Ασθένειες Είναι ακάρεα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MARY58
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MARY58

PB Known Member
Εγγραφή
29 Αυγ 2021
Μηνύματα
3.783
Σήμερα το απόγευμα ο Σοφοκλής μου έκανε ένα ήχο σαν σπόρο που σκάει χωρίς να έχει τροφή. Μια δυο φορές αχνά άκουγα τον ήχο του σπόρου. Κ χτυπάει κάποιες φορές το ράμφος του στα κάγκελα όπως το κάνει για να το καθαρίσει. Η τροφή του, συσκευασμένη που την βγάζω από το ψυγείο (κ για πρώτη φορά την έβγαλα κάνα δύο μέρες πριν για να ζεσταθεί). Είναι μέσα στο σπίτι κ δεν έρχεται κοντά σε άλλα πουλάκια. Τον είχα βγάλει στο μπαλκόνι προχθές που έκανε καλό καιρό κ τον πρόσεχα. Είναι απίθανο να πλησίασε πουλί. Λέτε να είναι ακάρεα; Το πρωί κελαιδησε κανονικά χωρίς κάποια ένδειξη. Βέβαια άλλες μέρες τραγουδά περισσότερο κ άλλες λιγότερο. Τρώει κ πίνει κανονικά ή τουλάχιστον εγώ δεν βλέπω διαφορά. Σήμερα έφαγε κ το αυγό του. Αυτό που με στεναχωρεί κ δεν ξέρω εάν είναι σχετικό, έχω ένα μπουκάλι σπρέι που έχω βάλει νερό κ ξύδι κ εχθές που καθάριζα τη σχάρα του, πήγε κ ήπιε μια σταγόνα που είχε πεταχτεί στη ντουλάπα. Το νερό στο σπρέι ήταν εβδομάδων με το ξύδι γιατί τοχα για καθαρισμό. Αυτά. Ανησυχώ μήπως είναι ακάρεα κ πέτυχα Σάββατο βράδυ. Τι παραπάνω συμπτώματα έχουν τα ακάρεα; Ευχαριστώ.
[automerge]1646500844[/automerge]
Εννοώ ότι έβγαλα μια μικρή ποσότητα τροφής από τη φυλαγμένη στο ψυγείο για να ζεσταθεί.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@MARY58 Αν δεν σταματήσεις να το παρατηρείς συνέχεια και να πιάνεσαι από το κάθε τι, συνεχώς θα ''ανακαλύπτεις'' νέα προβλήματα.

Αν θέλεις να είσαι συνέχεια από πάνω πάρε ένα παπαγαλάκι.
 
Ανησυχώ μήπως είναι ακάρεα κ πέτυχα Σάββατο βράδυ.
Μην αγχώνεσαι άδικα, ακόμα και αν έχει ακάρεα (λίγες πιθανότητες) δεν κινδυνεύει η ζωή του.
Η τροφή του, συσκευασμένη που την βγάζω από το ψυγείο
Δεν χρειάζεται να την έχεις στο ψυγείο, ένα σκιερό σημείο του σπιτιού είναι μια χαρά για να έχεις την τροφή του.
Βέβαια άλλες μέρες τραγουδά περισσότερο κ άλλες λιγότερο.
Επηρεάζονται και αυτά από τις καιρικές συνθήκες, τις συννεφιασμένες ημέρες είναι πιο ήσυχα ενώ τις ηλιόλουστες πιο ζωηρά.
 
Τα έχω διαβάσει κ τα δύο άρθρα. Άρα μπορεί ναναι φυσιολογικό αυτό που έκανε; Πάντως σας ευχαριστώ πολύ πολύ για τις απαντήσεις. 🙏
[automerge]1646502493[/automerge]
Αν δεν σταματήσεις να το παρατηρείς συνέχεια και να πιάνεσαι από το κάθε τι, συνεχώς θα ''ανακαλύπτεις'' νέα προβλήματα.
Δεν είμαι από πάνω του αλλά εννοείται ότι ασχολούμαι μαζί του. Εάν δεν μου κάνει εντύπωση μια τυχόν διαφορετική συμπεριφορά του τότε πως θα εντοπιστεί μια ασθένεια; Κ η προτροπή να πάρω παπαγαλάκι, δεν νομίζω ότι βοηθάει εάν είναι άρρωστο ή υγιές το καναρινάκι μου. Σ' ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εντελως φιλικά, καλα κανεις και το παρατηρείς και επίσης ειναι καλό που έχεις ενθουσιασμό αλλά καλό θα ειναι να τον κοντρολαρεις κάπως και να τον ελέγχεις γιατί σε διαφορετική περίπτωση εσυ θα εισαι μόνιμα αγχωμένη κ δεν απολαμβάνεις την συντροφιά του και εκείνο το λιγοτερο που θα πάθει θα ειναι να στρεσαριστει από τις συνεχείς σου παρεμβάσεις.
Όλοι περναμε από αυτο το στάδιο στην αρχή.
 
εσυ θα εισαι μόνιμα αγχωμένη κ δεν απολαμβάνεις την συντροφιά του
Σ'ευχαριστώ για την συμβουλή. Η περίπτωση ακάρεα, ομολογουμένως με άγχωσε γιατί κ η θεραπεία είναι επικίνδυνη. Την απολαμβάνω τη συντροφιά του κ μπορώ να πω ότι κ εκείνος με "χωνεύει" λίγο παραπάνω. Όποτε μπαίνω στη κρεβατοκάμαρα ανεβαίνει στην οροφή του κλουβιού για να δει εάν κρατάω καμμιά λιχουδιά.
 
Επειδή δεν θεωρώ σωστό να αφήσω ανοιχτό ένα θέμα που άνοιξα, θέλω να σας πω ότι ο Σοφοκλής έχει "ξελαρυγγιαστεί" να τραγουδάει . 😊🥰. Άρα δεν τίθεται θέμα για ακάρεα. Ευχαριστώ όλους για τις άμεσες συμβουλές κ κυρίως τη συμπαράσταση. Χαίρομαι πολύ που είμαι μέλος μιας τόσο όμορφης παρέας. ☀️🌹🌻
 
Back
Top