Αναπαραγωγή Είναι ακριβή διαδικασία το ζευγάρωμα καναρινιών;

Γιωργος Μαν.

PB New Member
Εγγραφή
30 Οκτ 2019
Μηνύματα
41
Καλησπέρα. Έχω μια απορία. Πιστεύετε πως θα ήταν καλό να ζευγαρώσω αρσενικό και θυληκο μου (καφέ με μαύρο και άσπρη ουρά και το άλλο κίτρινο) δεν έχω παρά πολύ χρόνο. Θέλει πολύ χρόνο; Επίσης οικονομικα δνε τα πάω πολύ καλά. Είναι ακριβή διαδικασία. Ευχαριστώ
 
Καταρχήν, όταν κάποιος αποφασίσει να μπει σε αυτή τη διαδικασία, θα πρέπει να την κάνει σωστά. Αν θέλεις να την κάνεις σωστά, διάβασε με προσοχή το άρθρο για την αναπαραγωγή των καναρινιών και υπολόγισε το κόστος.

Πιστεύετε πως θα ήταν καλό να ζευγαρώσω αρσενικό και θυληκο μου (καφέ με μαύρο και άσπρη ουρά και το άλλο κίτρινο)
Ανέβασε φωτογραφίες των πουλιών για να έχουμε καλύτερη άποψη.

δεν έχω παρά πολύ χρόνο
Τι εννοείς; Για ποιο λόγο δεν έχεις χρόνο.
 
Έχει αρκετά έξοδα, διότι έπειτα τα μικρά θα πρέπει να μπουν σε κλούβα πτήσης, επίσης έχει και το ανάλογο κόστος χρόνου, υπό την έννοια ότι χρειάζεται κατά τη γνώμη μου μια εποπτεία, τουλάχιστον 3 φορές την ημέρα, με αλλαγές τροφών κλπ.
 
Καταρχήν, όταν κάποιος αποφασίσει να μπει σε αυτή τη διαδικασία, θα πρέπει να την κάνει σωστά. Αν θέλεις να την κάνεις σωστά, διάβασε με προσοχή το άρθρο για την αναπαραγωγή των καναρινιών και υπολόγισε το κόστος.


Ανέβασε φωτογραφίες των πουλιών για να έχουμε καλύτερη άποψη.


Τι εννοείς; Για ποιο λόγο δεν έχεις χρόνο.
Φωτογραφίες οκ θα ανεβάσω. Λόγο υπερχρεωσεων δουλειά κτλπ θα λοιπό από περίπου 7:30 το πρωί μέχρι περίπου 2:30.
 
, από περίπου 7:30 το πρωί μέχρι περίπου 2:30...

Μπράβο που ζητάς να ενημερωθείς πριν προβείς σε αναπαραγωγή!

Πάντως πρέπει να έχεις πολύ περισσότερο χρόνο από πολλούς εδώ μέσα... 😉
Άντε να εξαιρέσω μερικούς συνταξιούχους...
 
Μπράβο που ζητάς να ενημερωθείς πριν προβείς σε αναπαραγωγή!

Πάντως πρέπει να έχεις πολύ περισσότερο χρόνο από πολλούς εδώ μέσα... 😉
Άντε να εξαιρέσω μερικούς συνταξιούχους...
Ευχαριστώ
Δηλαδη πιστεύετε πως είναι καλά οι ώρες;
[automerge]1578599826[/automerge]
Εξαρταται απο το πως θα διαχειριστείς τους νεοσσους που θα προκύψουν.
Αν σκοπευεις να τα διαθέτεις προς πωληση κτλ.
Προς πώληση σκέφτομαι
 
Όσον αφορά τον χρόνο σου. Πριν τις 7.30πμ που φεύγεις, μπορείς να ελέγχεις για αυγά και αντικατάσταση τους με πλαστικά. Επίσης θα ελέγχεις αν έχουν τροφή και νερό (καλό θα ήταν να γίνεται κάθε σούρουπο η διαδικασία αλλαγής νερού και τροφής αν βιάζεσαι το πρωί. Το μεσημέρι μπορείς να ξαναελέγχεις τα πουλιά, όπως και το απόγευμα. Εγώ όταν πήγαινα σχολείο ακολουθούσα αυτό το πρόγραμμα με αρκετά καλά αποτελέσματα μπορώ να πω. Όσον αφορά το κόστος, εφόσον πρόκειται για κοινά καναρίνια (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) το κόστος μειώνεται αισθητά καθώς δεν θα χρειαστείς χρωστικές. Επίσης, αν έχεις δικά σου αυγά, τότε το κόστος μειώνεται ακόμα περισσότερο. Αν τώρα θες ένα ακριβές κόστος υπολογισμένο από εμένα μπορώ να στο στείλω σε πμ.
Γίνεται και δημόσια; @Stavros
[automerge]1578600130[/automerge]
Ευχαριστώ
Δηλαδη πιστεύετε πως είναι καλά οι ώρες;

Προς πώληση σκέφτομαι
Ναι οι ώρες είναι σχετικά βολικές.
Εφόσον τα πουλιά πωληθούν, ακόμα και σε σχετικά χαμηλή τιμή αν όλα πάνε καλά θα βγάλεις τα έξοδά σου και με το παραπάνω (θεωρώ).
 
Όσον αφορά τον χρόνο σου. Πριν τις 7.30πμ που φεύγεις, μπορείς να ελέγχεις για αυγά και αντικατάσταση τους με πλαστικά. Επίσης θα ελέγχεις αν έχουν τροφή και νερό (καλό θα ήταν να γίνεται κάθε σούρουπο η διαδικασία αλλαγής νερού και τροφής αν βιάζεσαι το πρωί. Το μεσημέρι μπορείς να ξαναελέγχεις τα πουλιά, όπως και το απόγευμα. Εγώ όταν πήγαινα σχολείο ακολουθούσα αυτό το πρόγραμμα με αρκετά καλά αποτελέσματα μπορώ να πω. Όσον αφορά το κόστος, εφόσον πρόκειται για κοινά καναρίνια (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) το κόστος μειώνεται αισθητά καθώς δεν θα χρειαστείς χρωστικές. Επίσης, αν έχεις δικά σου αυγά, τότε το κόστος μειώνεται ακόμα περισσότερο. Αν τώρα θες ένα ακριβές κόστος υπολογισμένο από εμένα μπορώ να στο στείλω σε πμ.
Γίνεται και δημόσια; @Stavros
[automerge]1578600130[/automerge]

Ναι οι ώρες είναι σχετικά βολικές.
Εφόσον τα πουλιά πωληθούν, ακόμα και σε σχετικά χαμηλή τιμή αν όλα πάνε καλά θα βγάλεις τα έξοδά σου και με το παραπάνω (θεωρώ).
Οκ τέλεια ευχαριστώ πολύ. Θα σας πω και ποιο συγκεκριμένα κάποια πράγματα και θα ζητήσω περισσότερες πληροφορίες όταν και αν το αποφασίσω. Για κοινά καναρινακια μιλάμε πάντα
 
Όταν αγαπας αυτό που κανείς ο χρόνος φτάνει και περισσεύει. Έχω στην επίβλεψη μου από 50 έως 100 καναρινακια ανάλογα την εποχή και τα καταφέρνω μια χαρά. Φεύγω το πρωί στις 7 και γυρίζω από τη δουλειά στις 4 το νωρίτερο. Ως αναφορά το κόστος είναι ένα χόμπι που δεν ποναει πολύ την τσέπη σου αν μπορείς να διαθέσεις κάποια.
 
Back
Top