Γενικά Είναι αγόρι ή κορίτσι το κοκατίλ μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Frinda
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τι ηλικία έχει;
7 μηνών και κάτι... Φωνάζει αρκετά όταν θέλει κάτι. Διαφορετικά είναι ήσυχο. Επίσης πετάει αρκετά μέσα στο σπίτι. Εγώ νόμιζα ότι ήταν κορίτσι. Το έχω από 2 μηνών. Όμως όσο μεγαλώνει γίνεται πιο ζωηρό. Εχτές το έβγαλα στη βεράντα που είχε ωραία μέρα και για κανα 3ωρο φώναζε.
 
7 μηνών και κάτι... Φωνάζει αρκετά όταν θέλει κάτι. Διαφορετικά είναι ήσυχο. Επίσης πετάει αρκετά μέσα στο σπίτι. Εγώ νόμιζα ότι ήταν κορίτσι. Το έχω από 2 μηνών. Όμως όσο μεγαλώνει γίνεται πιο ζωηρό. Εχτές το έβγαλα στη βεράντα που είχε ωραία μέρα και για κανα 3ωρο φώναζε.

Οι φωνές που κάνει θα σου δώσουν την καλύτερη ένδειξη. Κάνει έναν μονότονο ήχο ή περιπλέκει το "κελάηδημά" του; Αν δεν μπορείς να καταλάβεις βγάλε μας ένα βίντεο με τις φωνές του για να σου πούμε τη γνώμη μας. Αν δεν πέρασε την πρώτη του πτερόροια, θα την περάσει σύντομα κι ίσως εκεί χάσει τις πέρλες του αν είναι αρσενικό. Αν την πέρασε κι είναι έτσι όπως είναι τώρα τότε είναι κατά πάσα πιθανότητα θηλυκό. Το πόσο ζωηρό είναι δεν δείχνει τίποτα απολύτως. Επίσης το μέσα-έξω στο σπίτι μπορεί να το αρρωστήσει. Καλύτερα να το κρατήσεις μόνο μέσα και κατά τη γνώμη μου αν γίνεται να εκτίθεται έστω λίγο στον ήλιο απο κάποιο παράθυρο.
 
Λογικά κοριτσάκι είναι, 7 μηνών σίγουρα θα είχε κάνει κάποιες προσπάθειες για κελάηδισμα,

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Αν σου θυμίζει κάτι, μάλλον είναι κορίτσι.
 
Back
Top