικά και αστειεύομαι... Έχει μπει στην διαδικασία της αναπαραγωγής.
Η έκφραση που χρησιμοποιούμε πολύ συχνά... "πύρωσε" δεν είναι τυχαία...
Η "ενασχόληση" με το χτίσιμο της φωλιάς... η αύξηση της αναπαραγωγικής διάθεσης και εν τέλη η αύξηση της θερμοκρασίας ώστε να μπορεί να φέρει την επώαση και στη συνέχεια την εκκόλαψη είναι με λίγα λόγια... Το πύρωμα του πτηνού.
Αν τώρα πάρει και μια βοήθεια από τη ζεστή φωλιά... ειδικά αυτό το διάστημα που είναι χαμηλότερες από το σύνηθες οι θερμοκρασίες ίσως να είναι και απαραίτητο...
 
Τα αυγα τα γεννουν πρωι συνηθως.. Μπορει να "παρκαρε" το νημα για να εχει σωστο σχημα, ποιος ξερει!
 
@Γιάννης ο Καναρινάς ασβέστιο (σουσάμι, κόκκαλο σουπιάς, τσόφλι αυγού, υδατοδιαλυτό ασβέστιο) της έχεις δώσει για αποφυγή δυστοκίας;

*έχω καταντήσει γραφική πια με το ασβέστιο και την αποφυγή της δυστοκίας! 😛
 
Back
Top