Ασθένειες Είναι αίμα αυτό που φαίνεται στη κουτσουλιά του;

Dimitris EPS

PB New Member
Εγγραφή
5 Σεπ 2022
Μηνύματα
14
Πόλη
Trikala
Καλησπέρα και καλή Κυριακή,ξυπνήσαμε με απώλεια σε ένα αρσενικό αγορασμενο από εκτροφέα πριν μια βδομάδα ακριβώς,το πουλί είχε φαινομενικά καλή κατάσταση αλλά σήμερα το βρήκα νεκρό, υποθέτω λόγο αλλαγής τροφής νερού περιβάλλοντος από στρες,η ερώτηση μου είναι αν είναι αιμο αυτό που φαίνεται στη Κουτσουλια του
 
Εάν θελεις να μάθεις από τι πέθανε, πρέπει να κάνεις νεκροψία. Επίσης δεν έχει ανέβει κάποια φωτογραφία.
σήμερα το βρήκα νεκρό, υποθέτω λόγο αλλαγής τροφής νερού περιβάλλοντος από στρες
Τι εννοείς?
 
@Tony Forpus Ναι δεν μπορώ όμως να καταλάβω τι είναι,θα σταλεί το πουλί δευτερα για έλεγχο,και σύγχρονος δείγμα κουτσουλιας για να δούμε τη γενική κατάσταση του εκτροφείου
 
θα σταλεί το πουλί δευτερα για έλεγχο,και σύγχρονος δείγμα κουτσουλιας για να δούμε τη γενική κατάσταση του εκτροφείου
Καλημέρα. Λυπάμαι για το πουλάκι.
Του εκτροφείου (;) από όπου το αγόρασες;
αλλά σήμερα το βρήκα νεκρό, υποθέτω λόγο αλλαγής τροφής νερού περιβάλλοντος από στρες
Θεωρώ ότι ναι μεν δεν μπορούν να αποκλειστούν τα παραπάνω, αλλά ταυτόχρονα είναι πολύ απίθανα κατά τη γνώμη μου, απίθανα δλδ σαν αίτια θανάτου - εκτός κι αν μιλάμε για μολυσμένες τροφές ή νερό με υψηλά φορτία δυνητικά θανατηφόρων μικροοργανισμών. Πιστεύω ότι το πουλάκι προφανώς ήταν άρρωστο ήδη όταν το πήρες, αλλά φυσικά η νεκροψία θα μας πει τι τελικά συνέβη

Έχεις και άλλα πουλιά;
Αν ναι, είχες κρατήσει το νέο σε καραντίνα όσο διάστημα το είχες;
Αν όχι, τότε καλύτερα να έχεις πολύ στενή παρακολούθηση στα άλλα πουλιά και όταν θα βγει το πόρισμα της νεκροψίας να συζητήσεις με τον γιατρό για το τι πρέπει να κάνεις (π.χ. απολύμανση) και τι πρέπει να δώσεις στα άλλα πουλιά ώστε να μην έχουν την ίδια κατάληξη.
 
Καλησπέρα,η εξετάσεις των πουλιών ήρθαν,υπάρχουν δείγματα κοκκιδιων (coccidia spp.),ασκαριδες(στρογγυλά σκουλίκια,ascarida spp)
Επίσης βρέθηκε(και αυτό είναι που δεν το έχω ξαναδεί διαβάσει ούτε βρήκα κάτι ) στη καλλιέργεια εντεροκκοκος(enterococcus spp).Είναι βακτήρια γκραμ θετικοί κόκκοι
Είχε κάποιο μέλος ξανακατι παρόμοιο?
Η θεραπεία που θα κάνω είναι baytril,trichomonex tafarm,teniazin tafarm.
 
@MARY58 όχι,η καλλιέργεια έγινε μέσω δείγματος περιττώματων από όλα τα πουλιά που παρουσίαζαν κακή κατάσταση
[automerge]1664452754[/automerge]
Δυστυχώς θα γίνει σε όλα τα πουλιά η θεραπεία σύμφωνα με το κτηνίατρο
 
@MARY58 Ναι ακριβώς ότι έχει ένα θα έχουν όλα,επίσης ο κτηνιατρος μετά από κάθε φαρμακο προτείνει για κάποιες μέρες ΠΡΟΒΙΟΤΙΚΑ(χρησιμοποιώ το ultra levure) και πολυβιταμηνες (ταφαρμ)
 
@Ledagcc
Ξεκίνησα μπαιτριλ,δν μπορώ να πω πως από χθες έχω κάποια διαφορά,ίσα ίσα θεωρώ πως είναι καπως χειρότερα 1-2,παρόλαυτα είναι βαρια αντιβίωση και ίσως ει άι λογικό,θα δείξει σε 5 μερες
 
Back
Top