Γενικά Είναι αγόρι ή κορίτσι ο Πίτσι (cockatiel);

froso dro

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιαν 2020
Μηνύματα
21
Πόλη
Ρέθυμνο
Γειά σας αυτός είναι ο πιτσι τον έχω περίπου 2 μήνες αλλά ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω με σιγουριά αν είναι αγόρι ή κορίτσι.. αν ξέρεις κάποιος ας με βοηθήσει.. Ευχαριστώ..
View attachment VID_70720131_175516_293.mp4
 
Γειά σας αυτός είναι ο πιτσι τον έχω περίπου 2 μήνες αλλά ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω με σιγουριά αν είναι αγόρι ή κορίτσι.. αν ξέρεις κάποιος ας με βοηθήσει.. Ευχαριστώ..
View attachment 69810
Καλό θα ήταν αν μπορούσες να ανεβάσεις και φωτογραφίες από την ουρά του έτσι ώστε να υπάρχουν περισσότερα τεκμήρια για να επιβεβαιωθεί ότι πρόκειται για αρσενικό.
Άσχετο με το θέμα αλλά επί τη ευκαιρία έχω κι εγώ ένα αρσενικό καναρίνι που τον φωνάζω Πίτση
 
View attachment 69815
[automerge]1580386753[/automerge]
Καλό θα ήταν αν μπορούσες να ανεβάσεις και φωτογραφίες από την ουρά του έτσι ώστε να υπάρχουν περισσότερα τεκμήρια για να επιβεβαιωθεί ότι πρόκειται για αρσενικό.
Άσχετο με το θέμα αλλά επί τη ευκαιρία έχω κι εγώ ένα αρσενικό καναρίνι που τον φωνάζω Πίτση
View attachment VC_200130141605.mp4
 
Συγνώμη αλλά δεν το διατύπωσα σωστά. Την κάτω πλευρά της ουράς θα ήθελα να μας δείξεις έτσι ώστε να δούμε αν υπάρχουν οι ραβδώσεις που χαρακτηρίζουν συνήθως τα θηλυκά
(αυτό εννοείτε 😉
View attachment ουυρα.mp4
 
Ωραία ευχαριστώ πολύ! 🙂
Παρακαλώ. Ελπίζω να επιβεβαιώσει το συμπέρασμά μου και κάποιος άλλος και να μην έχω κάνει λάθος στη διάκριση του φίλου του Πίτσι
 
Άσχετο με το θέμα: το καθρεφτάκι καλύτερα απομάκρυνέ το!

Πανέμορφος!
Γιατί έτσι; φαίνεται να του αρέσει κάθεται όλη την ώρα δίπλα του και παίζει με το καμπανάκι που έχει
 
Γιατί έτσι; φαίνεται να του αρέσει κάθεται όλη την ώρα δίπλα του και παίζει με το καμπανάκι που έχει
Γενικα τα αποφεύγουμε για διάφορους λόγους.
Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ, θα βρεις πολλά :)
 
Γειά σας αυτός είναι ο πιτσι τον έχω περίπου 2 μήνες αλλά ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω με σιγουριά αν είναι αγόρι ή κορίτσι.. αν ξέρεις κάποιος ας με βοηθήσει.. Ευχαριστώ..
View attachment 69810
Αχου... Τι όμορφο που είναι!
 
Αν αυτός είναι όλος κι όλος ο ήχος που κάνει είναι θηλυκό. Ο χρωματισμός του επίσης σε αυτό συνηγορεί. Η ουρά είναι ταλαιπωρημένη και δεν δείχνει πολλά στο βίντεο παρόλα αυτά εγώ προσωπικά βλέπω τις ραβδώσεις που έχουν τα θηλυκά.
 
Αν αυτός είναι όλος κι όλος ο ήχος που κάνει είναι θηλυκό. Ο χρωματισμός του επίσης σε αυτό συνηγορεί. Η ουρά είναι ταλαιπωρημένη και δεν δείχνει πολλά στο βίντεο παρόλα αυτά εγώ προσωπικά βλέπω τις ραβδώσεις που έχουν τα θηλυκά.
Μήπως να το πάω στο κτηνίατρο να μου πει; Επίσης χρειάζεται να του κόψω τα φτερά;
 
Καταρχάς να σου ζήσει, όμορφο πουλάκι! Ο ήχος παραπέμπει σε θηλυκό. Το πουλάκι καλό θα είναι να το πηγαίνεις σε πτηνίατρο και όχι σε απλό κτηνίατρο γιατί δυστυχώς οι γνώσεις που έχουν οι περισσότεροι κτηνίατροι είναι περιορισμένες σε ότι έχει να κάνει με τα πουλιά και ειδικά τα εξωτικά όπως ο πιτσι. Μια λίστα μπορείς να βρεις εδώ (αν βρεις χρόνο διάβασε και λίγο από εδώ και θα καταλάβεις πόσο σημαντικό είναι να απευθύνεσαι στο σωστό γιατρό)

Το καθρεφτάκι σου πρότειναν να το αφαιρέσεις γιατί σε ορισμένα πουλάκια μπορεί να δημιουργήσει ζητήματα η "ψευδαίσθηση" παρουσίας άλλου πουλιού μέσα από το είδωλό τους. Για παράδειγμα, μπορεί να προσπαθεί να επικοινωνήσει με αυτό το "άλλο πουλάκι" αλλά να μη βρίσκει ανταπόκριση, να προσπαθεί να το ταΐσει κλπ.

Δεν σημαίνει ότι όλα τα πουλάκια έχουν τα ίδια ζητήματα με τους καθρέπτες αλλά καλό είναι να μη το ρισκάρεις.

Τα Ψυχολογικά "Τραύματα" και "φοβίες" που αναπτύσσουν είναι δύσκολα αναστρέψιμες και για αυτό παίρνουμε τα μέτρα μας για παν ενδεχόμενο.

Σχετικά με το κόψιμο τον φτερών, διάβασε σε παρακαλώ τη δική μου εμπειρία. Και πάρε τις αποφάσεις σου.

Στον Anglel (που είχε και το πρόβλημα μόλις κόπηκαν τα φτερά) και στον Kiss, τα οποία τα έχω από μωράκια, δεν ξανά έκοψα τα φτερά, και δεν αντιμετώπισα ξανά το ίδιο θέμα.

Ο Yolo που είναι το νεότερο μέλος της οικογένειας, ήρθε σε εμένα πριν περίπου 3 μήνες, ενώ είναι πολύ γλυκό πουλάκι και κοινωνικό, έχει φοβία με τις αντρικές φιγούρες, και αυτό γιατί ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του τον είχε κυνηγήσει 2-3 φορές * επειδή δεν άκουγε να μπει μέσα στο κλουβί* και του είχε κόψει τα φτερά. Μια κατάσταση που θέλει πολύ υπομονή και χρόνο για να βελτιωθεί. Με τη γυναίκα μου έχει εξαιρετική σχέση, εμένα με φοβάται.
 
@Chrisad Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές είναι πολύ σαφες... Δυστυχώς όμως εδώ στο Ρέθυμνο δεν έχουμε πτηνιατρο αλλιώς θα το πήγαινα φυσικά...όσο για το καθρεφτάκι το έβγαλα
 
Back
Top